Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Ceny prądu 2022 - o ile więcej zapłacimy?

  Podwyżka cen prądu to dzisiaj jeden z najczęściej poruszanych tematów. Czy jednak wiesz, skąd wynika wzrost opłat za energię? Obawiasz się, że  zapłacisz w nowym roku jeszcze więcej? Dowiedz się, co wpływa na ceny prądu i jak uchronić się przed jego podwyżkami.

  Ile wyniesie podwyżka cen prądu w 2022 roku?

  Ceny prądu zdecydowanie poszybowały do góry. Nie ma co ukrywać. Inflacja w naszym kraju drastycznie wzrasta a co za tym idzie, ceny prądu również.
  Podwyżki cen prądu już na początku roku są często dwucyfrowe. Tak przynajmniej mówił sam prezes URE (Urząd Regulacji Energetyki). Podobną refleksję można też wyciągnąć na podstawie wniosku, jaki złożyła firma Enea. Jej przedstawiciele mówili bowiem, że ceny prądu poszły do góry nawet o 40%, co przełożyło się na 20% podwyżkę dla mieszkańców. W praktyce średnie szacowane opłaty za prąd wzrosły od 9 do nawet 37%, w zależności od wybranego dostawcy.
  Nie wiadomo jednak o jak wysokie podniesienie taryf będą wnioskowały pozostałe firmy. Informacja Enei wywołała spore oburzenie opinii publicznej, przez co pozostali sprzedawcy mogą zdecydować się na mniej drastyczne kwoty. Nie zapominajmy także, że podwyżki prądu są regulowane przez URE i to on decyduje o ostatecznej zmianie taryf i dba o bezpieczeństwo energetyczne w Polsce.
  Dodatkowo rząd naszego kraju proponuje wprowadzenie obniżki opłaty VAT do 5% za prąd w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej oraz bony energetyczne jako pomoc dla najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych, które podwyżki prądu mocno dotknęły.

  Co się składa na ceny prądu?

  Chociaż Polacy nie płacą za energię najwięcej, podwyżki cen prądu są odczuwalne z roku na rok. Nie da się ukryć, że przed pandemią nasze rachunki były niższe. Obecnie jednak kryzys energetyczny, wzrost ceny węgla i dodatkowe opłaty zawarte w cenie prądu mocno obciążają nasz portfel.
   
  Dodatkowe opłaty za prąd to między innymi:
  opłata dystrybucyjna - koszt związany z dostarczeniem prądu przez firmy energetyczne;
  opłata jakościowa - zależy od ilości pobieranej energii i utrzymania standardów dostawy prądu;
  opłata kogeneracyjna - wspiera jednoczesne wytwarzanie prądu i ciepła w elektrociepłowniach;
  opłata OZE - wspiera odnawialne źródła energii w kraju;
  opłata mocowa - dba o bezpieczeństwo i stałe dostawy prądu.

  Jak uniknąć podwyżek cen prądu?

  Obawiasz się podwyżek prądu od nowego roku? Rząd przygotował już projekty, które mają być wsparciem przy wyższych cenach energii. Mówi się między innymi o bonach energetycznych, a także rekompensatach za prąd dla najbiedniejszych gospodarstw.
  Możesz jednak samemu podjąć działania. Podwyżki prądu dotkną każdego z nas, ale to w jakim stopniu, zależy tylko od nas. Nie trzeba rezygnować z używania komputerów czy telewizorów, aby zaoszczędzić na cenie prądu. Mowa zaś o możliwości zmiany sprzedawcy energii i wykorzystania naturalnych źródeł energii.
   

  Zmiana sprzedawcy prądu

  Na zmianę sprzedawcy energii wciąż decyduje się niewiele Polaków. Możliwe jednak, że w obliczu podwyżki cen prąd, liczba ta znacząco wzrośnie. Każdy bowiem ma prawo na zmianę sprzedawcy i wybór najkorzystniejszej oferty. Sprawdź zatem, czy Twój dostawca oferuje Ci najlepsze warunki i czy możesz zaoszczędzić na jego zmianie.
   

  Panele fotowoltaiczne

  Po drugie fotowoltaika. Panele słoneczne pozwalają na pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych, jakie na nie padają. W ten sposób podwyżka prądu nie będą Ciebie dotyczyć, ponieważ samodzielnie pobierasz energię. Koszt, jaki ponosisz, dotyczy jedynie zakupu i założenia paneli fotowoltaicznych. Zwraca się on jednak po kilku latach, a Ty możesz cieszyć się darmowym prądem.

  Ceny prądu 2022 - podsumowanie

  Podwyżka cen prądu jest powodem niepokoju dla wielu Polaków. Pojawiła się jednak propozycja od polskiego rządu w postaci „bonów energetycznych”, które mają wesprzeć najuboższe gospodarstwa domowe oraz zrekompensować wzrost cen prądu. Niestety nie każdy będzie mógł skorzystać z tej ulgi, dla wielu ostatnią deską ratunkową może być  zmiana dostawcy prądu lub zdecydowanie się na alternatywne źródła energii.