Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Formalności po odbiorze mieszkania – umowa na prąd

  Po nabyciu mieszkania należy uzbroić się w cierpliwość. Nowy właściciel musi bowiem dopilnować wielu formalności m.in. wybrać umowę na prąd. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak podjąć dobrą decyzję i o czym pamiętać przed zakupem energii elektrycznej, czytaj dalej. Tego i więcej dowiesz się z naszego artykułu.

  Najpierw wpis do ksiąg wieczystych

  Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po nabyciu mieszkania, jest wpis do ksiąg wieczystych. Bez niego możesz narażać się na większe koszty, zwłaszcza jeśli kupiłeś nieruchomość na kredyt. Nie każdy o tym wie, ale banki zabezpieczają się wyższymi ratami do momentu wpisania mieszkania do ksiąg wieczystych. Ponadto, na sam wpis można czekać nawet kilka miesięcy.

  Postaraj się też o wynegocjowanie z deweloperem rozsądnego czasu oczekiwania między odbiorem nieruchomości a aktem notarialnym. Każda zwłoka jest niekorzystna.

  Podatek od nieruchomości

  Po nabyciu mieszkania należy również zgłosić się do urzędu miasta lub gminy, aby opłacić podatek od nieruchomości. W tym celu przygotuj kopię aktu notarialnego i deklarację podatkową (znajdziesz ją na stronie właściwego urzędu).

  Na przyszłość pamiętaj też o aktualizacji swoich danych, aby prawidłowo wykonać rozliczenia podatkowe. Musisz wypełnić formularz NIP3/ZAP-3. Ponadto, jeśli nabyte mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego, pamiętaj o deklaracji PCC-3. Dzięki niej rozliczysz podatek zgodnie ze wszystkimi wymogami.

  Umowa na prąd

  Nawet jeśli w nabytym mieszkaniu znajduje się już licznik i jest prąd, warto wziąć pod lupę umowę i zdecydować się na wybór najkorzystniejszego rozwiązania. Pamiętaj też, że nie jest to kolejny czasochłonny obowiązek. Jeśli masz na głowie prace wykończeniowe i inne problemy, możesz zawsze zdecydować się na zamówienie umowy przez internet.

  Dlaczego warto podpisać umowę na zakup energii elektrycznej od razu po odbiorze mieszkania i otrzymaniu protokołu zdawczo-odbiorczego? Przede wszystkim dlatego, że jest to sposób na zabezpieczenie się przed dodatkowymi kosztami. Wielu nabywców w ferworze remontu nie przejmuje się energią elektryczną, dopóki nie przyjdzie pierwszy rachunek. Wtedy może się okazać, że dotychczasowa oferta jest nieopłacalna. Miej to na uwadze, ponieważ w nowych mieszkaniach często podłączona jest taryfa budowlana, która nijak się ma do zużycia prądu przez mieszkańców. Jeśli nie chcesz przepłacać, koniecznie sprawdź obecną ofertę prądu w lokalu.

  Jeśli zdecydujesz się na zmianę oferty, możesz wybierać między wieloma rozwiązaniami. Coraz częściej nabywcy skłaniają się ku rozwiązaniu, jakim jest instalacja licznika przedpłatowego. Dzięki niemu można zyskać kontrolę nad każdą złotówką wydaną na energię elektryczną. Ponadto, jest to też sposób na wygodne płacenie rachunków, bo prąd wystarczy doładować internetowo za pośrednictwem doladowaniaenergetyczne.pl.

  Natomiast w przypadku standardowego sposobu rozliczania warto skupić się na dodatkowych warunkach umowy. Sprzedawcy coraz częściej oferują cały pakiet usług, a ty, wybierając go, możesz wiele zaoszczędzić. Wśród korzystnych rozwiązań warto wymienić ubezpieczenie OC, opiekę fachowców (elektryk, hydraulik itd.), rabaty na różnego rodzaju sprzęty AGD i RTV.

  Wśród formalności po odbiorze mieszkania należy wymienić również podpisanie umowy na pozostałe media, ale z tym poczekaj do momentu wybrania umowy na prąd. Może się okazać, że sprzedawca prądu ma w ofercie kilka mediów. To umożliwi ci płacenie niższych rachunków.