Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • 12 porad jak oszczędzać, czyli skąd możesz wziąć dodatkowe 200 zł / mc

  Na co można przeznaczyć 200 złotych? Na pewno każdy z nas miałby wiele pomysłów na zagospodarowanie tych środków. Poznaj nasze sposoby na to, by zaoszczędzić na rachunkach, a następnie… pomyśl, co zrobisz z dodatkowymi pieniędzmi!
  Gaś światło
  Rób to od razu wtedy, gdy wychodzisz z pokoju. Warto także wyrobić w sobie nawyk wyłączania telewizora lub laptopa, gdy akurat nie korzystamy z tych urządzeń.
  Zainstaluj perlator
  Ten niewielki gadżet pomaga oszczędzać na rachunkach za wodę. Sprawia on, że strumień wody z prysznica czy zlewu jest napowietrzony, przez co wydaje się większy. Sam drobiazg jest naprawdę niedrogi - kosztuje jedynie kilkadziesiąt złotych, a pozwala zaoszczędzić naprawdę duże pieniądze!
  Bierz prysznic zamiast kąpieli w wannie
  Dzięki temu zużyjesz nawet kilkadziesiąt litrów wody mniej za każdym razem! Poza tym, prysznic także może być przyjemnością - wystarczy, że użyjesz pachnącego żelu lub olejku.
  Gotuj w czajniku tyle wody, ile potrzebujesz
  Napełnianie czajnika na “full” nawet wtedy, gdy chcemy zaparzyć jedną filiżankę herbaty, nazywane jest nawykiem starokawalerskim. Działanie takie powoduje, że narażamy się na ogromne koszty - w końcu musimy zużyć znacznie więcej prądu lub gazu, niż potrzeba do przygotowania niewielkiej ilości wrzątku.
  Przestaw się na gaz
  Jest on o wiele tańszy, niż prąd - dlatego warto wrócić do korzystania ze starej, poczciwej kuchenki gazowej.
  Korzystaj ze światła słonecznego
  Jest ono najzdrowsze dla naszych oczu, a także zupełnie darmowe. Postarajmy się przestawić na bardziej naturalny tryb życia - podejmujmy aktywności wtedy, gdy nie musimy zapalać sztucznego oświetlenia.
  Kupuj raz, a “porządnie”
  Zbyt częste udawanie się do sklepu to narażanie się na kupowanie niepotrzebnych rzeczy. Lepiej jest zatem decydować się na większe zakupy na przykład raz w tygodniu - pomoże to uniknąć pokusy!
  Rozsądnie korzystaj z promocji
  Czasami są one naprawdę korzystne - zarówno jeżeli chodzi o zakup ubrań, jak i ważnych dla domowego życia usług. Nie dajmy się jednak uwieść reklamom i nie kupujmy wszystkiego, co - zgodnie z deklaracją sklepu - jest “okazją”!
  Przemyśl swój pakiet telewizyjny
  Niemal nikt z nas nie potrzebuje ponad setki kanałów - zwykle interesuje nas jeden lub dwa rodzaje programów. Nie wahaj się zatem udać do swojego dostawcy usług i… zrezygnować z tego, czego i tak nie potrzebujesz.
  Zmniejsz temperaturę w domu
  W końcu ogrzewanie jest dość drogie. Jeżeli zatem zdecydujesz się na zmniejszenie temperatury w domu - chociażby o dwa stopnie - możesz zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie!
  Przestaw się na rozrywki “analogowe”
  Gry planszowe, karty, a może zwyczajne spacery? Zastanów się, co pomoże Ci ograniczyć ilość czasu spędzanego przy komputerze i telewizorze. Może to być doskonała okazja do tego, by w ciekawy sposób spędzić czas z rodziną. Twoje oczy także będą Ci wdzięczne!
  Płać rachunki w terminie
  Kto tego nie robi - jest narażony na płacenie wysokich odsetek. Warto zatem pilnować tego, by nigdy nie przekraczać ostatecznego terminu, w jakim należy dokonać zapłaty, a w razie potrzeby skorzystać z opcji, jaką jest doładowanie energii online