Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • 5 błędów, które popełniasz w oszczędzaniu

  Błędy w oszczędzaniu są dość powszechne. Zdaniem specjalistów większość ludzi deklaruje, że oszczędza, chociaż efekty nie są zadowalające. Należysz do tej grupy? W takim razie najprawdopodobniej popełniasz błędy w oszczędzaniu, o których nawet nie wiesz!


  Najczęstsze błędy w oszczędzaniu

  Jeśli oszczędzasz i nie widzisz zadowalających rezultatów, bardzo możliwe, że popełniasz jakiś błąd. Radzimy zatem, jak ich unikać i na co zwrócić uwagę. W końcu oszczędzanie nie musi być trudne!


  1. Brak konsekwencji

  Jakoś tam oszczędzasz. Kiedy możesz sobie na to pozwolić, odkładasz bliżej nieokreśloną kwotę. Raz w miesiącu ci się to udaje, raz nie. Wszystko zależy od aktualnych wydatków oraz wypłaty. To częsty scenariusz i zarazem karygodny błąd w oszczędzaniu.

  Aby oszczędzać, należy robić to konsekwentnie. Jeśli nie wyrobisz sobie nawyku odkładania pieniędzy, nigdy nie zyskasz nad nimi kontroli. Pamiętaj, aby nie popełniać tego błędu w oszczędzaniu. Chyba że tak naprawdę nie chcesz oszczędzać.


  2. Rachunki bez kontroli

  Błąd w oszczędzaniu? Na pewno jest nim brak monitorowania rachunków. Bardzo często oszczędności dosłownie przeciekają nam przez palce, a tak naprawdę przez… rachunki. Trzeba uważnie przyjrzeć się swoim wydatkom w tym obszarze. Czy korzystasz z dobrej taryfy prądu? Czy możesz w jakiś sposób zmniejszyć zużycie poszczególnych mediów? Miej rachunki pod kontrolą, a błędy w oszczędzaniu nie błędy ci straszne!


  3. Oszczędzanie bez planu

  Wielu ludzi nie lubi planować, ale brak planu budżetowego, to jeden z popularniejszych błędów w oszczędzaniu. Należy przyjrzeć się dokładnie swoim wydatkom, obliczyć miesięczny przychód i wziąć pod uwagę wydatki stałe (czynsz, media). Następnie możesz poszukać źródeł oszczędności. Może wcale nie potrzebujesz tylu pieniędzy na przyjemności?


  4. Niepracujące pieniądze

  Żeby oszczędności były znaczne, muszą na siebie pracować. To podstawowa zasada dobrego zarządzania finansami. Niestety, “niepracujące pieniądze” to też błąd w oszczędzaniu, który popełnia większość Polaków. Tymczasem wystarczy założyć lokatę lub zainwestować np. w nieruchomość, aby oszczędności pracowały na siebie.


  5. Nieoszczędzanie

  Największy błąd w oszczędzaniu? Brak oszczędzania! Wielu z nas odkłada mniejszą lub większą kwotę w myśl zasady “jakoś to będzie”. Nie jest to jednak oszczędzanie, ponieważ decyzje o kredytach i nagłych wydatkach również podejmowane są z myślą “jakoś to będzie”. To duży błąd w oszczędzaniu. Sprawia, że z łatwością wpadamy w zadłużenia, a sam proces oszczędzania kojarzy się z niepowodzeniem. Jak tego błędu nie popełniać? Tak naprawdę wystarczy uważnie przeczytać wcześniejsze punkty. Wówczas błąd z nieoszczędzaniem nie jest ci groźny.