Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Ile prądu zużywa lodówka? 

  Lodówka to taki sprzęt, który działa cały czas. Nie odłącza się jej z prądu, więc pracuje ona w nocy, jak i w ciągu dnia. Właśnie dlatego tak ważne jest, ile prądu zużywa lodówka. Powinna być ona ekonomiczna i energooszczędna. Inaczej rachunki za prąd mogą być wyjątkowo wysokie.

  Ile prądu zużywa lodówka miesięcznie?

  Aby obliczyć miesięczne zużycie prądu przez lodówkę, potrzeba dwóch kluczowych informacji – średniego rocznego zużycia energii, które jest zazwyczaj podawane przez producenta na etykiecie energetycznej, oraz aktualnej ceny za kilowatogodzinę (kWh).

  Zacznij od sprawdzenia etykiety energetycznej lodówki, która powinna zawierać informację o średnim rocznym zużyciu energii w kWh. Na przykład, jeśli etykieta pokazuje 300 kWh rocznie, to jest to Twoje wyjściowe założenie. Podziel roczne zużycie przez 12 miesięcy, aby uzyskać średnie miesięczne zużycie energii.

  Obliczanie miesięcznego kosztu zużycia energii elektrycznej

  Pomnóż miesięczne zużycie energii przez stawkę za kWh, którą dostarcza Twój lokalny dostawca energii.

  Miesięczny koszt= miesięczne zużycie × cena za kWh

  Jeśli cena za kWh wynosi 0.60 zł: Miesięczny koszt=25 kWh×0.60 zł/kWh=15 zł

  Miesięczny koszt=25 kWh×0.60 zł/kWh=15 zł

  Wynikiem tych obliczeń będzie przybliżony miesięczny koszt utrzymania lodówki, w zależności od jej efektywności energetycznej i lokalnych cen energii. Te obliczenia można również dostosować do Twojego rzeczywistego zużycia, monitorując, na przykład, jak często lodówka jest otwierana, czy jest przepełniona, co może wpływać na jej efektywność.

  Ile prądu zużywa lodówka na godzinę?

  Chcąc obliczyć, ile prądu pobiera lodówka na godzinę, potrzebujesz znać jej moc znamionową podaną w watach (W). Moc tę przelicz na kilowaty (kW), dzieląc przez 1000. Pozwoli to na obliczenie zużycia energii w kilowatogodzinach (kWh), które jest standardową jednostką stosowaną do określania zużycia energii elektrycznej.

  Jak obliczyć zużycie prądu przez lodówkę na godzinę?

  Przeliczenie mocy na kilowaty – moc w kW = Moc w W / 1000

  Zużycie energii na godzinę – zużycie na godzinę = Moc w kW

  Przykładowo lodówka o mocy 30 W:

  Moc w kW = 30 W / 1000 = 0.03 kW

  Zużycie na godzinę = 0.03 kWh

  Natomiast lodówka o mocy 50 W:

  Moc w kW = 50 W / 1000 = 0.05 kW

  Jeśli chcesz wiedzieć, ile to będzie kosztować, wystarczy pomnożyć zużycie na godzinę przez stawkę za kWh dostarczaną przez lokalnego dostawcę energii.

  Co wpływa na zużycie prądu przez lodówkę?

  Zużycie energii elektrycznej powinno być kontrolowane przez każde domostwo, ponieważ wybierając dobry sprzęt, wymieniając AGD i RTV na nowe, a także sięgając po nowoczesne rozwiązania, można zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i tym samym wpłynąć na środowisko. Zanim wybierzesz lodówkę, sprawdź, co dokładnie wpływa za zużycie prądu.

  Klasa energetyczna

  Nowy system etykietowania energetycznego wprowadzony w Unii Europejskiej w 2021 roku ma na celu ułatwienie konsumentom identyfikacji najbardziej energooszczędnych urządzeń. Skala od A do G (gdzie A oznacza najwyższą efektywność, a G najniższą) zastąpiła poprzednią skomplikowaną systematykę, taką jak A++ czy A+++. Wybór lodówki o wysokiej klasie energetycznej może znacząco obniżyć rachunki za prąd.

  Wielkość lodówki

  Wielkość ma bezpośredni wpływ na zużycie energii. Większe modele, na przykład amerykańskie lodówki typu side by side, zazwyczaj zużywają więcej energii niż mniejsze, podblatowe czy jednodrzwiowe. Przy zakupie warto zatem rozważyć, jaka pojemność jest rzeczywiście potrzebna, aby nie przepłacać za niepotrzebnie duże zużycie prądu.

  Temperatura ustawiona w lodówce

  Im niższa temperatura wewnątrz lodówki, tym urządzenie musi pracować intensywniej, aby ją utrzymać. Zaleca się utrzymywanie temperatury około 3-5°C dla lodówki i około -18°C dla zamrażarki. Ustawienia te zapewniają odpowiednią konserwację żywności przy relatywnie niskim zużyciu energii.

  Sposób użytkowania

  Częste otwieranie drzwi, umieszczanie w lodówce ciepłych potraw czy przepełnienie urządzenia mogą prowadzić do większego zużycia energii. Każde otwarcie drzwi powoduje ucieczkę zimnego powietrza i zmusza lodówkę do ponownego schładzania wnętrza, co zwiększa zużycie energii. Ważne jest, aby otwierać lodówkę tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a także unikać wkładania do środka gorących posiłków.

  Typ i konstrukcja lodówki

  Lodówki do zabudowy mogą zużywać więcej energii niż ich wolnostojące odpowiedniki ze względu na ograniczenia w dyssypacji ciepła. Ich konstrukcja często nie pozwala na tak efektywne rozpraszanie ciepła, co zwiększa zapotrzebowanie na energię potrzebną do utrzymania niskiej temperatury.

  Jak sprawdzić, ile prądu zużywa lodówka?

  Aby obliczyć zużycie prądu przez lodówkę bez użycia watomierza, możesz wykorzystać prosty wzór oparty na dostępnych danych dotyczących energii, które deklaruje producent. Proces ten składa się z kilku kroków:

  Krok 1: Zbierz potrzebne dane

  • Średnie zużycie energii na rok (zazwyczaj podawane w kWh na etykiecie energetycznej)

  • Czas pracy lodówki (jeśli szacujesz zużycie na inny okres niż rok)

  • Koszt 1 kWh (można go znaleźć w taryfach lokalnego dostawcy energii)

  Krok 2: Oblicz całkowite roczne zużycie energii

  Dla uproszczenia możemy założyć, że lodówka pracuje równomiernie przez cały rok, więc średnie zużycie energii na rok jest już przeliczone przez producenta. Jednak, jeśli chcesz obliczyć zużycie na inny okres, musisz przeliczyć te wartości.

  Na przykład, jeśli chcesz obliczyć miesięczne zużycie:

  • Zużycie miesięczne = Średnie roczne zużycie energii / 12

  Mnożysz zużycie energii przez koszt 1 kWh:

  • Koszt zużycia = Zużycie energii (w kWh) × Cena za 1 kWh

  Przykład obliczeniowy

  Załóżmy, że średnie roczne zużycie energii przez lodówkę wynosi 300 kWh, a cena za 1 kWh to 0.60 zł.

  • Roczny koszt energii:

  Koszt = 300 kWh × 0.60 zł/kWh = 180 zł

  • Miesięczny koszt energii (jeśli chcesz wiedzieć, ile lodówka zużywa na miesiąc):

  Miesięczne zużycie = 300 kWh / 12 miesięcy ≈ 25 kWh na miesiąc

  Koszt = 25 kWh × 0.60 zł/kWh = 15 zł na miesiąc

  Jeśli chcesz uzyskać dokładniejsze wyniki, zastanów się nad zakupem watomierza lub skorzystaj z kalkulatorów zużycia prądu, które automatyzują obliczenia i mogą uwzględniać zmienne czynniki, a w tym częstość otwierania lodówki czy sezonowe zmiany temperatury w domu.

  Energooszczędna lodówka – jak ją wybrać?

  Wybór ekonomicznej lodówki to ważna decyzja, która może znacząco wpłynąć na zużycie energii w gospodarstwie domowym. Jeśli chcesz, aby Twoja energooszczędna lodówka cieszyła nie tylko Ciebie czy domowników, ale również środowisko, to zwróć uwagę na kilka czynników, a nie tylko jej funkcjonalność.

  Klasa energetyczna

  Wybieraj lodówki o jak najwyższej klasie energetycznej. Od marca 2021 roku w UE obowiązuje nowa skala etykiet energetycznych od A do G, gdzie A oznacza najwyższą efektywność. Lodówki w klasie A są zdecydowanie najbardziej energooszczędne i choć mogą być droższe w zakupie, z czasem przynoszą oszczędności na rachunkach za energię.

  Rozmiar i pojemność

  Wybierz rozmiar lodówki adekwatny do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego. Zbyt duża lodówka nie tylko zajmuje więcej miejsca, ale również zużywa więcej energii. Z drugiej strony, zbyt mała lodówka może być niewystarczająca i prowadzić do częstszego otwierania drzwi, co również zwiększa zużycie energii.

  Typ lodówki

  • Lodówki z zamrażalnikiem na dole są zazwyczaj bardziej energooszczędne niż te z zamrażalnikiem na górze, ponieważ ciepłe powietrze unosi się w górę, co oznacza, że zamrażalnik na dole nie musi tak ciężko pracować.

  • Lodówki side-by-side mogą być wygodne, ale zazwyczaj zużywają więcej energii niż tradycyjne modele z zamrażalnikiem na górze lub na dole.

  Funkcje dodatkowe

  • Tryb wakacyjny – pozwala na zredukowanie zużycia energii, gdy jesteśmy poza domem na dłuższy czas.

  • Alarm otwartych drzwi – informuje, gdy drzwi nie są prawidłowo zamknięte, co pomaga unikać niepotrzebnego zużycia energii.

  • No Frost – system, który zapobiega tworzeniu się szronu i lodu, eliminując potrzebę manualnego rozmrażania lodówki i zapewniając bardziej stabilną temperaturę wewnętrzną.

  Innowacyjne technologie

  Niektóre nowoczesne lodówki wyposażone są w technologie, które pomagają zmniejszyć zużycie energii, takie jak inwerterowe kompresory, które dostosowują swoje działanie do aktualnego zapotrzebowania na chłodzenie, co redukuje zużycie energii.