Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • 5 nawyków, przez które płacisz za prąd więcej niż inni!

  Są nawyki, przez które nieświadomie przepłacamy. Niektóre łatwo wyeliminować, ale o innych wielu ludzi nawet nie wie. Tymczasem skuteczne oduczenie się ich może znacznie zmniejszyć Twoje rachunki. Jakie to przyzwyczajenie? Przedstawiamy listę 5 nawyków, przez które płacisz za prąd więcej niż inni!

  1. Popełniasz błędy w gotowaniu

  Jeśli masz kuchenkę elektryczną, możesz płacić niebotycznie wiele za prąd przez nieświadome gotowanie. Co to znaczy nieświadome? Istnieje cała lista błędów, które zmuszają kuchenkę do dłuższej lub mniej wydajnej pracy. Wśród nich znajdują się np. za duże garnki na za małym palniku. Używając niedopasowanych naczyń, nie tylko wydłużasz cały proces, ale pobierasz też więcej energii, niż potrzebujesz. Ważne jest także używanie pokrywek. Jeśli z nich nie korzystasz, danie gotuje się dłużej, a kuchenka zużywa więcej prądu.

   

  Pamiętaj też, aby świadomie korzystać z piekarnika. Nie otwieraj go, jeśli nie jest to konieczne, bo podczas każdego otwarcia spada temperatura w urządzeniu. Piekarnik musi wtedy pobrać jeszcze więcej energii, aby podnieść temperaturę.

  2. Źle korzystasz z grzejnika

  Ogrzewanie elektryczne w wielu domach jest jedyną możliwą lub opłacalną formą ogrzewania, ale źle wykorzystywane może przynieść duże straty. Po pierwsze, grzejnik powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia i tak samo jest z ogrzewaniem podłogowym - system musi być spełniać potrzeby domu, nie na odwrót. Dodatkowo trzeba pilnować, aby nie przegrzewać pomieszczeń. Jeśli to robisz, musisz często wietrzyć mieszkanie, przez co straty ciepła są duże, a ogrzewanie działa mniej wydajnie. 

   

  Ważne też, aby używany system był energooszczędny. Jeśli jest przestarzały i pobiera dużo energii, zmiana nawyków niewiele zmieni.

  3. Nie wyłączasz światła

  Czy zawsze wyłączasz światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz? To podstawa podstaw, ale warto o niej przypominać, bo niewyłączanie światła przynosi w skali roku duże straty.

  4. Nie dbasz o lodówkę

  Lodówka to urządzenie, które pobiera najwięcej energii w domu, nawet jeśli ma wysoką klasę energetyczną. Warto więc zadbać o to, aby działała możliwie najwydajniej. W tym celu należy ją regularnie czyścić i, o czym wielu ludzi nie wie, ustawić w odpowiednim miejscu. Powinno to być miejsce chłodne, z dala od kuchenki i słońca, bo im cieplej, tym więcej energii lodówka pobiera.

  5. Nie wyjmujesz ładowarek

  Ładowarka niewyjęta z kontaktu może i nie pobiera dużo energii w skali miesiąca, ale w skali roku są to już ilości, które odczujesz. Staraj się wyjmować ładowarki, kiedy z nich nie korzystasz. Pamiętaj też, aby nie ładować urządzeń w nieskończoność. Jeśli są już w pełni naładowane, bardziej ich nie naładujesz, a jedynie zmarnujesz prąd, za który przecież płacisz.