Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Czy warto inwestować w odnawialne źródła energii?

  Odnawialne źródła energii są modne i ekologiczne, a w Polsce możemy uzyskać nawet 45% dofinansowania do kredytów bankowych na instalacje solarne. Okazuje się jednak, że niewielu korzysta z energii odnawialnej. Nie jesteśmy pewni, czy to się w ogóle opłaca, czy ma sens i czy jest trudne. W tym artykule opisaliśmy trzy najbardziej popularne źródła energii odnawialnej. Warto w nie inwestować?

  Energia słoneczna

  Odnawialne źródła energii kojarzą się nam przede wszystkim z energią słoneczną. Pozyskujemy ją za pomocą specjalnych paneli zamontowanych najczęściej na dachu. W przypadku czteroosobowej rodziny trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem. Koszt odpowiedniej ilości paneli może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Po zrobieniu szybkich obliczeń okazuje się, że rocznie zaoszczędzimy do 1200 zł. Oznacza to, że inwestycja w energię słoneczną zwróci nam się dopiero po kilku latach. Dodatkowo słońce nie zawsze świeci - musimy więc posiadać alternatywne źródło energii, a to sprawia, że koszta są większe.

  Energia wiatrowa

  Równie wątpliwa jest energia wiatrowa. Inwestycja w ten rodzaj źródła energii odnawialnej wynosi do 80 tys. zł. w przypadku małej turbiny. Na dodatek niezbędne jest zakupienie akumulatorów, bo prąd należy magazynować. Te z kolei kosztują kilka tysięcy złotych i trzeba je wymieniać raz na parę lat. Oznacza to, że koszt przydomowej elektrowni jest bardzo wysoki.

  Niektórym wydaje się, że na energii wiatrowej można zarobić, bo zazwyczaj mamy jej nadwyżkę. Niestety, prawo nie reguluje statusu domowej elektrowni. Musi ona działać na tych samych zasadach co do duże elektrownie, więc, aby sprzedać prąd, musimy założyć firmę. To z kolei wiąże się z podatkami i koncesją. W efekcie zysków nie ma właściwie żadnych, chociaż eksperci twierdzą, że w przyszłości na tym właśnie będzie polegać rynek energetyczny. Ma on składać się z wielu małych przedsiębiorców operujących źródłami energii odnawialnej. Może więc warto zainwestować?

  Biomasa

  Ogrzewanie domu biomasą wydaje się najtańszą opcją. Przecież spalanie peletu, owsa czy słomy nie może być drogie. Problematyczne są jednak dwie kwestie. Po pierwsze, korzystanie z biomasy wymaga czasu, bo kotło należy czyścić regularnie, a paliwo dokładać. Po drugie, trzeba mieć miejsce na składowanie opału. Ludzie z natury są leniwi, więc zawsze wybiorą łatwiejszą i szybszą opcję. Biomasa jest zatem nie dla każdego.

  Zalety energii odnawialnej

  Dotychczas skupiliśmy się na wadach trzech najpopularniejszych źródeł energii odnawialnej. Mają one jednak swoje zalety i w niektórych przypadkach sprawdzą się lepiej od tradycyjnego wyboru.

  Powinniśmy pamiętać, że przede wszystkim jest to wybór ekologiczny. W czasach walki ze smogiem warto postawić na energię odnawialną. Odetchniemy zarówno my, jak i planeta. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że źródła energii odnawialnej podnoszą wartość domu. Gdy budynek zaś znajduje się daleko od innych źródeł energii, powinniśmy postawić na przydomową elektrownię. To samo tyczy się dobrze ocieplonego domu, bo ten wymaga po prostu małej ilości energii. Poza tym już przy projekcie domu powinniśmy rozważyć inwestycję w odnawialne źródła energii. Możemy bowiem zaoszczędzić na wielu rzeczach, np. na ogrodzeniu czy budowie balkonu. Wówczas kwota przeznaczona na panele nie będzie już taka odstraszająca.


  Podsumowując, odnawialne źródła energii wiążą się z dużymi kosztami. Pewnym jest natomiast, że te wydatki się zwrócą. Wymaga to jednak czasu i cierpliwości. Niektóre źródła wiążą się też z dodatkowymi kosztami, np. z zakupem akumulatorów i regularną ich wymianą. Warto jednak inwestować w odnawialną energię z kilku powodów, a przede wszystkim dlatego, że jest to wybór ekologiczny. Nasza świadomość w tym temacie ciągle wzrasta, więc powinniśmy też podejmować konkretne ekologiczne działania. Instalacja paneli słonecznych albo korzystanie z biomasy to dobry początek.