Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Inteligentny licznik energii – czym jest? Jak działa? Jakie są jego zalety?

  W polskich domach przybywa urządzeń zasilanych prądem. Nie chodzi tylko o dodatkowe sprzęty RTV takie jak komputery, konsole do gry, routery, kuchenki indukcyjne lub telewizory LED. Polacy coraz chętniej korzystają m.in. z odnawialnych źródeł energii, którymi są pompy ciepła lub panele fotowoltaiczne. Takie instalacje znacznie zwiększają zużycie prądu w danym gospodarstwie domowym. Stąd też bardzo uzasadnione chęci ku temu, by na bieżąco je monitorować. Bez wątpienia ułatwią to inteligentne liczniki prądu. Zainstalowanie tych urządzeń w swym domu jest nie lada innowacją, która niesie za sobą określone korzyści. 

  Czym są inteligentne liczniki energii?

  Inteligentny licznik jest elektronicznym urządzeniem, które wykorzystuje system pomiarowy. W sposób automatyczny śledzi, zbiera i transferuje szczegółowe dane dotyczące nie tylko zużycia energii elektrycznej, ale także gazu oraz paliwa. Jest on wielofunkcyjny, przez co zaspokajają nie tylko najpilniejsze potrzeby domowników.
  We wnętrzu licznika znajdują się złożone układy, które przy pomocy przepływu prądu, generują impulsy i przekazują informację przez złącze komunikacyjne. 

  Inteligentne liczniki - zalety

  Jednym z ważnych udogodnień inteligentnych liczników energii elektrycznej jest możliwość zdalnego odczytu. Posiadając te nowoczesne czujniki energii, nie trzeba już przekazywać pomiarów do Zakładu Energetyki przez jej pracownika lub drogą telefoniczną. System liczników automatycznie transferuje dane, przez co zużycie monitorowane jest także przez dostawcę prądu. Raportowanie odbywa się zatem na odległość, co jest wygodniejsze zarówno dla użytkownika, jak i dla dostawcy. 
  Jednak boom na inteligentne opomiarowanie wynika nie tylko z pragnienia wygody, lecz z chęci oszczędzania. Ekonomiczne zarządzanie domowym budżetem będzie znacznie łatwiejsze, gdy śledzenie zużycia prądu stanie się tak proste. Inteligentne liczniki są bardzo precyzyjne i co najważniejsze odczyt można dokonać w każdej chwili. Dlatego użytkownicy nie muszą polegać na prognozach dotyczących swojego zużycia - mając licznik, płacą za tyle, ile faktycznie zużyją. Dzięki licznikowi można zaoszczędzić nawet 10% wykorzystywanej wcześniej energii elektrycznej. Prościej też o wyśledzenie urządzenia, które pobiera najwięcej prądu. 
  Korzystanie z liczników inteligentnych wiąże się także z dbaniem o środowisko naturalne. 
  Dzięki nowoczesnym czujnikom energii komunikacja z centrum dyspozytorskim przebiega bez zakłóceń. Łatwiej o naprawę usterek, o wykrywanie przyczyn awarii lub o rozwiązywanie innych problemów powstałych na lini dostawca-odbiorca. 

  Inteligentne liczniki energii a polityka energetyczna

  2 lipca 2021 roku zaczęła w Polsce obowiązywać ustawa zezwalająca na instalację inteligentnych liczników prądu. Stworzenie centralnego systemu informacji energetycznej jest tym, na czym zależy polskiego Ministerstwu Klimatu i Środowiska, gdyż takie rozwiązania są zgodne z klimatyczną polityką Unii Europejskiej. Organem, który będzie dyspozytorem tych danych, ma być Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE). 
  Każdy domownik posiadający inteligentny licznik energii, będzie niejako zaktywizowany do tego, aby samodzielnie przyglądać się swoim zwyczajom związanym z używaniem sprzętów elektronicznych. Dzięki temu oszczędzanie dla każdego użytkownika będzie łatwiejsze do wdrożenia, a to w przyszłości może przynieść wymierne korzyści dla środowiska. 

  Czy możliwa jest kradzież prądu z inteligentnym licznikiem prądu? 

  Dawne liczniki pomiarowe były na tyle nieprecyzyjne i "nieszczelne", że mimo ich obecności możliwe były nielegalne procedery związane z kradzieżą prądu. Tymczasem zaawansowane inteligentne liczniki energii zapobiegają takim działaniom. Będąc użytkownikiem tego nowoczesnego systemu, jest się chronionym przed ewentualnym podpięciem się kogoś trzeciego do danej instalacji. Mało tego, bezpieczeństwo liczników zwiększa się także przez ich system alarmowy, który wykrywa i zgłasza wszelkie próby celowego niszczenia urządzenia.