Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • 3 książki o finansach, które musisz przeczytać

  Żeby znać się na finansach, wcale nie musisz kończyć studiów ekonomicznych. Wystarczy, że przeczytasz kilka dobrych książek, które wprowadzą Cię w temat zarabiania i oszczędzania pieniędzy. Ponieważ publikacji tego rodzaju jest na rynku bardzo dużo, przygotowaliśmy dla Ciebie 3 tytuły, które z pewnością zasługują na Twoją uwagę!
  Andrzej Fesnak, “Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy postępując inaczej”
  Książka, która nadaje się zarówno dla osoby, która ma już jako takie pojęcie o rozsądnym gospodarowaniu pieniędzmi, jak i dla kogoś, kto zawsze trzymał się z dala od tego rodzaju tematów. Fesnak rozprawia się z mitami dotyczącymi bogactwa, jakie obecne są w naszym społeczeństwie - wielu Polaków wciąż uważa, że pieniądze mają tylko oszuści lub dzieci bogatych rodziców, które nigdy nie zhańbiły się pracą. Autor opisuje, jakie mamy możliwości pomnażania kapitału w poszczególnych okresach naszego życia. Przekazuje nam także cenną wiedzę na temat tego, w jaki sposób możemy dbać o bezpieczeństwo finansowe naszej rodziny. Szczególnie istotny wydaje się podrozdział dotyczący kredytów - większość z nas w którymś momencie swojego życia będzie musiała wziąć pożyczkę, dlatego warto wiedzieć, jak zrobić to mądrze.
  Bartosz Nosiadek, “Zarabianie prawdziwych pieniędzy, czyli czego nie powie Ci żaden doradca”
  Ta pozycja powinna stać się lekturą obowiązkową dla wszystkich osób, które chciałyby w przyszłości utrzymywać się z dochodu pasywnego. Okazuje się, że w polskich warunkach także jest to możliwe - nawet, jeśli nie odziedziczyło się fortuny po rodzicach lub bogatym wujku! Książka stanowi autobiografię mężczyzny, który dzięki własnej ciężkiej pracy oraz niemałej ilości odwagi doszedł do dużych pieniędzy. Jest to zatem opowieść szczera, pozbawiona tanich chwytów motywacyjnych w stylu “rób co kochasz, a osiągniesz sukces”. Nosiadek pokazuje czytelnikowi, jak wielu wyrzeczeń wymaga budowanie własnej marki i dorobienie się majątku, ale też opisuje, jak wiele korzyści z tego wynika. Ciekawe jest także jego spojrzenie na to, jak inni mogą demotywować nas do spełniania swoich marzeń o finansowej niezależności - nawet wtedy, kiedy nie robią tego celowo!
   Arkadiusz Podlaski, “Świadome zakupy”
  Współcześni ludzie żyją w świecie wszechobecnej reklamy - każdy próbuje nam coś sprzedać. Trudno jest zatem podejmować racjonalne zakupowe decyzje - zwłaszcza, gdy nie jestesmy wtajemniczeni w mechanizmy działania marketingu i nie znamy sztuczek, jakimi posługują się specjaliści od sprzedaży. Antidotum na “przepuszczanie” pieniędzy może stanowić właśnie lektura “Świadomych zakupów”! Po tę książkę warto sięgnąć, jeżeli tylko mamy poczucie, że często kupujemy coś, co w rzeczywistości wcale nie jest nam potrzebne. Podlaski opisuje (i podaje liczne przykłady!), w jaki sposób specjaliści od reklamy, pracujący dla supermarketów, “zachęcają” nas do wydawania pieniędzy. Autor daje także liczne wskazówki dotyczące tego, jak bronić się przed manipulacją speców od sprzedaży i w konsekwencji - jak oszczędzać pieniądze.
   
  Jeśli chcesz wiedzieć więcej sprawdź także 33 sposoby na oszczędzanie