• Sprzątasz, więc całe mieszkanie przypomina krajobraz po bitwie, ale nie martwisz się, bo właśnie bierzesz do ręki odkurzacz i... nie ma prądu. Inny scenariusz? Szykujesz się do ważnego wyjścia, stoisz w łazience z mokrą głową, bierzesz suszarkę i...nie ma prądu. W planach masz wieczór ze znajomymi, atrakcja wieczoru: gry video i filmy, wszyscy zaczynają się schodzić i... nie ma prądu. Chyba każdy przeżył podobny dramat. Ale dlaczego tak się dzieje? „Złośliwość rzeczy martwych”? A może raczej planowana przerwa w dostawie prądu? Sprawdź, jak możesz uniknąć takiej powtórki z rozrywki.

  Planowane odłączenia prądu w Enea
  Być może przeżyjesz teraz szok, ale... większość z takich przerw w dostawie prądu można przewidzieć. A dokładniej – sprawdzić, kiedy do nich dojdzie, bo są zaplanowane. I nie ma to nic wspólnego z fazami księżyca, czy magicznym zgrywaniem odłączeń na czas, w którym Ty bez prądu nie możesz nawet o centymetr ruszyć w realizacji planów. Większość odłączeń prądu jest planowana z dużym wyprzedzeniem, ponieważ ich celem jest umożliwienie wykonania niezbędnych prac konserwatorskich. Czy wobec tego można zrobić coś, aby nie dać się zaskoczyć planowanym odłączeniem?

  Jak wygląda planowane odłączenie?
  Nie da się ukryć, że coraz trudniej wyobrazić nam sobie życie bez dostępu do energii elektrycznej i każde takie odłączenie może wywołać frustrację. Zastanawiasz się, jak długo możesz nie mieć prądu w mieszkaniu lub biurze? Wszystko zależy od skali zaplanowanych prac. Najczęściej przerwy trwają około dwóch godzin, ale zdarza się, że trwają nawet 7-8. Warto pamiętać, że głównym celem przerw jest umożliwienie wykonania prac, które pozwalają uniknąć sytuacji, w których dochodzi do awarii, a te mogą spowodować nagłe przerwy w dostawie energii elektrycznej. I nie oszukujmy się – usunięcie awarii zajmuje zwykle więcej czasu, niż prace konserwatorskie.

  Jak sprawdzić planowane odłączenia prądu?
  O wszelkich pracach prowadzonych przez Enea możesz dowiedzieć się korzystając ze strony internetowej przedsiębiorstwa. Na stronie https://www.wylaczenia-eneaoperator.pl/ znajdziesz mapkę, na której zaznaczono gdzie i kiedy jest planowana przerwa w dostawie. Jeśli nie masz nawyku śledzenia tego typu informacji, możesz wyrazić zgodę na ich bezpośrednie otrzymywanie. W ten sposób operator poinformuje Cię wskazaną drogą o planowanej przerwie na co najmniej pięć dni przed planowaną przerwą – taki termin jest wymagany przez polskie prawo. Jeśli dostawca nie dotrzyma terminu, możesz domagać się rekompensaty w razie wystąpienia odłączenia.

  Jeśli dochodzi do przerwy w dostawie prądu, o której nie pojawiła się żadna informacja, a Ty terminowo opłacasz swoje rachunki za energię elektryczną, warto sprawdzić na stronie Enei, czy w Twoim regionie nie doszło do awarii. Jeśli nie możesz znaleźć takiej informacji, a prądu nadal nie masz ani Ty, ani Twoi sąsiedzi, zadzwoń pod numer podany na stronie internetowej i zgłoś zaistniałą sytuację. Operator na pewno udzieli Ci potrzebnych informacji.

  Przeczytaj także: Odczyt licznika Enea - nie taki straszny jak go malują!

 • Większość odbiorców energii elektrycznej korzysta z taryfy znanej jako G11, czyli takiej, która zakłada stałą stawkę za prąd przez całą dobę. Dzięki niej użytkownicy nie muszą zastanawiać się, kiedy „opłaca się” wykonywać czynności, podczas których korzystają z urządzeń o większym poborze energii, na przykład o której mogą włączyć pranie, żeby nie kosztowało tyle, co wizyta w pralni. Jednak osoby, które lubią mieć wpływ na wysokość rachunków i potrafią równie dobrze zarządzać swoim czasem, co i pieniędzmi, powinny zastanowić się, czy taryfa G11 jest na pewno dla nich najlepszym wyborem. Zarówno dla „ekonomicznych”, jak i „nocnych marków”, którzy najwięcej aktywności wykazują, kiedy inni idą spać lub całe dnie spędzają poza domem, ciekawym rozwiązaniem może okazać się zmiana taryfy na nocną.

   

  Taryfy dla domu od Taurona

  Tauron przygotował dla swoich klientów kilka propozycji taryfowych. Oto one:

  • taryfa G11, czyli wspomniana już taryfa jednostrefowa, w której stawka za prąd w ciągu dnia i nocy jest stała;

  • taryfa G12, czyli taryfa dwustrefowa – wyróżnia strefę szczytową i pozaszczytową;

  • taryfa G12e, czyli taryfa z wydłużoną tańszą stawką nocną;

  • taryfa G12w, czyli taryfa, której podstawą jest tańsza stawka nocna, ale oprócz tego pozwala zapłacić mniej za korzystanie z elektryczności również w weekendy.

   

  Jakie godziny obowiązują w taryfie nocnej?

  W taryfie G12 Tauron zaplanował niższą stawkę ze energię od godziny 22.00 do 7.00 rano, a także przez dwie godziny w ciągu dnia. Zwykle są to „widełki” między 13.00, a 15.00. W taryfie G12w, mniej płacimy również w weekendy i dni świąteczne, a w taryfie G12e niższa stawka za 1 kWh  obowiązuje przez dwie godziny w ciągu dnia, a w nocy od godziny 21.00 do 7.00.

   

  Dlaczego mniej za prąd po 22.00?

  Dystrybutory energii elektrycznej mają na celu dbanie o prawidłowe działanie całej infrastruktury energetycznej. Klient chce mieć pewność, że zawsze będzie mieć dostęp do energii, a dystrybutor, który pobiera opłaty na podstawie umowy, musi mu to zapewnić. Większość aktywności, zwłaszcza związanej z zadaniami społecznymi, ma miejsce w ciągu dnia i to wtedy zużywamy najwięcej prądu. W nocy prąd zużywają przede wszystkim te urządzenia, które działają w trybie stałym, czyli lodówka, alarmy i... niewyłączone na noc urządzenia w trybie czuwania lub ładowarki urządzeń mobilnych. Wniosek? W trakcie nocy linie energetyczne są obciążone nieporównywalnie mniej. Taryfę nocną, która zaczyna się od 22.00 wprowadzono po to, aby zachęcić użytkowników do przeniesienia części wykorzystania energii właśnie na mniej obciążony czas, a tym samym zmniejszyć przesilenie sieci w ciągu dnia.

   

  Taryfa nocna – dla kogo?

  Taryfa nocna to bardzo ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które:

  • wychodzą rano z domu i wracają do niego późnym wieczorem,

  • mają możliwość planowania prac domowych tak, aby włączać najbardziej energochłonne urządzenia (pralka, zmywarka, ładowanie urządzeń elektronicznych i korzystanie z RTV) po 22 lub przed 7 rano.

   

  Jeśli zatem nie jest dla Ciebie problemem, aby oglądać filmy, korzystać z komputera, czy włączać pranie i zmywarkę po 22.00 bez wywoływania wojen sąsiedzkich, to możesz zmniejszyć wysokość swoich rachunków za prąd nawet o 30-40% w stosunku do dotychczasowych opłat. Jeśli chcesz zmienić taryfę wystarczy skontaktować się z przedstawicielem Tauron.

  Więcej na temat : Energi elektryczna TAURON 

 • Czy wiesz, że jeśli Twoim dostawcą energii elektrycznej jest firma Enea, to możesz dokonać odczytu licznika samodzielnie? Zobacz, jak przeprowadzić tę “operację” szybko, sprawnie i… bez pomyłek!

  Enea - odczyt licznika. Od czego zacząć?
  Pierwszym krokiem do odczytania licznika jest wejście na stronę naszego dostawcy prądu - firmy Enea. Odczyt licznika będzie możliwy po wybraniu rodzaju licznika, jaki posiadamy. Może to być licznik jedno- lub dwutaryfowy. Ten pierwszy instaluje się wtedy, gdy odbiorca ma taryfę całodobową. W praktyce oznacza to, iż płaci on tę samą cenę za pobraną kilowatogodzinę niezależnie od pory dnia. Licznik taki jest wyposażony w jeden miernik. Liczniki dwutaryfowe posiadają klienci korzystający z taryfy dwustrefowej. W tym przypadku ustalane są odrębne ceny dla zużycia dziennego oraz nocno-weekendowego. Licznik posiada więc dwa mierniki, a podczas całościowego odczytu brane są pod uwagę stany obu liczników.
   
  2. Wprowadzenie danych
  Kiedy już wybraliśmy rodzaj posiadanego przez nas licznika, musimy wprowadzić swoje dane - dzięki temu możliwa jest weryfikacja poszczególnych klientów. Zostaniemy poproszeni przez system o podanie takich danych, jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, kod pocztowy, adres mailowy, numer telefonu, numer ewidencyjny, datę odczytu, wskazanie licznika (w przypadku licznika dwutaryfowego podajemy wskazania licznika strefy dziennej i nocnej) oraz region - nazwę oddziału.
   
  3. Odczyt stanu licznika prądu
  Po wprowadzaniu naszych danych, pozostaje nam już tylko dowiedzieć się, ile prądu zużyliśmy w danym miesiącu. Nie jest to trudne, ale musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw. Po pierwsze,  stan licznika zawsze podajemy w pełnych kilowatogodzinach -  nie stosuje się więc tutaj liczb ułamkowych. W zwykłym liczniku jego stan jest zaznaczony przez miernik licznika. Dokonując odczytu, nie bierzemy pod uwagę zer, które znajdują się z przodu. Na liczniku elektronicznym (tak zwanym “inteligentnym”) stan licznika jest podawany za pomocą kodu, który znajduje się w lewym górnym rogu wyświetlacza. Kod E lub 1.8.0 lub 1.5.8.0 będzie oznaczał ogólne zużycie prądu, kod EA lub 1.8.1 lub 1.5.8.1 - zużycie w strefie dziennej, zaś kod EB lub 1.8.2 lub 1.5.8.2 pokaże nam, jakie było zużycie w strefie nocnej i weekendowej. Pamiętajmy też, że zużycie energii w danym okresie rozliczeniowym obliczamy odejmując od obecnego stanu licznika stan z poprzedniej faktury, czyli z poprzedniego okresu rozliczeniowego.
   
  Dokonywanie odczytu licznika Enea nie jest skomplikowane - wystarczy chwila skupienia na wyświetlającej się wartości oraz… odpowiednie wpisanie swoich danych, z czym większość z nas nie ma przecież problemu. Nie obawiajmy się więc samodzielnie dokonywać odczytu licznika Enea - w razie problemów lub wątpliwości, możemy skontaktować się z biurem obsługi klienta, gdzie otrzymamy niezbędną pomoc. Jeśli potrzebujecie dodatkowych informacji zapraszamy na stronę: Enea odczyt licznika
 •  
  Wiele osób zastanawia się, jakiego dostawcę prądu wybrać - na rynku mamy obecnie dostępnych kilka konkurencyjnych ofert. Pod wieloma względami najciekawiej prezentuje się energia elektryczna Tauron. Zobacz, dlaczego warto podpisać z nimi umowę!
   
  Gdy elektryk jest potrzebny od zaraz…
  Choć instalacje elektryczne w naszych domach są coraz bardziej nowoczesne (a zatem mniej awaryjne), to jednak wciąż zdarza się, że co jakiś czas pojawiają się usterki. Samodzielne naprawianie ich byłoby - w przypadku większości z nas - nie tylko nieskuteczne, ale i niebezpieczne. Na szczęście, decydując się na zakup energii elektrycznej z Taurona, możesz wybrać usługę “Elektryk 24”, która gwarantuje Ci, że jeśli przydarzy Ci się awaria instalacji, elektryk dotrze do Ciebie w ciągu 4 godzin od zgłoszenia i ją naprawi!
   
  Troska o klienta o różnych potrzebach
  Firma Tauron oferuje korzystne umowy dla wszystkich klientów - niezależnie od tego, jak duże jest ich zużycie energii elektrycznej. Zadowoleni będą zarówno ci klienci, którzy mają dużą rodzinę, a ich urządzenia elektryczne są nieustannie włączone, jak i posiadacze domków letniskowych i altanek, którzy zużywają niewiele prądu. Dla tych drugich firma Tauron przygotowała ofertę “Małe zużycie”, w ramach której można odebrać 50 zł zwrotu za prąd!
   
  Liczniki przedpłatowe dla zapominalskich
  Osoby korzystające z energii elektrycznej Tauron mogą także zdecydować się na zainstalowanie u siebie licznika przedpłatowego. Jego “mechanizm działania” polega na tym, że wybieramy ilość energii, którą chcemy zużyć, dokonując opłaty “z góry”. Licznik można doładować o dowolnej porze dnia lub nocy (jak to łatwo zrobić możecie przeczytać tu: doładowanie licznika tauron oraz odczyt licznika tauron ).Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które chciałyby mieć lepszą kontrolę nad swoimi wydatkami, czasem zapominają zapłacić rachunków lub potrzebują motywacji do oszczędzania.
   
  Troska o środowisko
  Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoją dzisiejsi Polacy, jest wypracowanie ekologicznych postaw - jakość powietrza w naszym kraju jest bowiem opłakana. Dostawcy energii elektrycznej Tauron są tego świadomi, dlatego przygotowali specjalną taryfę antysmogową. Celem tej oferty jest propagowanie ogrzewania elektrycznego - by do atmosfery trafiało mniej szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. Stawka Antysmogowa obowiązywać będzie w godzinach 22.00-6.00 i dotyczyć będzie energii nadwyżkowej. Tauron dba także o edukację ekologiczną Polaków - w ubiegłym roku z inicjatywy Tauronu powstała strona www.oddychajpowietrzem.pl, na której można znaleźć informacje na temat ekologicznego ogrzewania oraz sprawdzić stan powietrza w swojej okolicy.
   
  Zrównoważony rozwój
  Firma Tauron jest jednym z największych przedsiębiorstw w południowej Polsce. Zarząd firmy przykłada więc dużą wagę do idei zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności w biznesie. Dowodem na to, że nie są to tylko puste deklaracje, jest fakt przyznania Tauronowi Złotego Lauru za społeczną odpowiedzialność biznesu.
  Energia elektryczna Tauron to doskonały wybór dla Ciebie i Twojej rodziny. Przeanalizuj więc ofertę firmy i wybierz coś dla siebie!
 • Energia elektryczna Tauron z dnia na dzień zyskuje na popularności. Jeśli posiadasz licznik energii od niedawna, być może zastanawiasz się, w jaki sposób należy poprawnie podać odczyt licznika Tauron. Zobacz, jak w kilku prostych krokach odczytać licznik i przesłać dane o zużyciu energii elektrycznej do firmy!

  Energia elektryczna Tauron - słowem wstępu

  Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, ze odczyt licznika jest nieskomplikowany i w pełni bezpieczny. Tauron umożliwia swoim klientom samodzielny odczyt licznika przez Internet – jest to rozwiązanie, które bardzo cenią sobie osoby zapracowane. Aby dokonać odczytu licznika, należy zalogować się do eBOKu, czyli Elektronicznego Biura Obsługi Klienta. Po wprowadzeniu naszego adresu e-mail oraz hasła, znajdziemy się na stronie głównej serwisu. Po prawej stronie zobaczymy wówczas niebieski przycisk z napisem „Podaj odczyt”. Kliknięcie  w niego przekieruje nas do formularza, który pozwoli nam przesłać dane, zawierające aktualny stan licznika. Będziesz mógł również sprawdzić, kiedy miał miejsce ostatni odczyt Twojego licznika Tauron oraz jaki był wówczas jego stan. Aby dokonać aktualnego odczytu, należy wybrać numer licznika z listy i podać wartość, jaka znajduje się na Twoim liczniku, z pominięciem znajdujących się na początku zer. Wartość zużytej energii podana jest oczywiście w kilowatogodzinach. Dane zatwierdzisz klikając przycisk „zapisz” znajdujący się w prawym dolnym rogu strony.
  O tym, ze odczyt został przyjęty, zostaniesz poinformowany na stronie zaraz po jego przesłaniu. Otrzymasz także od wiadomość e-mail z potwierdzeniem przyjęcia odczytu. Jeżeli jednak potwierdzenie nie przyjdzie w ciągu 24 godzin – wystarczy skontaktować się z Twoim dostawcą energii elektrycznej za pomocą formularza kontaktowego – załoga Taurona przyjrzy się sprawie i pomoże rozwiązać Twój problem. W sytuacji, kiedy masz mało czasu, warto zadzwonić pod numer  32 606 0 606 – ktoś z obsługi Tauron błyskawicznie powie Ci, co zrobić.  Jeśli na skutek pomyłki zdarzy Ci się podać ten sam odczyt licznika dwa razy, otrzymasz informację, że w danym roku ten odczyt był już wprowadzony. Sytuacja nie będzie miała wpływu na wysokość Twojego rachunku. 
 •  

  Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda cała procedura odczytu licznika Enea, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Możesz być pewny, że wykonanie takiego odczytu to nic trudnego. Jeśli masz jakieś obawy, w tym tekście pokażemy Ci, że to bardzo proste. 

  Wystarczy tylko kilka chwil, aby przeprowadzić całą czynność. Aby spełnić oczekiwania klientów i usprawnić cały proces, istnieje opcja, aby odczyt licznika Enea przeprowadzić online, za pomocą witryny internetowej. Jeśli jesteś zabiegany i wciąż nie masz czasu, takie rozwiązanie będzie dla Ciebie idealne.

  Jak przeprowadzić odczyt licznika Enea?

  Prawidłowe wykonanie tej procedury wymaga od Ciebie wiedzy o kilku podstawowych kwestiach dotyczących energii elektrycznej. 
  Przede wszystkim musisz wiedzieć, że stan licznika jest mierzony w kilowatogodzinach. Podając swojemu dostawcy ilość zużytej przez Ciebie, nie musisz martwić się o kwestie ułamkowe. Podawaj tutaj zawsze pełne liczby.

  Jaki licznik masz w swoim domu?

  W zależności od tego jaki rodzaj licznika posiadasz, sposób odczytywania danych może się różnić. Na tradycyjnych urządzeniach z łatwością odczytasz liczbę. Pamiętaj, że zera na początku nie mają żadnego znaczenia i możesz je śmiało pominąć.
  Na nowoczesnych elektronicznych urządzeniach znajdują się oznaczenia, które mogą wprowadzić Cię w konsternację. Wyjaśniamy co oznaczają kolejne znaki. 
  Oznaczenie E symbolizuje ogólne zużycie prądu, EA ilość energii wykorzystanej w I strefie (dziennej), natomiast EB jest natomiast oznaczeniem typowym dla II strefy (nocnej i weekendowej). Kiedy masz już te informacje, sprawdzenie stanu licznika zajmie Ci już tylko chwilkę.

  3 proste kroki

  Jako posiadacz takiego urządzenia, musisz zdawać sobie sprawę z tego, jaki licznik masz zainstalowany w swoim domu. Korzystasz z opcji - licznika jedno- lub dwustrefowego.
  Wpisz wszystkie potrzebne dane. Podaj swoje imię i nazwisko oraz dane konieczne do zidentyfikowania Twojej osoby jako naszego klienta. 
  Wpisz odczyt z licznika - podaj datę dokonania odczytu licznika Enea oraz liczbę jaką wskazuje i… Gotowe!

  Jak widzisz, proces odczytu licznika nie zajmuje dużo czasu. Kiedy już kilkakrotnie dokonasz tej procedury, zobaczysz, że nie przysparza Ci żadnej trudności. 

 • Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli jak uczyć dzieci gospodarności.

  Dzieci uczą się znacznie chętniej i szybciej, niż ludzie dorośli – dotyczy to także trudnej sztuki oszczędzania. Niestety, Polacy wciąż mają tendencję do odsuwania pociech od spraw związanych z domowym budżetem, takich jak robienie zakupów, odczyt licznika czy wyprawy do banku. Taka postawa nie ułatwia młodemu pokoleniu wejścia w dorosłość i odpowiedniego zarządzania pieniędzmi. Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak nauczyć maluchy oszczędzania!

  Niech temat pieniędzy nie stanowi tabu
  Przede wszystkim o pieniądzach – tak samo jak o innych sprawach domowych i rodzinnych – powinniście rozmawiać całą rodziną, nie wyłączając z tego dzieci. Taka otwarta postawa rodziców to dla dzieci czytelny znak, że zarabianie i wydawanie pieniędzy jest czymś naturalnym i ważnym, a one także są odpowiedzialne za domowy budżet. Oczywiście, ilość informacji dostosujcie do wieku i możliwości poznawczych dziecka – trzylatek nie zrozumie przecież, czym jest hipoteka. Żelazną zasadą jest to, aby nie straszyć dzieci komornikiem czy „wszechobecną drożyzną” – malec powinien uczyć się podstaw domowej ekonomii w przyjaznej atmosferze. Pozostawajcie jednak otwarci na każde pytanie malucha – czasami dziecięca bystrość umysłu może być dla rodziców nie lada zaskoczeniem!

  Dawaj pociechom kieszonkowe
  To zdecydowanie jedna z najlepszych metod na nauczenie dziecka odpowiedzialności za wydawane pieniądze oraz zapoznanie go z ideą oszczędzania. Wyznaczcie kwotę, jaką raz w tygodniu (w przypadku starszych dzieci – raz w miesiącu) będziecie dawać dziecku na jego drobne wydatki i przyjemności. Kwota powinna być na tyle niewysoka, by nie zrujnowała Was finansowo, ale jednocześnie dziecko powinno móc kupić za te pieniądze coś, o czym marzy. Zachęcajcie też latorośl do odkładania kieszonkowego – to świetna lekcja tego, że nie zawsze stać nas na wszystko od razu. Na niektóre rzeczy po prostu musimy poczekać. Dziecko, które oszczędza, uczy się także nie podejmować pochopnych decyzji, co jest szczególnie ważne w dobie wszechobecnych reklam adresowanych do dzieci.

  Pobawcie się w udzielanie kredytu
  Mam dla Ciebie dwie wiadomości: dobrą i złą. Zła jest taka, że prawdopodobnie Twoje dziecko w swoim życiu będzie musiało wziąć kredyt i regularnie go spłacać – mieszkanie i nowy samochód to dobra, na które niewiele osób stać „ot tak”. Dobra wiadomość: do życia z kredytem dziecko można odpowiednio wcześniej przygotować. Opowiedzmy maluchowi o tym, po co ludzie pożyczają z banku pieniądze i pobawmy się z nim w udzielanie pożyczki – na przykład używając w tym celu zabawkowych, papierowych pieniędzy. Starszemu dziecku można pokazać już rodzaje kredytów i oferty kredytowe, a następnie wytłumaczyć mu, w jaki sposób powinno się podjąć decyzję o wzięciu pożyczki. 

  Zróbcie z odczytu licznika rodzinny rytuał
  ​Dziecko powinno być świadome tego, że każda rodzina raz na jakiś czas opłaca rachunki. Samo słowo „opłaty miesięczne” mogą jednak dla malucha brzmieć nieco zbyt enigmatycznie – postaraj się więc, aby Twoje dziecko uczestniczyło w odczycie licznika, sprawdzaniu, jaką wartość pokazuje licznik wody oraz wiedziało, kiedy wymieniacie butlę z gazem. Latorośl, która opanowała już sztukę czytania, może także przyjąć na siebie „odpowiedzialność” przypominania o niektórych sprawach związanych z płatnościami – aby ułatwić mu zadanie, możecie na przykład wywiesić na lodówce karteczki samoprzylepne z napisami „przegląd auta”, „opłata za gaz” czy „ odczyt licznika”.  Jak w 3 prostych krokach prawidłowo odczytac licznik pisaliśmy w artykule: Odczyt licznika Enea - nie taki straszny jak go malują!

  Zwizualizuj dziecku koszty utrzymania domu
  Małym dzieciom trudno jest wyobrazić sobie kwoty, jakie co miesiąc dorośli muszą wydawać na utrzymanie – czasami brzęczący bilon wydaje im się więcej wart, niż pieniądze papierowe. Aby ułatwić dziecku zrozumienie rzędów wielkości różnych kwot, przygotuj różne piłki albo narysuj mu obrazek, który uwidoczni, ile mniej więcej kosztuje samochód, ile trzeba co miesiąc zapłacić za wodę, a ile wydajemy na jedzenie czy przyjemności. Początkowo takie porównania mogą się dziecku wydawać skomplikowane, ale po jakimś czasie na pewno zrozumie ono wartość pieniądza. Ucząc dziecko, jakie są przybliżone ceny poszczególnych rodzajów produktów, chronisz je także przed nieuczciwością ze strony osób, które potrafią wykorzystać dziecięcą nieświadomość i naiwność.

  Zostańcie łowcami promocji
  ​Kiedy Twoja pociecha zrozumie już, że każdy produkt, którego używamy, ma swoją cenę, możesz nauczyć ją poszukiwania tańszych zamienników. Dzieci na ogół lubią zabawy, które wymagają szybkości i spostrzegawczości – zabierz więc malca do supermarketu i poproś o znalezienie najtańszego soku, chleba albo szamponu. Dobrym pomysłem jest również wspólne przeglądanie gazetek promocyjnych z różnych sklepów i podejmowanie razem z dzieckiem decyzji, co kupić. Kiedy już wybierzecie się na zakupy, dziecko będzie z przyjemnością szukało produktów, które znalazły się na Waszej liście!

  Świat dziecka jest inny niż ten, w którym żyją dorośli – jest w nim obecna magia i zaskoczenie rzeczywistością. Jeśli tylko pomożesz swojemu potomkowi, świat płacenia rachunków i kredytów będzie dla niego ciekawym przeżyciem!

 • Kiedy ktoś decyduje się na oszczędzanie, przeważnie stara się kupować tańsze produkty spożywcze, mniej podróżować, unikać nocy w pubach oraz zmniejszyć swoje comiesięczne rachunki. Opłaty za prąd, wodę czy gaz rosną jednak z roku na rok – na szczęście jednak możliwe jest poradzenie sobie z tym problemem. Poznaj „triki” umożliwiające ekonomiczne korzystanie z energii elektrycznej Tauron!

  Energia elektryczna Tauron – jak korzystać mądrze

  Przede wszystkim, aby obniżyć swoje rachunki za prąd, warto na spokojnie zastanowić się, czy jest w naszym domu pomieszczenie, które jest wyjątkowo „prądożerne” – w przypadku wielu polskich gospodarstw domowych jest to kuchnia. Przyczyna jest dość prozaiczna – przygotowywanie posiłków wiąże się z użytkowaniem wielu urządzeń, które podczas swojej pracy zużywają wiele energii elektrycznej. Jeśli zatem chcesz zaoszczędzić pieniądze, zastanów się, czy nie warto wymienić blendera lub lodówki na energooszczędną – czasami taki wydatek zwraca się już po kilku miesiącach! Choć może się to wydawać trudne – z niektórych urządzeń można zrezygnować całkowicie. Przykładowo, zastąpienie czajnika elektrycznego gazowym może przyczynić się do zaoszczędzenia nawet kilkudziesięciu złotych na rachunkach! Zastanów się tez nad swoimi codziennymi nawykami i przyzwyczajeniami – energia elektryczna często bywa przez nas bezsensownie marnowana. Chociaż od dzieciństwa mówi się nam, aby wyłączać światło w pokoju, w którym aktualnie nie przebywamy, nie zostawiać włączonego telewizora czy laptopa, to bądźmy szczerzy – mało kto z nas o tym pamięta i stosuje te „zalecenia” na co dzień. Tymczasem, już po paru miesiącach „pilnowania się”, możemy stać się znacznie zamożniejsi!

  Wyprzedź swoje rachunki

  Coraz bardziej popularnym sposobem na oszczędzanie jest rezygnacja ze zwykłego licznika prądu i zastąpienie go licznikiem przedpłatowym. Kiedyś urządzenie to montowano przede wszystkim w domach osób, które „systematycznie” zalegały z opłatami za energię – parę lat później okazało się jednak, że takie rozwiązanie posiada szereg zalet, z niższymi rachunkami za prąd na czele. Zasada działania takiego licznika jest bardzo prosta: po zamontowaniu, doładowujemy go za określoną sumę pieniędzy – jest to więc podobny sposób uiszczania opłaty, co doładowywanie telefonu komórkowego na kartę. Dzięki temu możliwa jest pełna kontrola nad ilością zużywanej energii – wiemy z wyprzedzeniem, jaką kwotę przeznaczamy na prąd. Osoby, które posiadają takie liczniki i korzystają z energii elektrycznej Tauron, mówią także, że licznik umożliwia im „przyjrzenie się” temu, który sprzęt zużywa najwięcej prądu – sprzyja to racjonalnemu korzystaniu z energii. Wysokość rachunku nigdy nie jest dla nich zaskoczeniem, a licznik można doładować o dowolnej porze dnia i nocy – można to zrobić chociażby przez stronę mojedoladowania.pl. Nie spotka nas zatem sytuacja, którą straszą przeciwnicy liczników przedpłatowych – nie zostaniemy odcięci od prądu. No, chyba że sami zdecydujemy, że przez jakiś czas chcemy zaprzestać z jej kupowania, co czasami robią na przykład właściciele domków letniskowych. 

  Sęk tkwi w płatnościach

  Bardzo wielu Polaków wciąż ma pewien problem z terminowością płacenia comiesięcznych rachunków. Psycholodzy twierdzą, że odwlekamy tę chwilę, gdyż bez wątpienia nie należy ona do przyjemnych – jeśli już wydajemy pieniądze, to chcemy kupować za nie „realne” dobra, zaś płacenie rachunków wydaje się być czymś pozbawionym sensu, nieuchwytnym, zbędnym. Rok 2017 jest także – niestety! – rokiem podwyżek. Za wodę, gaz czy energię elektryczną większość z nas będzie musiała zapłacić zdecydowanie więcej. Kiedy dodamy do tego odsetki z tytułu nieopłaconych na czas rachunków, kwota może naprawdę zwalić nas z nóg… Warto zatem dołożyć wszelkich starań, aby płacenie rachunków było możliwie jak najmniej uciążliwe, a wręcz… nieodczuwalne. Wyróbmy więc w sobie nawyk płacenia rachunków przez Internet – wówczas rachunki za energię elektryczną Tauron, wodę albo gaz będziemy mogli opłacić bez wychodzenia z domu. Jeśli wynajmujemy mieszkanie i opłacamy miesięczny czynsz, możemy także zdecydować się na ustawienie przelewu stałego, dzięki czemu nigdy nie będziemy musieli tłumaczyć się poirytowanemu właścicielowi lokalu, dlaczego jeszcze nie otrzymał swojej należności! Nawet w sytuacji, kiedy nasz domowy budżet „nie domaga”, nie zwlekajmy z płaceniem rachunków. One i tak, prędzej czy później, nas „dopadną”, wraz z odsetkami. Zdecydowanie lepiej jest zrezygnować z jakiejś drobnej przyjemności i opłacić rachunki we właściwym czasie, niż pluć sobie w brodę z powodu własnego zaniechania! Z drugiej strony, jeśli do tej pory terminowość nie była naszą mocną stroną, możemy przygotować dla siebie „nagrody” za każdy miesiąc, w którym opłaciliśmy rachunki w terminie – nasz mózg uwielbia przecież, gdy stymulujemy jego ośrodek nagrody!  Oszczędzanie energii elektrycznej Tauron oraz innych surowców to nie tylko kwestia pieniędzy, ale także dbałości o środowisko i krajobraz. Dodatkowo, oszczędny tryb życia wcale nie musi wiązać się z ascezą, lecz raczej z rozsądnym użytkowaniem sprzętów domowych. Spróbuj zrezygnować z rozrzutności, a naprawdę szybko zauważysz różnicę!
 • Podobno nie istnieje kwota, z której nie można czegoś zaoszczędzić – istnieje tylko brak gospodarności. Jeśli chcesz poprawić swoją jakość życia oraz nie martwić się, czy wystarczy Ci „do pierwszego”, poznaj nasze sposoby na oszczędzanie! Jedz w domu Zrezygnuj lub ogranicz chodzenie po knajpach, a Twój portfel będzie Ci wdzięczny! Szukaj darmowych rozrywek Po co kupować bilety do kina, jeśli w parku obok odbywają się seanse kina letniego? Czasem to, co darmowe, jest naprawdę ciekawe! Ogranicz korzystnie z elektroniki Energia elektryczna nie należy do tanich. Zamiast spędzać kolejną godzinę przy laptopie – udaj się na spacer! Każdy o tym mówi… mało kto robi. Wyrób w sobie nawyk gaszenia światła po opuszczeniu danego pomieszczenia.  Kupuj ubrania w second handach Kiedyś te sklepy były „przybytkami wstydu” – dziś odzież używaną kupują nawet celebryci! Odwiedź najbliższy second hand i przekonaj się, jakie perełki możesz tam znaleźć! Korzystaj z promocji Na jedzenie, na chemię, na wszystko. Czasami ceny produktów mogą być obniżone o ponad połowę! Ozdoby do domu wykonuj samodzielnie Tak samo, jak prezenty dla bliskich na urodziny lub Święta. Dzięki temu rozwiniesz także swoją kreatywność! Zamień siłownię na bieganie Ono przecież nic nie kosztuje, a przynosi rezultaty takie same, jak trening w modnym klubie fitness! Odwołaj podwyżki z mojeplatnosci.pl Podwyżki opłat za wodę, prąd czy gaz nie muszą dotyczyć Ciebie. Zarejestruj się na stronie mojeplatnosci.pl i… odbierz zwrot pieniędzy za rachunki! Pokochaj pielęgnację w domowym zaciszu Wyjście do kosmetyczki to niemały wydatek. Na szczęście w domu możesz przygotować wiele zabiegów pielęgnacyjnych – i to wykorzystując tanie, łatwo dostępne produkty! Poznaj moc barteru Przed wiekami ludzie często wymieniali między sobą towary czy usługi. Idź w ślady przodków i… zacznij się zamieniać! Chodź na zakupy z listą W ten sposób nie kupisz niczego, co nie jest Ci pilnie potrzebne. Planuj wydatki w każdym miesiącu Planowanie domowego budżetu to jeden z najskuteczniejszych sposobów na unikanie spontanicznych, niepotrzebnych zakupów. 
   
  Jedz produkty sezonowe
  Czemu? Bo są tańsze i… zdrowe! Korzystaj więc z tego, co – za niewielkie pieniądze – daje Ci Matka Natura. 
   
  Rób zabawki razem z dziećmi
  Gotowe zestawy są na ogół bardzo drogie. Wykonując zabawki z pociechą, nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale także pobudzasz wyobraźnię malucha.
   
  Kup coś „na spółkę” z sąsiadem lub kumplem
  Są rzeczy, których większość osób używa bardzo rzadko – klasycznym przykładem jest wiertarka. Rozłóż więc koszty na dwoje, „zrzucając się” z bliską osobą!
   
  Przestaw się na prysznic
  Prosta sprawa: mniej zużytej wody to więcej pieniędzy w portfelu. 
   
  Ogranicz spożywanie przekąsek
  Chipsy i słodkie napoje są nie tylko niezdrowe, ale i drogie. Twój organizm również będzie Ci wdzięczny!
   
  Nie rób zakupów, gdy jesteś głodny
  Jeśli wejdziesz do sklepu „na głodniaka”, na pewno wydasz niepotrzebnie kupę kasy. Pamiętaj: najpierw obiad, potem zakupy!
   
  Rób większe zakupy
  Najkorzystniej jest kupować produkty w opakowaniach rodzinnych. Miej to na uwadze!
   
  Konsoliduj swoje długi
  Oczywiście, nie zawsze jest taka możliwość. Warto jednak udać się do banku i o to dopytać!
   
  Płać gotówką
  W ten sposób widzisz, ile wydajesz – kontrola nad wydatkami jest zaś sprzymierzeńcem oszczędzania!
   
  Zrezygnuj ze zbędnych usług telekomunikacyjnych
  Może wcale nie potrzebujesz nielimitowanego Internetu w swoim smartfonie? A co z Twoim telefonem domowym, którego od lat nie użyłeś? Przeanalizuj swoje potrzeby i udaj się do operatora!
   
  Zainwestuj w perlator
  Mniej zużytej wody to mniej wydatków. Ten prosty gadżet sprawi, że Twoje rachunki znacząco się obniżą!
   
  Ogranicz korzystanie z samochodu
  Przesiadając się na rower lub do tramwaju, zadbasz o środowisko naturalne, swoje zdrowie i… portfel.
   
  Wykonuj darmowe badania
  Mnóstwo placówek i fundacji co jakiś czas oferuje darmowe badania. Korzystaj z nich – dla zdrowia i dla portfela!
   
  Dbaj o zęby
  Dentysta to jeden z tych lekarzy, u których Polacy zostawiają najwięcej pieniędzy. Leczenie kanałowe jest drogie i… bolesne. Zamiast leczyć, zacznij zapobiegać!
   
  Pozbądź się karty kredytowej
  To prawdziwy generator długów. Jeśli potrzebujesz zaoszczędzić pieniądze – potnij ją i wyrzuć!
   
  Zamieszkaj z kimś
  Jesteś singlem? Być może nie potrzebujesz wynajmować całego mieszkania. Rozważ podzielenie z kimś przestrzeni i… rachunków!
   
  Przeprowadź się bliżej pracy
  Jeśli tylko to możliwe – zmniejsz odległość dzielącą się od miejsca, w którym pracujesz.
  Zaoszczędzisz na paliwie lub biletach!
   
  Karm psa lub kota ekonomicznie
  Możesz samodzielnie gotować mu kaszę z mięsem i warzywami albo kupować duże paczki karmy. To o wiele tańsze, niż kupowanie pojedynczych puszek lub saszetek!
   
  Imprezuj na domówkach
  Nocne szaleństwo w klubie to prawie zawsze kilkadziesiąt lub kilkaset niepotrzebnie wydanych złotych. Zamiast tego – zacznij zapraszać znajomych do siebie, dzięki czemu będziesz mieć większą kontrolę nad wydatkami. 
   
  Prowadź „Dziennik oszczędzania”
  Czasami oszczędzanie bywa trudne – aby więc zmotywować się do dalszego odkładania pieniędzy, zapisuj swoje dotychczasowe sukcesy. W razie kryzysu – będziesz mógł przypomnieć sobie, jak wiele pokus udało Ci się już przezwyciężyć!
   
  Powiązane artykuły: 
  Odczyt licznika Enea - nie taki straszny jak go malują! Jak zostać panem własnych wydatków radzi partner - Energia Elektryczna Tauron
 • Już 44 procent Polaków płaci jakieś rachunki przez Internet, co trzeciemu z ankietowanych przez Millward Brown na zlecenie BillBird S.A., zdarza się opłacać rachunki stacjonarnie w innych miejscach niż poczta i bank, np. w kasie sklepu lub w BOK-u dostawcy usług. Według danych BillBird, tylko za pośrednictwem Moje Rachunki, Polacy opłacają średnio ponad milion rachunków miesięcznie