Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Awaria prądu - co robić?

  Trudno sobie wyobrazić dom bez prądu. W dzisiejszych czasach zasila on wszystkie urządzenia, z których korzystamy w celach rozrywkowych, np. telewizor. Bez niego nie działa lodówka czy pralka. W niektórych przypadkach niemożliwe jest ogrzewanie. Awaria prądu może też oznaczać niesprawną kuchenkę i zimną wodę. Problemów jest więc wiele, a kilkugodzinny brak prądu może dać nam w kość. Lodówka się rozmrozi. Cisza da o sobie znać. Możliwe, że zmarzniemy. Co zatem robić, gdy awaria prądu nas zaskoczy?

  Bezpieczniki
  Awaria prądu  wiąże się najczęściej z tzw. wysadzeniem korków. Jeżeli domowa sieć energetyczna została przeciążona, to prawie pewne, że brak prądu spowodowany jest niesprawnymi bezpiecznikami. Oznacza to, że albo mamy przestarzałą instalację, albo zbyt wiele urządzeń jest podłączonych do prądu.
  W takim przypadku zaleca się ograniczenie eksploatacji sieci energetycznej i sprawdzenie, czy awaria prądu minie. Oczywiście, aby to zrobić, należy ponownie włączyć korki. Jeśli prąd powróci, to następnym krokiem jest już zadbanie o to, by problem nie pojawił się ponownie. Bezpieczniki należy więc wymienić.

  Zdarza się jednak, że nowy bezpiecznik zawodzi. Wtedy powinniśmy skontaktować się z doświadczonym elektrykiem, bo poważne awarie prądu mogą skutkować nawet pożarem. Lepiej więc, aby sprawę zbadał profesjonalista. Warto także wspomnieć o tym, że instalacji elektrycznej pod żadnym pozorem nie gasimy wodą! W tym celu można użyć tylko gaśnicy proszkowej.

  Awaria prądu na całym osiedlu
  Zawsze warto sprawdzić, czy prąd mają sąsiedzi, ponieważ problem może nie leżeć w naszej instalacji. Jeżeli cała ulica spowita jest w ciemnościach, bardzo możliwe, że awaria prądu wiąże się z poważnymi problemami trakcji energetycznych. Wówczas pozostaje nam czekać, aż dostawca prądu opanuje sytuację. Możemy też zadzwonić do zarządcy lub na pogotowie energetyczne, gdzie zostaną nam udzielone dokładne informacje, m.in. o tym, ile potrwa naprawa.

  Profilaktyka
  Awarie prądu zdarzają się w najmniej oczekiwanych momentach. Dlatego ważne jest, aby być przygotowanym. Zawsze w domu powinniśmy mieć kilka świec i sprawną latarkę (najlepiej na baterie). W przypadku długiej awarii prądu należy opróżnić lodówkę. Zimą wystarczy położyć żywność na balkonie. Latem, niestety, będziemy musieli wyrzucić część produktów.
  Inną opcją poradzenia sobie z awarią prądu jest zainwestowanie w agregat prądotwórczy. Urządzenie to zasilamy paliwem. Agregat samodzielnie wytwarza prąd, więc nie będziemy musieli martwić się jego brakiem. Taka przyjemność jest jednak dość droga; może wynosić nawet 10 tys. złotych. Świeczki to z pewnością tańsze zabezpieczenie.

  Awaria prądu może przysporzyć nam wielu problemów, ale nie powinniśmy wtedy panikować. Należy przede wszystkim znaleźć źródło awarii i dopiero wtedy działać. Powinniśmy też zawsze pamiętać o tym, że naprawa instalacji elektrycznej jest niebezpieczna. Czasami więc lepiej, gdy awarią prądu zajmie się profesjonalista