Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Jak przepisać licznik prądu na nowego właściciela?

  Przepisanie licznika prądu jest konieczne w przypadku zamieszkania w nowym mieszkaniu lub domku jednorodzinnym. Chcąc dokonać przepisania licznika prądu w sposób korzystny zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego nieruchomość, warto zapoznać się z najważniejszymi procedurami związanymi z przepisaniem licznika.

  W jakich sytuacjach przepisanie licznika prądu jest konieczne?

  Na przepisanie licznika prądu należy się zdecydować podczas kupowania, sprzedaży, a także wynajmowania budynku mieszkalnego. Przepisanie licznika jest korzystne zarówno dla kupującego jak i  wynajmującego, który będzie rozliczał się wyłącznie za swoje rachunki, nie odpowiadając za zadłużenia poprzednich lokatorów, ale dzięki przepisaniu licznika energii elektrycznej chroniony jest również właściciel nieruchomości, ponieważ przepisanie licznika elektrycznego na wynajmującego lub kupującego sprawia, że faktury za zużycie prądu będą wystawiane na nowego właściciela. Przepisanie licznika jest istotne także w przypadku śmierci właściciela mieszkania. W tej sytuacji w celu przepisania licznika spadkobierca lub współwłaściciel mieszkania powinien przedłożyć potrzebne dokumenty jak akt zgonu, lub notarialny akt poświadczenia dziedziczenia.

  Dokumenty potrzebne do przepisania licznika prądu

  Aby przepisać licznik prądu potrzebne będą następujące dokumenty:

  ·       Akt własności lub umowa o najmie budynku mieszkalnego są to niezbędne dokumenty umożliwiające przepisanie licznika na nowego właściciela.

  ·       Dowód tożsamości

  ·       Wniosek dotyczący protokołu zdawczo odbiorczego, jak i sam protokół zdawczo odbiorczy. Oba dokumenty są dostępne na stronie internetowej dostawcy energii elektrycznej.

  ·       Dodatkowo w przypadku śmierci poprzedniego właściciela mieszkania potrzebne będzie postanowienie spadku, akt zgonu lub akt poświadczenia dziedziczenia.

  Kto może nas wesprzeć w przepisaniu licznika energii elektrycznej?

  Podczas zakupu lub najmu nieruchomości na naszą prośbę agent nieruchomości przygotuje protokół - zdawczo odbiorczy potrzebny podczas przepisania licznika.

  Od czego zacząć, jeśli chcesz przepisać licznik na inną osobę?

  Chcąc przepisać licznik prądu wiedz, że nie jest to ani trudne, ani skomplikowane, dlatego warto to zrobić jak najszybciej. Im szybciej przepiszesz licznik energii elektrycznej, tym mniejsze ryzyko, że w przyszłości będzie odpowiadał za długi poprzedniego lokatora, czy właściciela mieszkania.

  Jak długo trwa przepisanie licznika?

  Chcąc przepisać prąd, należy się zgłosić do dostawcy energii elektrycznej w naszym budynku mieszkalnym. Coraz więcej dostawców umożliwia przepisanie licznika online, choć w niektórych przypadkach nadal konieczna będzie wysyłka dokumentów wraz z protokołem zdawczo- odbiorczym pocztą. Po poprawnym wypełnieniu i dostarczeniu wszystkich dokumentów najpóźniej w ciągu dwóch tygodni powinno dojść do przepisania naszego licznika.

  Przepisanie licznik w kilku krokach

  ·       Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy wykonać, będzie spisanie danych z naszego licznika energii elektrycznej. Przy tej czynności powinien być obecny zarówno poprzedni, jak i nowy właściciel lub też najemca nieruchomości.

  ·       Kolejnym punktem będzie wypełnienie protokołu zdawczo- odbiorczego dostępnego na stronie Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

  W jaki sposób możemy dostarczyć protokół zdawczo-odbiorczy?

  Protokół zdawczo-odbiorczy należy dostarczyć do firmy energetycznej odpowiedzialnej za dostarczenie energii elektrycznej w naszej nieruchomości. Protokół możemy dostarczyć w następujący sposób:

  ·       Poprzez infolinię telefoniczną

  ·       Stronę Internetową

  ·       Pocztą

  ·       Osobiście w Biurze Obsługi klienta

  W przypadku internetowych biur obsług klienta konieczne będzie założenie indywidualnego konta na stronie dystrybutora energii. Dopiero wtedy zyskamy dostęp do naszych rachunków i umów poprzez drogę online.

  Jaka jest różnica pomiędzy zmianą właściciela licznika, a zmianą dostawcy prądu?

  Należy pamiętać, że przepisanie licznika prądu, a zawarcie nowej umowy z innym dostawcą prądu niż dotychczas to dwie odrębne kwestie. Jako nowy właściciel licznika w nieruchomości masz możliwość wybrania nowej, lepszej oferty prądu u innego sprzedawcy energii niż dotychczasowy. Należy pamiętać, że nowa umowa przekłada się często na dodatkowe profity, jak pomoc fachowców w przypadku zwarcia lub awarii elektrycznej. Dodatkowo możesz również wynegocjować znacznie niższą stawkę za korzystanie z prądu lub skorzystać z oferty opartej na odnawialnych źródłach energii. Wybór należy tylko i wyłącznie do Ciebie.