Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Efektywność fotowoltaiki jesienią

  Coraz więcej Polaków decyduje się na instalację fotowoltaiki. Uniezależnienie od dostawców energii jest z pewnością kuszące, jednak warto wcześniej dowiedzieć się, jak działa technologia fotowoltaiczna, kiedy słońce chowa się za chmurami. Czy jesienią trzeba się liczyć z brakiem prądu, czy może wręcz przeciwnie?

  Energia ze słońca

  Jeśli chcesz wiedzieć, jakiej efektywności fotowoltaiki możesz spodziewać się jesienią, musisz rozumieć specyfikę jej działania. Energia elektryczna w tej technologii pozyskiwana jest z energii słonecznej. Całość procesu nazywamy tzw. efektem fotowoltaicznym. Słońce pada na ogniwo i wywołuje przemieszczanie się ładunków elektrycznych, wytwarzając w ten sposób prąd stały. Falownik zamienia go w prąd zmienny, który zasila urządzenia elektryczne w gospodarstwie domowym.

  Ponieważ panele fotowoltaiczne wymagają słońca do produkcji energii, może się wydawać, że brak słońca równa się brakowi prądu. To na szczęście nieprawda.

  Wydajność fotowoltaiki jesienią

  Jesienią dni stają się krótsze i chłodniejsze. Coraz rzadziej na niebie pojawia się pełne słońce - przysłaniają je gęste, często deszczowe chmury. Specjaliści przyjmują, że najlepsze warunki dla instalacji fotowoltaicznej to bezchmurne niebo i temperatura 25 stopni Celsjusza. Zatem jak działają panele, kiedy słońca jest niewiele?

  Jesienią instalacja fotowoltaiczna jest po prostu mniej efektywna. Zwykle wydajność modułów spada wtedy do 60-80 proc., jednak są to wartości umowne, ponieważ wszystko zależy od pogody. Panele fotowoltaiczne pracują najgorzej, kiedy panuje całkowite zachmurzenie. Wtedy ich efektywność może spaść nawet do 10 proc.

  Czy panele fotowoltaiczne mogą przestać działać?

  Wielu ludzi obawia się, że jesienią lub zimą instalacja fotowoltaiczna zupełnie przestanie działać. Rzeczywiście, kiedy słońca nie widać przez kilka tygodni, może to budzić obawy. Warto jednak uzmysłowić sobie, że panele fotowoltaiczne nie wytwarzają prądu jedynie w nocy. W ciągu dnia zawsze pracują, chociaż mogą być mniej efektywne w zależności od pogody. Kiedy jest pochmurno, panele “wyłapują” światło dla nas niewidzialne, ponieważ pobierają energię z fal świetlnych różnych długości.

  Jak zwiększyć efektywność fotowoltaiki?

  Jesienią pamiętaj o tym, aby nic nie zakrywało paneli. Musisz więc sprawdzać, czy nie osiadły na nich różne zabrudzenia, np. czy do instalacji nie przykleiły się liście. Zimą pamiętaj o usuwaniu śniegu. Jeśli chcesz zwiększyć efektywność paneli, upewnij się też, że są ustawione pod właściwym kątem. Powinien wynosić 30-35 stopni.