• Enea - odczyt licznika w 3 prostych krokach

  Czy wiesz, że jeśli Twoim dostawcą energii elektrycznej jest firma Enea, to możesz dokonać odczytu licznika samodzielnie? Zobacz, jak przeprowadzić tę “operację” szybko, sprawnie i… bez pomyłek!

  Enea - odczyt licznika. Od czego zacząć?
  Pierwszym krokiem do odczytania licznika jest wejście na stronę naszego dostawcy prądu - firmy Enea. Odczyt licznika będzie możliwy po wybraniu rodzaju licznika, jaki posiadamy. Może to być licznik jedno- lub dwutaryfowy. Ten pierwszy instaluje się wtedy, gdy odbiorca ma taryfę całodobową. W praktyce oznacza to, iż płaci on tę samą cenę za pobraną kilowatogodzinę niezależnie od pory dnia. Licznik taki jest wyposażony w jeden miernik. Liczniki dwutaryfowe posiadają klienci korzystający z taryfy dwustrefowej. W tym przypadku ustalane są odrębne ceny dla zużycia dziennego oraz nocno-weekendowego. Licznik posiada więc dwa mierniki, a podczas całościowego odczytu brane są pod uwagę stany obu liczników.
   
  2. Wprowadzenie danych
  Kiedy już wybraliśmy rodzaj posiadanego przez nas licznika, musimy wprowadzić swoje dane - dzięki temu możliwa jest weryfikacja poszczególnych klientów. Zostaniemy poproszeni przez system o podanie takich danych, jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, kod pocztowy, adres mailowy, numer telefonu, numer ewidencyjny, datę odczytu, wskazanie licznika (w przypadku licznika dwutaryfowego podajemy wskazania licznika strefy dziennej i nocnej) oraz region - nazwę oddziału.
   
  3. Odczyt stanu licznika prądu
  Po wprowadzaniu naszych danych, pozostaje nam już tylko dowiedzieć się, ile prądu zużyliśmy w danym miesiącu. Nie jest to trudne, ale musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw. Po pierwsze,  stan licznika zawsze podajemy w pełnych kilowatogodzinach -  nie stosuje się więc tutaj liczb ułamkowych. W zwykłym liczniku jego stan jest zaznaczony przez miernik licznika. Dokonując odczytu, nie bierzemy pod uwagę zer, które znajdują się z przodu. Na liczniku elektronicznym (tak zwanym “inteligentnym”) stan licznika jest podawany za pomocą kodu, który znajduje się w lewym górnym rogu wyświetlacza. Kod E lub 1.8.0 lub 1.5.8.0 będzie oznaczał ogólne zużycie prądu, kod EA lub 1.8.1 lub 1.5.8.1 - zużycie w strefie dziennej, zaś kod EB lub 1.8.2 lub 1.5.8.2 pokaże nam, jakie było zużycie w strefie nocnej i weekendowej. Pamiętajmy też, że zużycie energii w danym okresie rozliczeniowym obliczamy odejmując od obecnego stanu licznika stan z poprzedniej faktury, czyli z poprzedniego okresu rozliczeniowego.
   
  Dokonywanie odczytu licznika Enea nie jest skomplikowane - wystarczy chwila skupienia na wyświetlającej się wartości oraz… odpowiednie wpisanie swoich danych, z czym większość z nas nie ma przecież problemu. Nie obawiajmy się więc samodzielnie dokonywać odczytu licznika Enea - w razie problemów lub wątpliwości, możemy skontaktować się z biurem obsługi klienta, gdzie otrzymamy niezbędną pomoc. Jeśli potrzebujecie dodatkowych informacji zapraszamy na stronę: Enea odczyt licznika