Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Jak obniżyć rachunek za prąd? 5 sposobów

  Energia elektryczna kosztuje niemało, dlatego warto wiedzieć, jak obniżyć rachunek za prąd. W tym artykule przygotowaliśmy 5 sposobów, z których skorzystać może każdy, a które dają zauważalne efekty. Podpowiadamy, jak obniżyć rachunek za prąd na stałe!

  1. Nowy dostawca prądu

  Czasami nieświadomie przepłacamy za energię, odnawiając umowę z dotychczasowym dostawcą prądu. Tymczasem oferty są teraz bardzo zróżnicowane, bo na rynku znajduje się dużo konkurujących ze sobą sprzedawców. Dlatego jeśli chcesz obniżyć rachunek za prąd, koniecznie sprawdź, czy Twoja umowa jest korzystna. Porównaj ją z ofertami innych dostawców i dowiedz się, czy obecny może zaproponować Ci lepsze warunki. Jeśli okaże się, że u dotychczasowego dostawcy nie możesz w żaden sposób zaoszczędzić, pomyśl nad podpisaniem umowy z innym.

  2. Zmiana licznika na przedpłatowy

  Żaden ze sposobów na obniżenie rachunków za prąd zdaje się nie działać? Bardzo możliwe zatem, że Twoim problemem jest brak kontroli nad zużyciem energii. To niestety prosta droga do wysokich rachunków i zadłużeń.

   

  W takim przypadku polecamy wymianę licznika na licznik przedpłatowy. Tzw. prąd na kartę pozwoli Ci kontrolować zużycie prądu, bo zużyjesz go dokładnie tyle, ile wykupisz. Uświadomisz też sobie, jakie urządzenia zużywają najwięcej energii i albo je wymienisz, albo ograniczysz korzystanie z nich.

  3. Wymiana urządzeń

  Stare urządzenia o niskiej klasie energetycznej zużywają kilka razy więcej prądu niż nowe. Wymiana pralki, lodówki, zmywarki czy telewizora może być więc najskuteczniejszym sposobem na obniżenie rachunku za prąd, zwłaszcza jeśli są to urządzenia starszego typu. Najlepiej, aby nowe sprzęty miały klasę energetyczną A.

  4. Zmiana nawyków

  Chociaż to temat często poruszany, wiele osób wciąż ma problem ze zmianą nawyków, przez które niepotrzebnie więcej płacą. Tymczasem, aby obniżyć rachunek za prąd, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Zawsze wyłączaj światło, gdy go nie potrzebujesz. Nie zostawiaj urządzeń w trybie czuwania. Wyjmuj ładowarki z kontaktu.

  5. Inna taryfa

  Każde gospodarstwo domowe pobiera prąd w określonej taryfie. Zdecydowana większość korzysta z jednostrefowej, czyli G11. Prąd z tej taryfy kosztuje tyle samo przez całą dobę - niezależnie od tego, kiedy używasz go najwięcej. Inaczej jest w przypadku taryfy dwustrefowej G12. W niej energia jest tańsza w nocy i w zależności od umowy może być też tańsza w weekendy. Zatem, gdy większą część dnia spędzasz poza domem, a energię pobierasz głównie w godzinach nocnych, zmiana taryfy pomoże Ci obniżyć rachunek za prąd.