Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Czy blackout energii elektrycznej jest możliwy w Polsce?

  Coraz częściej przewiduje się, że Polsce grozi blackout i choć Polskie Sieci Elektroenergetyczne zapewniają, że w Polsce nie wystąpi problem z dostawami energii elektrycznej, to zdania na ten temat wśród obywateli są podzielone.

  Czym grozi blackout w Polsce?

  Blackout jest to inaczej kryzys elektroenergetyczny, który skutkuje dłuższą przerwą w dostawie energii elektrycznej na terytorium danego państwa. Każdy blackout jest inny, dlatego ciężko jednoznacznie stwierdzić, czym będzie charakteryzował się blackout w Polsce, a także jaki będzie jego przebieg i skutki.

  Co istotne już krótkoterminowa przerwa w dostawie prądu wpływa niekorzystnie na życie cywilów, a także zagraża państwu polskiemu.

  Możliwości wystąpienia blackoutu w Polsce

  Przewiduje się, że za blackout w Polsce mogą odpowiadać:

  • niekorzystne warunki atmosferyczne

  • awaria zasilania

  • wyłączenie linii dystrybucyjnych oraz przesyłowych

  • wyłączenie elektrowni

  Blackout Polska, czy naprawdę będzie miał miejsce?

  Nasi zachodni sąsiedzi jak Austria, czy Niemcy już od dłuższego ostrzegają swoich obywateli przed przerwami w dostawach prądu. W tym pierwszym kraju przeprowadzono nawet akcję edukacyjną „Co robić, gdy nic nie działa”. Po sytuacji awaryjnej z lutego 2022 roku, podczas której blisko 1,2 mln mieszkańców Polski borykało się z przerwaniem dostaw energii elektrycznej ryzyko wystąpienia blackoutu w Polsce zdaje się być coraz większe.

  Ryzyko, że w Polsce zabraknie prądu, maksymalizuje również fakt, że infrastruktura przesyłowa jest zbyt przestarzała, sytuacji tej nie poprawia także fakt, że Krajowy System Elektroenergetyczny do dzisiaj jej nie zmodernizował. Choć widać już światełko w tunelu w tym temacie, bo Krajowy operator systemu przesyłowego przeznaczył właśnie 32 mld złotych na rozwój swojej infrastruktury, tak aby odpowiadała ona na współczesne wyzwania transformacji energetycznej.

  Na przykładzie innych państw można zauważyć, że zbyt długi brak prądu wynikał zwykle z załamania bezpieczeństwa energetycznego danego kraju.

  Blackout. Czy da się do niego przygotować?

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przestrzega, że w przypadku odcięcia dostawy energii elektrycznej należy przede wszystkim zachować spokój. Dodatkowo warto również:

  • Zakupić możliwie największą ilość lampek na baterie wraz z zapasem baterii, a także świece, zapałki i zapalniczki

  • Należy solidnie zaopatrzyć domową apteczkę między innymi w leki przeciwbólowe, plastry, wodę utlenioną nie należy również zapominać o lekach regularnie przyjmowanych przez członków rodziny

  • Należy zadbać o zapas wody butelkowanej, powinno być to minimum 10 l na domownika, dobrym pomysłem będzie także napełnienie wanny, czy misek wodą z kranu

  • W miesiącach jesienno- zimowych warto mieć pod ręką ciepłe ubrania, czy pierzynę

  • W czasie awarii skutkującej brakiem prądu warto zakupić tzw. „kozę”, którą dogrzejemy mieszkanie w chłodniejsze dni

  • Warto zadbać o zapasy żywności w tym konserwy i pozostałe jedzenie w puszkach, które nie wymaga przygotowania

  • Przyda się nam również palnik z butlą gazową

  • Nie należy również zapominać o powerbankach, które sprawdzą się na przykład podczas ładowania telefonów

  • Warto zakupić również radio tranzystorowe, które pomoże w odbiorze komunikatów rządowych, a w komunikowaniu, że światem zewnętrznym wesprą nas krótkofalówki

  • Należy również pamiętać, że brak prądu to również brak działających bankomatów, czy kart płatniczych, dlatego warto zaopatrzyć się w zapas gotówki

  Zasilacze UPS, czyli awaryjne zasilanie

  W czasie blackoutu warto skorzystać, że wsparcia bezprzewodowych zasilaczy UPS, które podtrzymają działanie domowych urządzeń na prąd. Funkcję tę następnie może przejąć agregat prądotwórczy, który sprawdzi się również jako główne źródło prądu.

  Do głównych zadań zasilacza UPS należy ochrona przed skutkami awarii sieci, a także ochrona przed jej napięciami, czy przepięciami.

  Wiele z tych zasilaczy posiada również dodatkowe funkcje, umożliwiające wcześniejsze wykrycie awarii tym samym minimalizując jej skutki.

  Fotowoltaika, dlaczego nie ochroni nas przed blackoutem?

  Należy mieć świadomość, że w przypadku, gdy w domowej sieci zabraknie energii, automatycznie przestanie działać falownik, który w fotowoltaice odpowiada za zamianę napięcia stałego z paneli na przemienne, tak samo, jak ma to miejsce w sieci energetycznej. Dlatego na czas dłuższych, czy krótszych problemów z prądem zasilacz UPS będzie skuteczniejszym rozwiązaniem.