Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Dostawcy prądu w Polsce. Jakich sprzedawców energii elektrycznej masz do wyboru?

  W Polsce mamy możliwość zmiany dostawcy prądu, nie jesteśmy więc skazani tylko na jedną firmę. W związku z tym, warto zastanowić się, którzy dostawcy energii elektrycznej i która oferta jest dla nas najkorzystniejsza. Jeśli rozważasz zmianę dostawcy, przeczytaj nasz artykuł w którym podpowiadamy,  jak należy to zrobić i co warto wiedzieć https://doladowaniaenergetyczne.pl/aktualnosci/zmiana-dostawcy-pradu-co-musisz-wiedziec
  Oferty różnią się stawkami za kilowatogodzinę czy warunkami umowy. Dlatego tak ważne jest, aby porównać sobie wszystkie dostępne opcje, przed dokonaniem ostatecznego wyboru. W Polsce nie brakuje dostawców prądu, mamy więc w czym przebierać. Istnieje kilku głównych dużych graczy oraz innych, alternatywnych. Ich oferty można w łatwy sposób znaleźć na oficjalnych stronach. Przy okazji można także skorzystać z popularnych porównywarek cenowych. które oferują łatwe zestawienie konkurencyjnych ofert, w celu ich łatwiejszej analizy. W artykule zostali opisani najpopularniejsi dostawcy, jak i zarówno ich alternatywy, co pomoże Ci w dokowaniu najlepszego wyboru dla siebie.

  Główni dostawcy prądu w Polsce

  Większość rynku energii elektrycznej w Polsce reprezentuje pięć głównych firm, są to: Tauron, Energa, Innogy, PGE oraz Enea. Firmy te odpowiedzialne są również za przesył prądu, a także za infrastrukturę techniczną, utrzymanie kabli, przyłączy czy liczników i noszą nazwę Operatorów Systemu Dystrybucyjnego. Polska podzielona jest na pięć głównych rejonów, gdzie w każdym z nich dominuje konkretny dostawca energii elektrycznej.

  • Tauron 

  Tauron, jest operatorem siedzi dystrybucyjnych, posiadającym największe udziały w południowo – zachodniej części kraju. Głównie w Krakowie, Gliwicach i Wrocławiu, choć jego oferta sprzedażowa dostępna jest w całej Polsce.
  Tauron posiada w swojej ofercie sprzedażowej energię prądu oraz gazu. Jest jednym z najbardziej znanych sprzedawców oraz dystrybutorów prądu dla klientów indywidualnych jak i większych odbiorców biznesowych. Wydobywa także węgiel. Sprzedaje prąd w ilościach przekraczających 40 TWh. Jego głównym obszarem działania jest południowa Polska a w skład jego klientów wchodzi ponad pięć milionów klientów indywidualnych oraz biznesowych.

  • Energa

  Energa to druga najbardziej znana firma dystrybucyjna w naszym kraju. Jej obszarem działania jest sprzedaż, dystrybucja oraz wytwarzanie prądu oraz gazu. W jej portfolio klientów wchodzi ponad 3 miliony gospodarstw domowych jak i klientów biznesowych, co stanowi około 15% udziałów w całym rynku sprzedażowym energii w Polsce. Ponadto obsługuje około 25% terytorium Polski. Działa w większości w północnej oraz środkowej Polsce, w miastach takich jak Gdynia, Gdańsk, Sopot, Olsztyn, Płock, Szczecin. Wyróżniają ją innowacyjne podejście, zaawansowane technologie (np. inteligentne liczniki) oraz stały rozwój.
  Innogy
  Zrzesza klientów, głównie na obszarach centralnej części Polski, z Warszawy i okolic. Ten sprzedawca prądu i operator sieci, należy do jednej z pięciu najbardziej popularnych firm w Polsce i Europie. Na naszym rodzimym rynku, obecny jest od prawie 100 lat. Specjalizuje się w sprzedaży, przesyle, dystrybucji i wydobyciu energii gazu oraz elektrycznej. Jest posiadaczem farm wiatrowych o mocy ponad 220 megawatów, Jeśli chodzi o rynek europejski, firma Innogy, jest potentatem energii elektrycznej jak i gazu. Obejmuje klientów pochodzących zarówno z Polski jak i z całej Europy Zachodniej (Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii czy Holandii). Innogy posiada duże zaufanie na rynku, o czym może świadczyć ilość podpisanych umów, wyrażana w milionach i nieustannie zwiększająca się.

  • PGE SA 

  PGE SA jest jedną z największych firm w Polsce zajmującą się sprzedażą oraz dostarczaniem energii elektrycznej oraz gazu. Zrzesza ona klientów, głównie na obszarach wschodniej Polski, od Lublina, aż po Łódź. PGE SA to spółka wchodząca w skład Grup Kapitałowych PGE-GK PGE. Spółka uważana jest za najpopularniejszego sprzedawcę prądu w kraju. Ten sprzedawca prądu, dostarcza energię elektryczną, do ponad 5 milionów odbiorców jednakowo indywidualnych, jak i biznesowych. Aktualnie firma zatrudnia ponad 40000 pracowników, a do jej działań należy między innymi obrót energią elektryczną. Oprócz sprzedaży prądu, firma zajmuje się również sprzedażą gazu ziemnego.

  • Enea

  Enea, jest to firma z wieloletnim doświadczeniem na rynku, zajmująca się zarówno dostarczeniem, jak i dystrybucją prądu oraz gazu. Należy ona do najpopularniejszych firm na rodzimym rynku. Z jej usług korzysta obecnie dwa i pół miliona odbiorców indywidualnych, jak i biznesowych, co stanowi aż 12% udziałów w rynku sprzedażowym energii w Polsce. Enea zrzesza swoich klientów, głównie w południowo- zachodniej części Polski, począwszy od Poznania aż do Torunia. OSD Enea, charakteryzuje się również jako niezależny dostawca energii elektrycznej, na obszarze całego kraju.