Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • 40% Polaków zapomina o rachunkach. Jakie mogą być konsekwencje?

  Zapomniałeś o rachunkach? Okazuje się, że to częsty problem, bo aż 40% Polaków się z nim zmaga. Jeśli opóźnienie jest kilkudniowe, nie ma raczej powodów do obaw. Kiedy się przedłuża, grożą Ci pewne konsekwencje.

  Dostajesz dodatkowy czas

  Każde przedsiębiorstwo ma nieco inne zasady funkcjonowania, ale jedną ze wspólnych procedur jest zagwarantowanie dodatkowego czasu na uregulowanie faktury. Zazwyczaj po miesiącu wysyłany jest list z prośbą o uiszczenie opłaty w czasie dwóch tygodni. 

  Potem dostawy są wstrzymane

  Jeśli nie zapłacisz zaległej faktury, grozi Ci wstrzymanie dostaw (prądu, wody, gazu itd.), o czym zostaniesz uprzednio poinformowany. Nieco inaczej wygląda jednak rozliczenie z dostawcą wody, kiedy okresy rozrachunkowe są dłuższe. Ryzyko odcięcia dostawy pojawia się bowiem dopiero po dwóch nieopłaconych okresach.

  Odsetki

  Zaleganie z opłatami wiąże się także z odsetkami. Są one naliczane od pierwszego dnia po upływie terminu płatności do dnia uiszczenia opłaty. Wynoszą 13% w stosunku rocznym. 

  Koszty ponownego podłączenia

  Niestety, dodatkowe opłaty nie kończą się na odsetkach. Jeśli dane media zostały odłączone, należy też zapłacić za ponowne ich podłączenie. Są to odczuwalne kwoty, ponieważ zaczynają się od 80 zł, a w przypadku gazu mogą wynosić nawet 130 zł. 

  Jak nie zapomnieć o rachunkach?

  Na szczęście już od dawna nie trzeba gromadzić w domu stosu faktur i udawać się do punktu płatniczego. Płacenie rachunków może odbywać się w całości online. To znaczne ułatwienie, ponieważ ryzyko pominięcia któregoś rachunku jest niewielkie. W końcu faktury nie opuszczają Twojego domu. Ponadto to opcja dla osób, które cenią sobie czas i lubią mieć płatności pod kontrolą. Aby więc zminimalizować ryzyko zapomnienia o rachunkach, wystarczy pobrać przeznaczoną do tego aplikację, np. moje płatności.

  Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie kart pre paid, dzięki którym nie trzeba płacić części rachunków. Tzw. prąd na kartę może być więc dobrym rozwiązaniem dla zapominalskich. Więcej o tej formie płatności znajdziesz na http://doladowaniaenergetyczne.pl/.