Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Jak obniżyć rachunki za prąd?

  Rachunki za prąd są w wielu domach dużym obciążeniem dla budżetu. Im większy dom i więcej domowników, tym więcej wynoszą rachunki. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, jak zmniejszyć rachunki za prąd. Oto one!  

   

  Które urządzenie pobiera najwięcej prądu? 
  Najwięcej, bo prawie 30% zużycia prądu generuje...chłodziarko-zamrażarka. Na drugim miejscu znajduje się oświetlenie, a na trzecim - kuchnia elektryczna. Telewizor to 6%, komputer - ok. 2%, a czajnik - 5%. Urządzeniem pobierającym dużo prądu jest także pralka (ok. 9%). Warto pamiętać więc o tym, by upatrywać największych oszczędności w lodówce i oświetleniu. Jak to zrobić? 

  Oszczędności chłodnym okiem
  Czy wiesz, że możesz zoptymalizować pobór prądu generowany przez lodówkę? Jeśli planujesz zakup nowej - wybierz urządzenie energooszczędne i dopasowane pojemnością do wielkości rodziny. Dla jednej osoby wystarczająca powinna być lodówka o pojemności 120 litrów. Każdy kolejny domownik potrzebuje dodatkowych 60 litrów. Pamiętaj, by nie wkładać do lodówki ciepłych rzeczy - pobór prądu jest wtedy większy. Otwieraj drzwi lodówki tylko wtedy, gdy sięgasz po coś konkretnego, ponieważ każde otwarcie drzwi skutkuje podwyższeniem temperatury w lodówce i...większym poborem prądu.

  Oświetlenie energooszczędne
  Koniecznie wymień żarówki na energooszczędne. Warte rozważenia są także żarówki LED, które są nie tylko trwałe, ale też pobierają mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Jeśli w ciągu dnia zazwyczaj nie ma Cię w domu, warto pomyśleć o nocnej taryfie za prąd. W wielu przypadkach zmiana taryfy powoduje znaczne obniżenie rachunków. 

  Włącz myślenie! 
  Najważniejszą zasadą oszczędzania, która gwarantuje powodzenie akcji jest uświadomienie sobie, że...prąd kosztuje. Wiele osób korzysta z prądu w nieograniczony sposób i tylko raz na miesiąc lub dwa łapie się za głowę i przypomina sobie o płatnościach za prąd. Nic dziwnego - przeciętna rodzina w Polsce wydaje średnio na prąd ok. 120 zł miesięcznie. Faktura opłacana jest zwykle co dwa miesiące, więc jednorazowo trzeba zapłacić ok. 240 zł, co dla wielu jest dużym obciążeniem. Kluczem do obniżenia rachunków jest myślenie o tym, że zapalone światło w pokoju, w którym nikogo nie ma - kosztuje. Że włączona do prądu ładowarka i telewizor bez żadnego powoduje pobierają kosztowną energię. Jeśli wszyscy domownicy zaczną zwracać uwagę na oszczędność prądu, rachunki zmniejszą się - i to znacząco.