Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Ile kosztuje instalacja elektryczna w domu?

  Od dłuższego czasu zastanawiasz się, na czym polega kładzenie instalacji elektrycznej, a także, z jakimi kosztami się wiąże? Przeczytaj artykuł do końca, a uzyskasz odpowiedź na te i więcej pytań.

  Co wchodzi w skład instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym?

  Na elektrykę w domu składają się następujące elementy:

  ·      Przyłącze, czyli inaczej odcinek linii elektrycznej odpowiadający za połączenie operatora energetycznego, że złączem znajdującym się w budynku mieszkalnym.

  ·      Złącze jest to element odpowiadający za połączenie instalacji elektrycznej z przyłączem. Znajduje się w łatwo dostępnym miejscu zwykle wewnątrz budynku.

  ·      Rozdzielnica główna, inaczej serce instalacji elektrycznej. Zawiera podzespoły elektroenergetyczne. Odpowiada za podział energii elektrycznej pomiędzy wszystkie pomieszczenia znajdujące się w budynku.

  Co wchodzi w koszt instalacji elektrycznej?

  Jako że bezpieczeństwo nasze, jak i pozostałych domowników jest bezcenne montaż instalacji elektrycznej, powinniśmy zlecić fachowcom, dzięki czemu unikniemy pożaru czy porażenia prądem. Koszt założenia instalacji elektrycznej w domu zależy od kilku czynników w tym liczby pomieszczeń w budynku mieszkalnym, czy zakupu materiałów niezbędnych do wykonania przez fachowca usługi. Należy również pamiętać, że cennik w kwestii instalacji elektrycznej dopasowywany jest przez specjalistę indywidualnie w zależności od trudności zlecenia.

  Czym jest punkt elektryczny i ile kosztuje?

  Punkt elektryczny najczęściej jest definiowany jako jeden element sieci elektrycznej, może być to jednakowo gniazdko, włącznik czy oświetlenie sufitowe. Im więcej punktów elektrycznych w naszym budynku tym automatycznie wyższy będzie koszt instalacji elektrycznej. Koszt za pojedynczy punkt elektryczny waha się od 50 do nawet 130 złotych, a różnica w cenie związana jest, że stopniem skomplikowania prac oraz wielkości całej instalacji.

  Od czego zacząć montaż instalacji elektrycznej?

  Chcąc zaoszczędzić, część prac związanych z instalacją elektryczną, możemy wykonać osobiście. Należy do nich między innymi ułożenie przewodów elektrycznych, które współcześnie są standardową procedurą w budownictwie mieszkalnym. Choć kucie tynków jest zajęciem żmudnym i pracochłonnym, możemy je sobie ułatwić, korzystając z bruzdownicy. Warto również pamiętać, że aby ułożenie przewodów miało sens, należy to robić w pomieszczeniach suchych i ogrzewanych. Przyda się nam również osprzęt podtynkowy, który zamontujemy za pomocą drutu wiązałkowego, małych gwoździ czy zaprawy budowlanej.

  W przypadku pomieszczeń wilgotnych kable elektryczne powinniśmy osadzić na wierzchu ścian. To rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdzi się, gdy zainwestowaliśmy w drogi osprzęt, w tym system inteligentnego zarządzania budynku.

  Chcąc prawidłowo położyć przewody elektryczne, należy zwrócić uwagę, żeby było one położone równolegle do krawędzi ścian i sufitów, a nie na ukos. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj instalacji ostatecznie się zdecydujemy, puszki zawsze powinny być osadzone we wcześniej wykutych otworach w ścianie, a ich część zewnętrzna powinna pokrywać powierzchnię tynku.

  Na co szczególnie należy zwrócić uwagę przy montażu instalacji elektrycznej?

  Choć wizja samodzielnego montażu instalacji elektrycznej może wydawać się nam kusząca to pewne rzeczy lepiej zostawić profesjonalistom, którzy swoje działania wykonują zgodnie z obowiązującą normą N SEPE 002.

  Jak zamontować i podłączyć rozdzielnię?

  Podłączenie instalacji elektrycznej w tym również przewodów elektrycznych jest zadaniem dla wykwalifikowanego elektryka. Dzięki swoim umiejętnościom bez trudu zamontuje on tablicę rozdzielczą na szynie i stworzy rozdzielnię adekwatną do technicznych parametrów budynku mieszkalnego.

  Pierwszym etapem tworzącym rozdzielnię jest podłączenie przewodu głównego, który zaczyna się od licznika energii, a kończy na wyłącznikach nadmiarowo-prądowych zwanych potocznie korkami. Istnieje również możliwość zainstalowania dodatkowych zabezpieczeń jak ochronniki przeciwpięciowe, czy wyłącznik różnicoprądowy. Po ich podłączeniu należy upewnić się, czy instalacja elektryczna funkcjonuje prawidłowo i nie ma ryzyka zwarcia, czy pożaru.

  Jaki jest orientacyjny koszt instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym?

  Zlecając montaż instalacji elektrycznej fachowcom, należy być świadomym, że cena za zlecenie ustalana jest indywidualnie i zależeć będzie od trudności prac instalacyjnych. Przy wyborze wykonawcy instalacji elektrycznej w naszym domu cena powinna być kwestią drugorzędną, a więcej uwagi powinniśmy poświęcić temu, żeby zlecenie zostało wykonane prawidłowo przez fachowca z dużym doświadczeniem, ponieważ sprawi to, że wykonana przez niego instalacja elektryczna będzie nam bezpiecznie służyła przez długie lata.