Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Jak oszczędzać na rachunkach

   
  Nie da się uciec od płacenia rachunków - musi to robić każdy z nas. Istnieją jednak sposoby na to, by dzięki oszczędzaniu pozornie drobnych kwot, mieć pod koniec miesiąca zdecydowanie więcej pieniędzy - i to bez wysiłku! Poznaj nasze sposoby na oszczędzanie na rachunkach.
  1.Korzystaj z usług w pakietach
  Internet, telefon i telewizję warto jest opłacać u jednego dostawcy - firmy telekomunikacyjne zwykle doceniają to, że korzystamy z wielu oferowanych przez nie usług i… proponują naprawdę korzystne stawki! Kiedy wybierzemy ofertę “skojarzoną”, nasze opłaty mogą być niższe nawet o 50 procent! Jeżeli korzystamy z usług danego operatora przez dłuższy czas, warto zapytać, czy firma nie przygotowała zniżek dla stałych klientów - jest to powszechnie praktykowane w świecie marketingu.
  2. Wybierz odpowiednią taryfę u dostawcy prądu
  Rachunki za prąd zwykle należą do najwyższych, jakie musimy płacić - energia elektryczna jest po prostu droga. Aby obniżyć swoje rachunki, powinniśmy wybrać odpowiednią taryfę - zwykle dostawcy energiii oferują ich całkiem sporo. Przemyślcie, kiedy korzystacie z prądu, obserwując swoje nawyki. Jeśli na przykład nie zużywacie energii elektrycznej w nocy, bo kładziecie się spać wcześnie, to możecie zmienić taryfę na dwustrefową, czyli na przykład taką, w której obowiązują niższe stawki za prąd w ciągu dnia, a wyższe - w nocy. Dowiedz się także jak działa taryfa nocna
  3. Unikaj trybu stand by
  Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że gdy na przykład na telewizorze świeci się mała dioda, to… licznik dalej pracuje. Warto zatem zawsze wyłączać telewizor lub laptop. Innym, wygodniejszym sposobem jest korzystanie z listwy z wyłącznikiem - wyłączenie jej spowoduje, że… wszystkie urządzenia przestaną pobierać prąd. Nie musimy wówczas myśleć o wyłączaniu każdego urządzenia osobno!
  4. Używaj ładowarek tylko wtedy, gdy ich potrzebujesz
  Czy wiesz, że kiedy ładowarka jest podłączona do gniazdka i nie ładuje naszego telefonu lub laptopa, to również pobiera energię? Aby uniknąć bezsensownego zużycia prądu, odłączajmy ładowarkę zaraz po tym, jak bateria zostaje naładowana. W przeciwnym wypadku będziemy słono płacić za “ładowanie powietrza”!
  5. Zakręcaj kran
  Czy Ty też masz nawyk zostawiania odkręconej wody podczas golenia twarzy lub mycia zębów? Koniecznie to zmień! Zakręcanie kranu w trakcie mycia zębów i golenia się pozwala zaoszczędzić od 300 do 700 złotych rocznie. Kolejnym krokiem może być wyłączanie strumienia wody podczas namydlania ciała pod prysznicem. Są to także sposoby na zrobienie czegoś dla środowiska naturalnego!
  6. Walcz z przeciekami
  Czasami wydaje nam się, że krople kapiące co jakiś czas z kranu lub prysznica to “nic takiego”. Niestety, posiadanie przeciekających kranów wiąże się z dodatkowymi opłatami! Podobnie dzieje się, gdy przecieka spłuczka w toalecie - szacuje się, że koszt przeciekającej spłuczki wynosi około 122 złotych miesięcznie. Jeżeli więc tak dzieje się w Twoim domu - czym prędzej wezwij hydraulika lub wymień wadliwie działające sprzęty!