Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Jak oszczędzać prąd jesienią?

  Większe zużycie prądu jesienią jest normalne, bo krótkie i zimne dni wymagają oświetlenia i ogrzania mieszkania. Nie oznacza to jednak, że musimy wydawać fortunę. Wbrew pozorom nawet o tej porze roku można zapłacić mniejsze rachunki. Radzimy, jak oszczędzać prąd jesienią.

  Mniejsze zużycie prądu jesienią

  Chociaż oszczędzanie na prądzie jesienią może wydawać się mrzonką, istnieje kilka sposobów na zmniejszenie zużycia energii o tej porze roku. Trzeba jednak skupić się nie tylko na ogrzewaniu i oświetleniu, ale także na oszczędzaniu ogółem. Dzięki zebranym w tym artykule radom, dowiesz się, jak oszczędzać prąd jesienią.

  Oświetlenie

  Jesienią szybciej zapada zmrok, więc mieszkania wymagają większej ilości oświetlenia. Aby mimo to zaoszczędzić prąd, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim unikaj zapalania światła tam, gdzie jest niepotrzebne. Jeśli nie przebywasz w danym pomieszczeniu lub tylko przez niego przechodzisz, zastanów się dwa razy, czy na pewno chcesz płacić za tak zmarnowany prąd. Pamiętaj też o rozsądnym użytkowaniu żarówek energooszczędnych. Nie korzystaj z nich w pomieszczeniach, w których przebywasz tylko chwilowo, bo zużywają najwięcej prądu w trakcie uruchamiania.

  Ogrzewanie

  Jesienią zaczyna się sezon grzewczy, ale zużycie prądu można zmniejszyć na wiele sposobów. Warto jednak podkreślić, że wszystko zależy od sposobu ogrzewania. W uproszczeniu - największych efektów można spodziewać się po sprzętach, które są stworzone do tego, aby dobrze dysponować energią. Wśród nich należy wymienić np. piec akumulacyjny, który pobiera prąd w odpowiedniej taryfie i oddaje ciepło, kiedy jest faktycznie potrzebne. Jeśli inwestujesz w elektryczne ogrzewanie, zadbaj o to, aby system był energooszczędny i wydajny.

  Gotowanie

  Mało kto się nad tym zastanawia, ale jesienią można oszczędzić prąd również na gotowaniu. Dlaczego? Kiedy temperatury spadają, gotujemy więcej ciepłych potraw niż latem. W efekcie zwiększa się też zużycie prądu, a przecież wystarczy mieć to jedynie na uwadze, aby zaoszczędzić. Jeśli to możliwe, piecz kilka potraw jednocześnie - pusty piekarnik zużywa tyle prądu, co pełny. Garnki koniecznie przykrywaj pokrywkami - czas gotowania skróci się, a pobór energii będzie mniejszy.

  Straty ciepła

  Jesienią zwróć także uwagę na ewentualne straty ciepła w mieszkaniu. Może się bowiem okazać, że płacisz więcej za prąd przez... marnotrawstwo. Jeśli z jakiegoś powodu zużywasz ogromne ilości prądu na ogrzewanie, upewnij się, czy twój dom jest dobrze ocieplony. Być może za większe rachunki odpowiadają straty ciepła, których nie jesteś nawet świadomy.