Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Czy wiesz, ile energii zużywają klimatyzatory podczas upałów?

  Klimatyzatory przynoszą dużą ulgę latem, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że mogą w przyszłości stać się problemem. Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzega, że systemy energetyczne potrzebują magazynów zimna.

  Przyszłość klimatyzatorów

  MAE, czyli Międzynarodowa Agencja Energetyczna, udostępniła raport “Future of cooling”, który można przetłumaczyć jako “Przyszłość ochładzania”. Wynika z niego, że urządzenia klimatyzacyjne w samym 2016 roku pochłonęły ponad 2 tys. TWh energii elektrycznej na świecie. Dodatkowo wykorzystanie energii do chłodzenia wzrosło ponad trzykrotnie w latach 1990-2016.

  Aby zrozumieć skalę, o jakiej mowa, warto zapoznać się z kilkoma statystykami.

  • W ciągu roku kupujemy około 135 mln sztuk urządzeń klimatyzacyjnych.
  • W użyciu jest 1,6 mld urządzeń klimatyzacyjnych.
  • Ponad połowa urządzeń klimatyzacyjnych działa w Chinach i Stanach Zjednoczonych.
  • Zużycie energii przez klimatyzatory w Stanach Zjednoczonych jest niemal takie samo jak zużycie energii w ciągu roku w całej Afryce.
  • Wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych wzrasta najdynamiczniej w Chinach. W 1990 roku roczne zużycie energii w tym celu wynosiło 6,6 TWh. W 2106 roku było to już 450 TWh.
  • W 2016 roku zużycie energii elektrycznej przez klimatyzatory wynosiło aż za 10 proc. światowego zużycia.

  Zapotrzebowanie ciągle wzrasta

  Zapotrzebowanie na urządzenia klimatyzacyjne ciągle rośnie i w związku z tym zwiększa się też zapotrzebowanie na energię elektryczną, zwłaszcza w trakcie upałów. W niektórych krajach klimatyzacja odpowiada nawet za 70 proc. szczytowego zapotrzebowania w tym czasie.
  Klimatyzacja a odnawialne źródła energii
  Chociaż zużycie energetyczne urządzeń klimatyzacyjnych jest niepokojące, to dużą nadzieję dają odnawialne źródła energii, które bazują na energii słonecznej, np. panele fotowoltaiczne. Dlaczego? Klimatyzatory pobierają najwięcej energii w trakcie upałów. Elektrownie słoneczne produkują najwięcej energii również w trakcie upałów. Obra procesy się ze sobą pokrywają, dzięki czemu wysoki pobór energii urządzeń klimatyzacyjnych może być niezauważalny.

  To jednak duże uproszczenie, ponieważ przez dużą część roku elektrownie słoneczne produkują nadwyżkę energii, a zapotrzebowanie na chłodzenie nie kończy się wraz z zachodem słońca. Oznacza to, że systemy musiałyby utrzymywać duże ilości kosztownych mocy wytwórczych, które odpowiadałyby za wsparcie odnawialnych źródeł energii. MAE alarmuje więc, że konieczne jest wypracowanie systemowej produkcji chłodu. Obecnie prowadzone działania nie zmierzają jednak w tym kierunku.