Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Czy własny prąd zawsze jest legalny?

  Gospodarstwa domowe generujące własny prąd nie są już taką rzadkością, jaką były jeszcze kilka lat temu. Polacy chętnie rozważają inwestycję w domowe źródło energii elektrycznej, chociaż część wciąż wie na ten temat niewiele. W tym artykule przybliżamy problem legalności takiego rozwiązania. Czy własny prąd zawsze jest legalny?


  Energia odnawialna

  Przydomowa mini-elektrownia jest dobrym pomysłem dla ludzi, którym zależy na korzystaniu z własnego prądu przez cały rok, nie tylko w razie awarii (jak w przypadku agregatów). Najczęstszymi wyborami są panele fotowoltaiczne i elektrownia wiatrowa.

  Zastanawiając się, czy własny prąd jest legalny, trzeba poznać warunki obu inwestycji. Są one niestety dość kosztowne i zwracają się dopiero po kilku latach. Ponadto ich wybór jest niełatwy. Zależy od warunków panujących w danej lokalizacji oraz liczby dni słonecznych/wietrznych w ciągu roku. Niemniej są to inwestycje przyszłościowe, bo to tzw. zielona energia.

  Co więcej, produkcja prądu na własne potrzeby nie wymaga zezwolenia. Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne, to według prawa budowlanego nie ma wymogu ani zezwolenia, ani zgłoszenia budowy paneli do mocy 40 kW.

  Wyjątek stanowią instalacje, których wysokość przekracza 3 m. Tyczy się to również elektrowni wiatrowej. Pozwolenie jest niewymagane, kiedy turbina nie przekracza wysokości 3 m ponad dachem i nie jest na stałe związana z gruntem. Inne przypadki w świetle prawa traktowane są jak budynki. Wymagane są więc dwa pozwolenia: na budowę i na użytkowanie elektrowni wiatrowej.


  Prąd z paliwa

  Agregaty to kolejny sposób na produkcję własnego prądu, chociaż traktowany jest raczej jako zabezpieczenie np. na czas awarii sieci przesyłowej. Napędzane są zazwyczaj olejem napędowym lub benzyną. Mają stosunkowo małą moc, ale wystarczającą, aby zasilić najważniejsze urządzenia w domu (m.in. lodówkę).
  Jeśli planujesz wykorzystywać agregat raz na jakiś czas, nie musisz posiadać żadnych zezwoleń. Jeśli natomiast instalacja ma posiadać System Załączania Rezerwy, który odpowiada za automatyczne uruchamianie agregatu, wymagana jest zgoda zakładu energetycznego.

  Składając wniosek do dostawcy energii, musisz przedstawić projekt, który powinien przygotować specjalista budowlany z uprawnieniami do projektowania instalacji elektrycznych. Ponadto agregator należy poddawać przeglądowi w odstępie maksymalnie 6 miesięcy.


  Czy własny prąd zawsze jest legalny? 

  Tak, ale musisz posiadać odpowiednie zezwolenia, kiedy są wymagane. Na szczęście własny prąd ma swoje korzyści. Dzięki przydomowej elektrowni zawsze będziesz zabezpieczony na czas awarii, a jeśli wyprodukujesz nadwyżkę prądu, możesz ją sprzedać.