Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Jak odczytać licznik gazu?

  Chcąc kontrolować zużycie gazu, a także związane z nim rachunki warto samodzielnie i systematycznie sprawdzać odczyt gazu nie czekając z tym na wizytę inkasenta.

  Należy wiedzieć, że odczytanie licznika gazu jest stosunkowo proste więcej kłopotu, może nam natomiast sprawić obliczenie, ile wyniesie nas rachunek za gaz.

  Trudność ta związana jest z faktem, że liczniki wyświetlają pobór gazu w metrach sześciennych, natomiast cena na rachunku określona została za pomocą kilowatogodzin. Jednak w przypadku, gdy zależy nam tylko na udostępnieniu stanu licznika do dostawcy, to nie ma potrzeby, żebyśmy te wartości przeliczali.

  Gdzie znajdziemy licznik gazu?

  Liczniki gazu najczęściej spotykane są na klatkach schodowych lub w zamkniętym pomieszczeniu w piwnicy.

  Na co zwrócić uwagę przy sprawdzeniu stanu licznika?

  Chcąc zobrazować gazomierz, należy wyobrazić sobie metalową skrzynkę o dużych gabarytach zamykaną na kłódkę lub też kluczyk. Na jej przedniej ściance tuż za szybką znajdziemy wszystkie interesujące nas informacje. Najistotniejsze będzie tutaj liczydło, które może mieć postać mechaniczną lub w przypadku nowszych urządzeń wyświetlacza.

  To właśnie za pomocą liczydła ustalimy aktualne zużycie gazu w metrach sześciennych. Trzy ostatnie liczby liczydła są w zasadzie nieistotne, podając zużycie gazu inkasentowi, wystarczy zwrócić uwagę na cyfry znajdujące się przed przecinkiem.

  Do czego służy numer licznika?

  Przyglądając się uważnie naszemu licznikowi gazu, z pewnością zauważymy, że posiada on wybity numer składający się z 8 cyfr oraz symbol rozpoczynający się literą G. To oznaczenie naszego gazomierza ma za zadanie ułatwić jego identyfikację na podstawie zapotrzebowania na energię. Im większa liczba oznaczenia, tym większa moc oraz przepływ gazu.

  Dlaczego warto sprawdzać stan licznika?

  Choć odczytu liczniku gazu dokonuje przede wszystkim inkasent zatrudniony przez firmę dostarczającą gaz to ze względu na to, że  wykonywana przez niego usługa ma miejsce maksymalnie kilka razy w roku, warto samodzielnie sprawdzać stan naszego licznika. Obecnie wielu dostawców gazu posiada także w swojej ofercie taryfę umożliwiającą wysłanie informacji o samodzielnie sprawdzonym przez nas stanie liczniku gazu do dostawcy za pomocą internetu lub SMS-em.

  W jaki sposób podawać odczyt licznika gazu?

  Obecnie nowoczesna technologia umożliwia podanie stanu licznika gazu w różnorodny i  najbardziej wygodny dla nas sposób.

  Odczytu licznika gazu możemy dokonać:

  ·      Korespondencyjnie, czyli za pomocą adresu wskazanego na fakturze. Obecnie metoda ta uznawana jest za przestarzałą i również przez pandemię klienci przeszli na telefoniczną lub elektroniczną formę kontaktu ze swoim dostawcą gazu.

  ·      Przez internet, obecnie Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta umożliwia opłacenie rachunków, kontakt przez czat, czy też podanie stanu licznika. Aby móc korzystać z tych usług drogą online należy wcześniej zarejestrować się na stronie eBOK lub pobrać aplikację mobilną operatora.

  ·      Telefonicznie, czyli poprzez wysłanie smsa, że stanem licznika lub rozmowę telefoniczną z konsultantem.

  Odczyt stanu licznika, a dostawcy gazu

  ·      PGNiG korzystając z usług tego dostawcy gazu, chcąc udostępnić mu stan naszego licznika gazu możemy to zrobić za pomocą eBOK, czy aplikacji wchodząc w dedykowany panel, wpisać aktualny licznik naszego gazu oraz zapisać odczyt.

  ·      Firma EWE, poza podaniem stanu licznika poprzez stronę eBOK, udostępnia również klientom formularz, który mogą wypełnić bez konieczności zalogowania.

  ·      W Enei dedykowanym sposobem na udostępnienie stanu licznika będzie skorzystanie z elektronicznego Biura Obsługi Klienta.

  ·      Tauron natomiast udostępnił swoim klientom  trzy  formy odczytu stanu licznika poprzez drogę internetową to jest  poprzez serwis Mój Tauron,  aplikację mobilną, czy też  formularz, który możemy wypełnić bez potrzeby logowania do systemu.

  Klientom, którzy cenią sobie kontakt z żywym człowiekiem, wyszedł naprzeciw  jednakowo PGNiG, jak i EWE  umożliwiając kontakt z konsultantem poprzez  dedykowaną  ku temu infolinię.

  Jak oszczędzić na opłatach za gaz?

  Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem na obniżenie rachunków za gaz będzie zmiana sprzedawcy gazu. Jest to prosta procedura, do której wdrożenia nie ma potrzeby wymieniania całego licznika. Zmiana sprzedawcy gazu jest całkowicie bezpłatna, a wszelkie formalności stoją po stronie nowego sprzedawcy. W internecie znajdziemy wiele skutecznych wskazówek, które z pewnością wspomogą nas w zmianie dotychczasowego sprzedawcy gazu.