Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Ile kosztuje przyłącze prądu?

  Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo zamontować przyłącze elektryczne i z jakimi kosztami finansowymi się to wiąże.

  Czym jest przyłącze elektryczne?

  Przyłącze energetyczne to zespół urządzeń, które ma za zadanie połączyć sieć energetyczną niskiego napięcia z instalacją odbiorczą. Takie połączenie odbiorcy prądu z siecią energetyczną umożliwia mu odbiór prądu i wykorzystywanie go na własny użytek w tym zasilanie sprzętów domowych, czy prace budowlane.

  Rodzaje przyłączy

  By upewnić się, jakie przyłącze elektryczne powinno zostać zastosowane w naszym przypadku, warto zgłosić się do swojego dostawcy energii elektrycznej, który udzieli nam konkretnych informacji dotyczących warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Zakład energetyczny z pewnością udzieli nam informacji pomocnych w rozwianiu wątpliwości dotyczących wyboru rodzaju przyłącza energetycznego.

  • Przyłącze elektryczne ziemne

  W tym rodzaju przyłącza kable odpowiadające za przyłączenie prądu znajdują się pod ziemią. Choć koszty przyłącza w tej postaci będą wyższe, a w przypadku, gdy przewody miałyby być poprowadzone przez cudzą posesję, potrzebujemy dodatkowo zgody jej właściciela to ze względu na estetykę oraz odporność na czynniki zewnętrzne jest to rozwiązanie warte rozważenia.

  • Przyłącze elektryczne napowietrzne

  Podłączenie prądu za pomocą przyłącza napowietrznego ma swoje wady. Choć w tym przypadku wykonanie przyłącza jest tańsze i łatwiejsze w montażu to ze względu na jego estetykę powinno być dobrze przemyślane. Dodatkowym minusem tego rozwiązania jest fakt, że miejsca przyłączenia przez to, że przyczepione bezpośrednio do ścian budynku sprawiają, że przewody elektryczne narażone są na czynniki zewnętrzne w tym gwałtowne zmiany pogody.

  Etapy przyłączenia do sieci w kilku krokach

  • Prawidłowo wypełniony wniosek o przyłącze elektryczne

  We wniosku za, pomocą którego staramy się o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci oprócz podstawowych informacji jak nasze dane osobowe, a w przypadku posiadania firmy również NIP i REGON powinny się znaleźć również dodatkowe informacje jak lokalizacja przyłączanego budynku oraz akt własności.

  • Złożenie wniosku

  W celu złożenia wniosku umożliwiającego podłączenie prądu powinniśmy się zgłosić do operatora energii elektrycznej odpowiadającego za dostawę prądu w naszej lokalizacji. Wniosek w zależności od dystrybutora energii elektrycznej będziemy mogli złożyć osobiście, pocztą lub drogą elektroniczną. Odpowiedź powinniśmy otrzymać do 30 dni po wysłaniu wniosku.

  • Warunki współpracy

  W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku otrzymamy od operatora sieci energii elektrycznej informację zwrotną dotyczącą tego, ile kosztuje podłączenie prądu w naszym rejonie oraz listę warunków technicznych, które są konieczne do przyłączenia. W przypadku, gdy zaproponowane warunki współpracy nam odpowiadają, to na tym etapie możemy podpisać umowę z wybranym przez nas sprzedawcą energii elektrycznej.

  Jakie przyłącze elektryczne na czas budowy?

  • Przyłącze tymczasowe

  Jest to rozwiązanie, na które decydują się osoby, które nie zdążyły ze złożeniem wniosku na przyłącze stałe, a zależy im na czasie. Jest to rozwiązanie droższe, ponieważ w tym przypadku inwestor płaci podwójnie, za przyłącze tymczasowe na czas budowy, jak i za stałe po jej zakończeniu.

  • Przyłącze stałe

  Jest to rozwiązanie tańsze, z którego można korzystać zarówno w czasie prac budowlanych, jak i po ich zakończeniu.

  Ile kosztuje podłączenie prądu?

  Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje przyłącze elektryczne. W celu uzyskania dokładnych informacji, ile kosztuje przyłącze energetyczne, warto zgłosić się bezpośrednio do dostawcy prądu odpowiadającego za podłączenie prądu w naszym miejscu zamieszkania. Szacunkowo przyjmuje się, że cena przyłącza waha się od 1000 do 7000 złotych.

  Jak długo będziemy czekać na przyłączenie prądu?

  Ciężko określić dokładny czas oczekiwania na przyłącze elektryczne, ponieważ wpływ na to ma wiele dodatkowych czynników. Istotne jest jednak, żeby prawidłowo wypełniony wniosek złożyć jeszcze przed rozpoczęciem budowy, ponieważ szacuje się, że z przyłącza tymczasowego będziemy mogli w rzeczywistości korzystać około 2 miesiące od pozytywnego rozpatrzenia naszego wniosku przez operatora energii elektrycznej, a w przypadku przyłącza stałego czas ten się wydłuża nawet do 11 miesięcy.

  Jakie przyłącze elektryczne powinniśmy wybrać do domu rodzinnego?

  O tym, jakie przyłącze energetyczne powinno być zastosowane w naszym przypadku, zdecydują warunki techniczne. Jednak w obecnych czasach, coraz częściej odchodzi się od przyłączy napowietrznych na rzecz podziemnych ze względu na ich walory estetyczne i gwarancję dłuższego bezproblemowego użytkowania.