Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Czy program Mój Prąd się opłaca?

  Program rządowy Mój Prąd już ruszył. Przed złożeniem wniosku warto  się jednak zastanowić, czy możemy na nim skorzystać w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Okazuje się, że istnieją też lepsze alternatywy. Trzeba tylko o nich wiedzieć.

  Sukces OZE

  OZE, czyli odnawialne źródła energii, zyskują na popularności. To tendencja, która napawa optymizmem. Zainteresowani instalacją odnawialnego źródła energii mają do wyboru nie tylko program Mój Prąd. Tak naprawdę dotacje i inne programy wspierające zmianą źródła energii na odnawialne funkcjonują już od jakiegoś czasu. 

  Dotychczas dużą ulgą dla osób posiadających panele fotowoltaiczne była możliwość magazynowania energii w publicznej sieci elektroenergetycznej. Dzięki wynegocjowaniu korzystnej umowy można “odebrać” nawet 80 proc. takiej energii bez opłat, kiedy pobór jest niewielki, np. zimą. Ponadto w Polsce funkcjonuje też tzw. ula termomodernizacyjna, dzięki której koszty wymiany pieca węglowego na ekologiczny można wpisać do rocznego zeznania podatkowego jako koszty uzyskania przychody. W efekcie zwrot wynosi nawet do 32 proc. kosztów instalacji.

  Program Mój Prąd

  Nowy program Mój Prąd daje możliwość uzyskania dotacji do instalacji paneli fotowoltaicznych w wysokości 5 tys. zł. Oznacza to, że większość zainteresowanych może liczyć na pokrycie ok. 50 proc. kosztów instalacji. Dotacja nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym PIT. Aby ją uzyskać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek, jednak na jego pozytywne rozpatrzenie nie mogą liczyć osoby, które zapłaciły za instalację przed 23 lipca, czyli przed dniem ogłoszenia informacji o programie.

  Mój Prąd nie zawsze się opłaca

  Jak informuje portal wysokienapiecie.pl, program Mój Prąd może nie być opłacalny. Okazuje się, że w zależności od miejsca zamieszkania można skorzystać z innych, być może wyższych dotacji. Dobrym przykładem jest Warszawa. Ratusz może dofinansować do 30 proc. kosztów instalacji paneli fotowoltaicznych, ale nie więcej niż 15 tys. zł. W wielu przypadkach dotacja może wynieść więcej niż 5 tys. zł, które zapewnia program Mój Prąd.

  Dofinansowania nie łączą się

  Należy pamiętać, że program Mój Prąd nie łączy się z innymi dofinansowaniami i programami. Trzeba więc zdecydować się na jeden, najlepiej ten najbardziej korzystny. Specjaliści zalecają sprawdzenie wszystkich możliwych opcji i sporządzenie tabeli, która zestawi wysokość dofinansowań. Dzięki temu podjęcie decyzji będzie łatwiejsze, a wybór bardziej przemyślany.