Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Formalności po założeniu LPG w samochodzie

  Instalacja gazowa w aucie jest uznawana za jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków związanych z transportem samochodem. Montaż LPG to jednak tylko początek, bo trzeba również dopilnować formalności w wydziale komunikacji.

  Przygotowanie odpowiednich dokumentów

  Po wykonaniu montażu instalacji gazowej mechanik ma obowiązek wręczyć zestaw dokumentów. Są to dokumenty niezbędne do zalegalizowania nowego wyposażenia pojazdu, czyli dopełnienia formalności, dzięki którym będziesz mógł swobodnie poruszać się samochodem z LPG.

  W skład dokumentów wchodzą: świadectwo homologacji sposobu montażu, certyfikat na zbiornik gazowy (tzw. paszport butli) oraz rachunek. Odbierając je, warto dokładnie się we wszystko wczytać. Wszelkie błędy w danych dotyczących montażu LPG mogą uniemożliwić zalegalizowanie instalacji gazowej.

  Wizyta w wydziale komunikacji

  Aby dopełnić wszystkich formalności, należy udać się do wydziału komunikacji z zamiarem zgłoszenia nowej instalacji. W tym celu musisz udać się do wydziału, w którym został zarejestrowany samochód, wraz z dokumentami otrzymanymi w warsztacie oraz z kartą pojazdu i dowodem rejestracyjnym. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, otrzymasz bezpłatny wpis w dowodzie rejestracyjnym informujący o montażu instalacji. 

  Nie zwlekaj z wizytą w wydziale komunikacji – wpis musi się znaleźć w dowodzie rejestracyjnym w ciągu 30 dni po odbiorze dokumentów. Po przekroczeniu tego terminu możesz dostać mandat.

  Badania techniczne

  Jedną z formalności po założeniu LPG w samochodzie są badania techniczne. Zgodnie z prawem instalację gazową należy poddawać przeglądowi raz w roku. W tym celu trzeba przygotować świadectwo homologacji sposobu montażu oraz paszport butli.

  Jeśli z jakiegoś powodu zgubiłeś niezbędne dokumenty, musisz niezwłocznie wyrobić ich kopie. Odpis z homologacji sposobu montażu uzyskasz w warsztacie, w którym założono LPG, lub od właściciela homologacji. W przypadku zgubienia paszportu butli należy zgłosić się bezpośrednio do producenta. Pamiętaj jednak, że zrobienie kopii obu dokumentów jest odpłatne i wymaga czasu.