Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Gniazdka elektryczne w Europie

  Jeśli wybierasz się za granicę, musisz przygotować nie tylko niezbędne dokumenty czy bagaż, ale również… odpowiednią wtyczkę do gniazdka. Sprawdź, jaki typ gniazdka elektrycznego znajduje się w kraju, do którego jedziesz, a unikniesz niemiłych niespodzianek.

  Gniazdka elektryczne w Europie – różnice

  W zależności od kraju gniazdka elektryczne różnią się konstrukcją. Polska wtyczka nie będzie wszędzie pasować, a to może być wyjątkowo problematyczne. Nie będziesz w stanie  naładować choćby telefonu, który jest w dzisiejszych czasach niemal niezbędny w trakcie podróży.

  Gniazdka elektryczne w Europie mogą być pojedyncze lub podwójne. Mogą też być wyposażone w bolec, który ma uziemiać. Niektóre gniazdka mają też przesłony torów prądowych lub wyłącznik różnicowoprądowy. Dość często spotykane są także gniazdka elektryczne z oznaczeniem IP, czyli stopnia ochrony obudowy przed czynnikami zewnętrznymi.

  Gniazdka elektryczne w Europie – rodzaje

  Gniazdka elektryczne w Europie są odpowiednio oznakowane literami. Na całym świecie oznaczenia zaczynają się od A, B, C… i kończą dopiero na K. Najpopularniejsze rodzaje w Europie zostały wymienione niżej. Sprawdź, czy musisz kupić nową wtyczkę!

  Typ C – wtyczka bez uziemienia, ma dwa okrągłe bolce. Stosowana w całej Europie poza Cyprem, Estonią, Irlandią, Wielką Brytanią i Maltą.
  Typ E – wtyczka z otworem pod bolec uziemiający i dwoma okrągłymi bolcami. Występuje w: Belgii, Polsce, Czechach, Francji, Monako, Słowacji.
  Typ G – wtyczka z trzema prostokątnymi bolcami, które tworzą trójkąt. Występuje na Cyprze, w Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz na Malcie.
  Typ F – posiada dwa metalowe klipy na bokach wtyczki, które są uziemieniem. Stosowana jest we wszystkich krajach Europy poza: Belgią, Białorusią, Czechami, Cyprem, Francją, Danią, Gruzją, Maltą, Lichtensteinem, Irlandią, Mołdawią, Słowacją, Szwajcarią i Wielką Brytanią.
  Typ K – wygląda jak wtyczka C, ale ma bolec uziemiający. Występuje jedynie w Danii.
  Typ D – to stary odpowiednik wtyczki typu G. Stosowana jeszcze w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
  Typ M – bolec uziemiający znajduje się w centrum. Występuje w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
  Typ L – wtyczka ma kształt owalu i posiada jeden bolec uziemiający. Można ją znaleźć we Włoszech i Szwajcarii.

  Gdzie kupić przejściówkę do gniazdka elektrycznego?

  Problem innego gniazdka elektrycznego można łatwo rozwiązać, kupując odpowiednią przejściówkę. Taki gadżet dostaniesz właściwie w każdym sklepie elektrycznym. A jeśli często podróżujesz i to w różne kraje, możesz zainwestować w uniwersalną przejściówkę, która pasuje do niemal każdego typu gniazdka.