Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Jak doładować licznik przedpłatowy?

  Energię elektryczną wykorzystuje każde domostwo, firma czy gospodarstwo rolne. Sposobów rozliczania się za prąd jest naprawdę dużo. Jednym z nich jest licznik przedpłatowy, który pozwala doładować energię i korzystać z niej do czasu, aż nie zostanie wyczerpana. Korzystając z licznika przedpłatowego, warto wiedzieć, jak otrzymać kod doładowania. 

  Czym jest licznik przedpłatowy? 

  Licznik przedpłatowy to urządzenie pomiarowe, które umożliwia kontrolę zużycia energii elektrycznej poprzez system opłat z góry. Użytkownik wpłaca określoną kwotę, która jest przekształcana na odpowiednią ilość energii dostępną do zużycia. Po wyczerpaniu tego zasobu dostawa energii jest automatycznie przerywana, dopóki nie nastąpi kolejna wpłata.

  Licznik ten został wyposażony w technologie umożliwiające zdalne zarządzanie i monitorowanie stanu konta oraz zużycia, co pozwala na bieżące śledzenie przez użytkownika i dostawcę energii. Wykorzystuje on różne formy doładowań, a w tym karty, tokeny, aplikacje mobilne czy internetowe portale płatnicze, co zapewnia łatwość i elastyczność w zarządzaniu dostępem do energii. Dzięki temu systemowi, ryzyko zadłużenia za energię elektryczną jest znacząco zredukowane, ponieważ płatności dokonywane są przed jej faktycznym zużyciem.

  Gdzie sprawdzi się taki licznik prądu?

  Licznik przedpłatowy wykorzystuje się w wielu sytuacjach – szczególnie tam, gdzie bardzo ważne jest uproszczenie zarządzania zużyciem energii oraz kontrola kosztów. 

  • Mieszkania na wynajem i domy wakacyjne – liczniki przedpłatowe są idealne dla właścicieli nieruchomości wynajmowanych, gdyż pozwalają na łatwe i sprawiedliwe rozliczanie energii między różnymi najemcami. Użytkownik płaci tylko za tyle energii, ile faktycznie zamierza zużyć.

  • Obszary o ograniczonej infrastrukturze – w regionach, gdzie infrastruktura energetyczna jest mniej rozwinięta lub gdzie dostęp do bankowości jest ograniczony, liczniki przedpłatowe umożliwiają dostęp do energii bez potrzeby tradycyjnego fakturowania i kontroli kredytowej.

  • Zarządzanie zadłużeniem – dla osób lub gospodarstw domowych, które miały problemy z regulowaniem rachunków za energię, liczniki przedpłatowe pozwalają na lepsze zarządzanie budżetem domowym i eliminują ryzyko nagromadzenia długu za niespłacone rachunki.

  • Instytucje i firmy – niektóre przedsiębiorstwa lub instytucje mogą używać liczników przedpłatowych do kontrolowania i ograniczania zużycia energii w określonych obszarach swojej działalności, na przykład w warsztatach, laboratoriach czy biurach, gdzie kontrola kosztów jest istotna.

  Doładowanie licznika przedpłatowego – jak to zrobić?

  Aby doładować licznik energii przedpłatowy, należy przede wszystkim upewnić się, że jest się w posiadaniu odpowiedniego kodu doładowującego, który można uzyskać poprzez zakup w punkcie sprzedaży lub online – zależnie od dostawcy energii. Kod ten jest unikalny i odpowiada określonej wartości zakupionej energii elektrycznej.

  Pierwszym krokiem jest włączenie licznika, jeżeli jest wyłączony. Następnie, na panelu sterowania licznika, znajduje się klawiatura, która służy do wprowadzania cyfr. Należy wprowadzić otrzymany kod doładowujący, korzystając z tej klawiatury. Warto pamiętać, że każdy licznik może mieć nieco inny sposób wprowadzania kodu, dlatego zaleca się zapoznanie się z instrukcją obsługi danego modelu licznika.

  Po wpisaniu kodu zatwierdza się go odpowiednim przyciskiem, zazwyczaj oznaczonym jako 'Enter' lub 'OK'. Licznik przetworzy wprowadzony kod i, jeśli jest prawidłowy, zaktualizuje saldo dostępnych środków. Saldo to odzwierciedla ilość energii, którą można jeszcze pobrać przed kolejnym doładowaniem.

  W przypadku, gdy licznik wskaże błąd po wprowadzeniu kodu, zaleca się sprawdzenie, czy został on wprowadzony poprawnie, oraz czy kod nie został już użyty. Jeśli problem się powtarza, warto skontaktować się z dostawcą energii w celu rozwiązania problemu. 

  Dla zapewnienia ciągłości dostępu do energii zaleca się monitorowanie stanu kredytu na liczniku i regularne doładowania, aby uniknąć nieoczekiwanego przerwania dostawy energii. Wiele nowoczesnych liczników przedpłatowych umożliwia również zdalne doładowanie poprzez aplikacje mobilne lub strony internetowe dostawcy.

  Gdzie kupić kod, który umożliwia doładowanie prądu? 

  Chcąc doładować licznik przedpłatowy, należy mieć specjalny kod. Tylko gdzie można go zdobyć cyfry umożliwiające doładowania licznika? 

  • Biuro obsługi klienta dostawcy energii – można odwiedzić lokalne biuro obsługi klienta, gdzie pracownicy pomogą dokonać zakupu i wyjaśnią, jak użyć kodu doładowującego. Specjaliści mogą prosić o dane osoby, która jest właścicielem licznika, na przykład o ostatnie cyfry numeru pesel. Konsultant odeśle kod doładowania licznika przedpłatowego zaraz po potwierdzeniu tożsamości. 

  • Punkty sprzedaży detalicznej – supermarkety, kioski, stacje benzynowe oraz inne punkty handlowe często oferują karty lub paragony z kodami doładowującymi. W takim miejscu zakup jest szybki i wygodny. 

  • Bankomaty – niektóre bankomaty umożliwiają zakup kodów doładowujących dla liczników energii, co jest wygodnym rozwiązaniem, szczególnie poza standardowymi godzinami pracy sklepów i biur obsługi.

  • Internet – wielu dostawców energii oferuje możliwość zakupu kodów doładowujących przez internetowe platformy lub aplikacje mobilne. To rozwiązanie pozwala na doładowanie licznika bez wychodzenia z domu. Online możesz wybrać dowolną kwotę doładowania. 

  • SMS – niektóre firmy umożliwiają zakup doładowania poprzez wysłanie SMS-a, po czym kod doładowujący jest wysyłany w odpowiedzi również za pomocą wiadomości tekstowej. Wtedy następuje automatyczne zamówienie. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać klienci danego dostawcy prądu, który zostali zweryfikowani, na przykład przy pomocy numeru klienta. 

  Każdy lokalny dostawca może mieć swoje własne sposoby na doładowanie prądu, dlatego warto wejść na jego stronę internetową i przeczytać regulamin lub skontaktować się z biurem obsługi. Kod doładowania najłatwiej otrzymać przez online, ale wtedy konieczna jest płatność internetowa.