Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Bezpieczniki w mieszkaniu - jak je dobrać?

  Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób dobrać i wymienić domowe bezpieczniki, aby móc czuć się bezpiecznie we własnym mieszkaniu i nie obawiać zwarcia instalacji elektrycznej przeczytaj ten artykuł do końca, a z pewnością rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości.

  Charakterystyka domowej instalacji elektrycznej oraz jak powinniśmy się zachować w przypadku jej przeciążenia

  W instalacjach domowych znajdziemy określony zespół elementów połączonych ze sobą przewodami, w których płynie prąd. Najważniejszym elementem, który wchodzi w skład instalacji elektrycznej, jest rozdzielnica odpowiadająca za prawidłową pracę całego układu instalacyjnego. To właśnie w niej montujemy bezpiecznik główny i pozostałe rodzaje bezpieczników odpowiadające za bezpieczne użytkowanie sprzętu. W przypadku najmniejszego zagrożenia wynikającego z jego przeciążenia należy natychmiast wezwać pogotowie elektryczne.

  Kolejne zabezpieczenie instalacji elektrycznej, czyli jak zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa

  W przypadku naszego urządzenia elektrycznego istotne jest, aby zawierał on wszystkie rodzaje bezpieczników, ponieważ każdy z nich pełni inną funkcję zapewniając nam pełnię bezpieczeństwa poprzez minimalizowanie ryzyka wystąpienia pożaru. Jeśli nie jesteś pewien jak dobrać bezpiecznik, by należycie spełniał on swoją funkcję, czytaj dalej.

  Funkcja bezpieczników

  Zadaniem bezpiecznika jest zabezpieczenie domowego źródła energii elektrycznej oraz podłączonych do niego urządzeń przed negatywnymi skutkami nadmiernego natężenia prądu spowodowanego między innymi wyładowaniami atmosferycznymi.

  Bezpieczniki elektryczne oraz ich podział

  Wiesz już jaką funkcję pełnią bezpieczniki w twoim mieszkaniu oraz jak ważna jest ich rola. W tej części artykułu dowiesz się jak dobrać bezpieczniki, by spełniały one należycie swoją funkcję. 

  Bezpiecznik topikowy

  Jest to bezpiecznik najczęściej stosowany w instalacjach domowych. Sercem tego bezpiecznika jest topik, w skład którego wchodzi miedziany drucik. Rolą bezpiecznika topikowego jest zabezpieczenie instalacji w mieszkaniu przed zwarciem lub przeciążeniem. Podczas użytkowania bezpiecznik przewodzi prąd. W przypadku gdy wartość prądu wzrośnie do wartości krytycznej, topik ulegnie zniszczeniu, przerywając przepływ prądu, zapobiegając tym samym zniszczeniu domowych sprzętów.

  Bezpiecznik różnicowy

  Ten rodzaj bezpiecznika to kolejny przykład zabezpieczenia domowego źródła energii elektrycznej. Bezpiecznik odpowiada za odcięcie dopływu prądu w przypadku zagrożenia pożarem. W obecnych czasach jest on podstawowym wyposażeniem instalacji energii elektrycznej zarówno w mieszkaniach, jak i domkach jednorodzinnych. Bezpiecznik ten sprawdzi się szczególnie dobrze, w przypadku awarii elektrycznych pełniąc funkcję przeciwpożarową i chroniąc nas przed porażeniem prądem elektrycznym. Chcąc dobrać bezpiecznik różnicowy, należy zwrócić uwagę na jego parametry, czyli czułość bezpiecznika. Bezpieczniki ze względu na czas działania dzielimy na bezpieczniki szybkie oraz bezpieczniki zwłoczne.

  Bezpieczniki nadprądowe

  Zadaniem wyłącznika nadprądowego jest ochrona naszej instalacji oraz wszelkich urządzeń do niej podpiętych. W przypadku przekroczenia wartości prądu dochodzi do jego automatycznego zniszczenia. W przypadku usunięcia przyczyny zwarcia chcąc ponownie włączyć instalację, należy wymienić bezpiecznik. W przypadku, gdy zależy nam, aby bezpieczniki nadprądowe w mieszkaniu jeszcze lepiej pełniły swoją funkcję oraz chcemy ułatwić sobie ich samodzielny montaż w domowej instalacji, skutecznym rozwiązaniem będzie główka bezpiecznikowa. Ten niepozornie wyglądający element wesprze bezpiecznik w ochronie systemu energii elektrycznej przed uszkodzeniami.

  Bezpiecznik przepięciowy

  Jest to istotna część domowej instalacji chroniąca przed zniszczeniem instalacji, jak i urządzeń do niej podpiętych. Bezpiecznik klasy b posiada specjalny przycisk, który w przypadku odłączenia prądu zostaje wyrzucony na zewnątrz, a jego wciśnięcie z powrotem powoduje automatyczne przywrócenie procesu zasilania. W przypadku budynków mieszkalnych najczęściej spotykane są bezpieczniki elektryczne klasy b. Bezpieczniki klasy b stosowane są przede wszystkim w instalacjach napowietrznych oraz podłączonych do linii kablowych.