Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Czy płacenie przez Internet jest bezpieczne? Płatności pre-paid

  Płatności internetowe są już nieodłączną częścią naszego życia. Trudno wyobrazić sobie większość zakupów czy nawet płacenie rachunków bez przelewów w sieci. Wielu ludzi zastanawia się jednak, czy to aby na pewno bezpieczne. 

  Jak działają internetowe płatności?

  Aby wiedzieć, czy płacenie przez Internet jest bezpieczne, trzeba zrozumieć, jak to właściwie działa. Proces transakcji przebiega różnie w zależności od tego, za co płacimy i czym. Ale płatności internetowe zawsze  składają się z kilku etapów. Zauważyłeś prawdopodobnie, że gdy kupujesz coś w sieci i chcesz zapłacić przelewem, to zostajesz przekierowany. Nagle ze strony sklepu znajdujesz się na stronie, w której wybierasz bank lub metodę płatności, a potem zostajesz przekierowany raz jeszcze - już na stronę banku. 

  Przekierowanie to podstawowe i skuteczne zabezpieczenie. Dzięki temu żaden sklep nie ma danych Twojej karty czy logowania. Jest to też oczywiście zabezpieczenie przed kradzieżą danych osób trzecich. 

  Bezpieczne płatności kartami pre-paid

  Zastanawiasz się pewnie, czy płatność internetowa kartą pre-paid jest równie bezpieczna co standardowe płatności.

  Karty pre-paid kojarzą się z telefonią komórkową, ale ich zastosowanie jest szerokie. Możemy np. kupić prąd na kartę i w zależności od potrzeby doładować “licznik” (jak np. na doladowaniaenergetyczne.pl). To zupełnie inne podejście do płatności internetowych pre-paid, ale… całkowicie bezpieczne. 

  Doładowanie licznika prądu kartą jest możliwe zarówno na smartfonie, jak i na komputerze. Płatność w zasadzie nie różni się od innych przelewów internetowych, ale użytkowników chroni dodatkowo jeszcze jeden system, system aplikacji. Podsumowując, płatności internetowe pre-paid są bezpieczne.

  Płacenie przez Internet jest bezpieczne dzięki SSL

  Warto zwrócić uwagę na to, czy aplikacja/firma informuje o technologii SSL. Jeśli znajdziesz na stronie informację o takim certyfikacie, znaczy to, że przesył danych między komputerem a serwerem odbywa się bezpiecznie. Na przykład na stronie mojeplatnosci.pl umieszczono wiadomość o tym, że aplikacja korzysta z SSL w rubryce Bezpieczeństwo. Taka informacja to gwarant udanej transakcji. 

  Pamiętaj, żeby korzystać tylko z zaufanych serwisów! Płatności na podejrzanych stronach lepiej sobie odpuścić.