Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Czy żarówki energooszczędne są szkodliwe?

  Żarówki energooszczędne to duży krok naprzód, dzięki któremu można zmniejszyć zużycie energii. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z wagi ich właściwego użytkowania i późniejszej utylizacji. Z pewnością warto zastanowić się, czy żarówki energooszczędne są szkodliwe.


  Rtęć w żarówkach?

  Jeżeli ktoś pyta o to, czy żarówki energooszczędne są szkodliwe, najczęściej w odpowiedzi pada jedno słowo: “rtęć”. Rzeczywiście, technologia produkcji tych żarówek wymaga użycia materiałów i substancji, które mogą szkodzić naszemu zdrowiu. Wykorzystywana jest nie tylko rtęć, ale również neon i inne metale ciężkie.


  Czy żarówki energooszczędne są szkodliwe?

  Żarówki energooszczędne są dla nas bezpieczne. Problem pojawia się natomiast, gdy dochodzi do ich uszkodzenia. Rozbita i nieodpowiednio zabezpieczona świetlówka może  się bowiem przyczynić do rozprzestrzenienia wcześniej wspomnianych, niebezpiecznych substancji. Wówczas żarówki energooszczędne są szkodliwe.

  Ponieważ zatrucie rtęcią może skutkować śmiercią nawet w pierwszych 24 godzinach, warto pamiętać o postępowaniu z żarówką według instrukcji. W jednej może się znajdować aż 5 miligramów tego metalu ciężkiego. To dużo – 1 miligram rtęci zanieczyszcza nawet kilka tysięcy litrów wody.


  Jak zabezpieczyć uszkodzoną żarówkę energooszczędną?

  Niestety, żarówki energooszczędne są szkodliwe, jeżeli doszło do ich uszkodzenia. Dlatego należy z nimi odpowiednio postępować. Przede wszystkim nie wyrzucaj takiej żarówki do kosza – to niebezpieczny odpad, który nie podlega standardowej segregacji.

  Oto, jakie środki ostrożności należy zachować:

  • nie dotykaj żarówki i jej elementów gołymi rękoma;
  • natychmiast otwórz okno i wietrz pomieszczenie przez minimum kwadrans;
  • fragmenty żarówki zamknij w hermetycznym pojemniku (może to być foliówka zaklejona taśmą);
  • podobnie postąp z gąbkami/ściereczkami, które zostały użyte do posprzątania żarówki;
  • zmień odzież;
  • umyj dokładnie ręce.

  Czasami zaleca się sprzątanie resztek po żarówce energooszczędnej z pomocą odkurzacza. Nie jest to jednak pewne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku odkurzaczy bezworkowych. Nie mamy bowiem gwarancji na to, że niebezpieczne substancje nie przedostaną się ponownie do mieszkania. Dlatego zamknięcie ich powinno być hermetyczne.

  Kiedy już zabezpieczysz wszystko, musisz udać się na wysypisko lub do jednego z punktów zbioru elektrośmieci w twoim mieście.


  Co zrobić ze zużytą świetlówką?

  Czy żarówki energooszczędne są szkodliwe, kiedy się zużyją? Na szczęście nieuszkodzone żarówki nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że możesz je wyrzucić do kosza z resztą odpadów. Kupując nową świetlówkę, starą możesz oddać w każdym sklepie. Natomiast jeżeli bliżej masz lokalny punkt zbioru elektrośmieci, udaj się właśnie tam.