-
Jak oszczędzać energię w biurze?
Wysokie ceny energii elektrycznej i troska o środowisko sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców zastanawia się, jak oszczędzać energię w biurze. Na szczęście, chociaż niektóre wydatki są nieuniknione, zmniejszenie rachunków za prąd jest możliwe. Doradzamy, jak to zrobić.
1. Kontrola nad światłemPierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zacząć oszczędzać energię w biurze, jest przejęcie kontroli nad światłem. To nie kosztuje, a da ci pewność, że nie płacisz za nic. Pamiętaj więc o wyłączaniu światła, gdy pomieszczenie jest puste lub gdy oświetlenie nie jest potrzebne. Poinstruuj też pracowników, aby robili to samo.
Zwróć też uwagę na naturalne światło. Im większe, bardziej odsłonięte i czystsze okna, tym mniejsze zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie.
2. Energooszczędne inwestycje
Inwestycje rzadko kojarzą się z oszczędzaniem, bo zawsze trzeba najpierw coś wydać, ale w tym przypadku warto. Jeśli zainwestujesz w energooszczędny sprzęt, twoje biuro może zużyć rocznie nawet kilkakrotnie mniej energii niż obecnie. Wkład zwróci się wprawdzie po czasie, ale biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu, nie będzie to długi okres.
3. Odpowiednie oświetlenie
Jak oszczędzać energię w biurze, wykorzystując do tego światło? Otóż nie wystarczy jedynie kontrolować oświetlenie. Warto też zainwestować w jego odpowiedni rodzaj, który umożliwi mniejsze zużycie prądu. W tym celu zrezygnuj z tradycyjnych żarówek, bo te wykorzystują nawet 90 proc. pobranej energii do wygenerowania ciepła, nie światła. Żarówki energooszczędne są więc dużo lepszym wyborem. Tam, gdzie ma to sens, zainstaluj natomiast czujniki światła (np. w łazienkach i na korytarzu).
4. Krótszy czas pracy
To dość nietypowy sposób na oszczędzanie energii w biurze i na pewno nie przypadnie do gustu każdemu przedsiębiorcy, ale jest przy tym zaskakująco skuteczny. Skrócenie czasu pracy pozwala na ograniczenie zużycia prądu co najmniej o kilka godzin. Może to być np. praca w systemie czterodniowym, na co w ramach eksperymentu zdecydował się choćby Microsoft. Co ciekawe, zwiększyło to wydajność pracowników, więc można w ten sposób upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – niższe rachunki i lepsze wyniki w jednym!
5. Optymalizacja komputerów
Oszczędzać energię w biurze można też za pomocą optymalizacji komputerów. Jeśli w twoim biurze znajduje się ich wiele, dopilnuj, aby posiadały tryby oszczędzania energii i uśpienia. Zaproponuj pracownikom odinstalowanie programów, z których nie korzystają (a które być może zwiększają zużycie prądu pobieranego przez urządzenie) oraz ustal jasność monitora (im jaśniejszy, tym więcej pobiera energii).
6. Dobre zarządzanie ogrzewaniem
W okresie grzewczym lwią część rachunków za energię w biurze pochłania ogrzewanie. Tak być wcale nie musi. Zwróć uwagę na to, czy pomieszczenia są ogrzewane poza czasem pracy. Jeśli tak, grzejniki pobierają prąd niepotrzebnie. Jeśli nikogo nie ma w biurze, zmniejszaj temperaturę lub wyłączaj grzejniki (zwłaszcza w przypadku weekendu i innych dni wolnych).
Najlepsze efekty oszczędzania energii w biurze można osiągnąć, łącząc wszystkie wymienione w tym artykule działania. Jeśli to nie wystarczy, sprawdź taryfę, z jakiej korzystasz. Być może właśnie w niej leży sedno problemu.