Masz pytania? Napisz do nas!
X
  • Jak przepisać licznik prądu Tauron?

    Odczyt i zarządzanie licznikami energii elektrycznej są kluczowymi elementami w codziennym użytkowaniu prądu. W przypadku, gdy korzystasz z usług Tauron, jednym z najważniejszych zagadnień może być konieczność przepisania licznika prądu na nowego odbiorcę, np. przy przeprowadzce lub zmianie właściciela nieruchomości. Proces ten, choć może wydawać się skomplikowany, jest istotny dla zapewnienia prawidłowego rozliczenia i ciągłości dostaw energii. W tym artykule przedstawimy krok po kroku, jak prawidłowo przepisać licznik prądu Tauron, aby uniknąć problemów i nieporozumień z dostawcą energii. Dowiesz się, jakie dokumenty są potrzebne, jakie formalności należy spełnić oraz jakich błędów unikać.

    W jakim celu następuje przepisanie licznika prądu?

    Przepisanie licznika energii elektrycznej jest konieczne w różnych sytuacjach, które mogą wynikać z potrzeb związanych z użytkowaniem nieruchomości lub zmianami w jej statusie. Najczęściej zachodzi potrzeba przepisania licznika, gdy zmienia się właściciel nieruchomości, na przykład w wyniku sprzedaży lub darowizny. W takim przypadku nowy właściciel musi przejąć odpowiedzialność za zużycie energii, co wiąże się z aktualizacją danych w systemie dostawcy energii.

    Inną sytuacją, w której przepisywanie licznika staje się konieczne, jest zmiana najemcy w wynajmowanej nieruchomości. W przypadku wynajmu, szczególnie w dłuższym okresie, może być konieczne zaktualizowanie informacji o odbiorcy energii, aby uniknąć nieporozumień dotyczących rozliczeń za zużycie prądu.

    Ponadto, przepisanie licznika może być wymagane w sytuacjach technicznych, takich jak wymiana licznika na nowy lub modernizacja instalacji elektrycznej. W takich przypadkach, pomimo że licznik jest fizycznie wymieniany, ważne jest zaktualizowanie danych dotyczących odbiorcy energii.

    Wreszcie, zmiany w umowach, takie jak przejście na inny plan taryfowy lub zmiana formy rozliczeń, mogą również wymagać aktualizacji danych związanych z licznikiem. Przepisanie licznika w takich przypadkach zapewnia prawidłowe dostosowanie do nowych warunków umowy i rozliczeń.

    Kluczowy element - protokół zdawczo-odbiorczy

    Protokół zdawczo-odbiorczy jest sporządzany podczas przekazania różnych dóbr, w tym liczników prądu. Jeśli zamierzasz sprzedać nieruchomość i na Twoje miejsce wprowadza się nowy właściciel, musisz przekazać mu licznik prądu. W przeciwnym razie będzie on korzystał z energii na Twój koszt. Protokół zdawczo-odbiorczy w przypadku energii elektrycznej ma na celu ustalenie stanu licznika w momencie zakończenia poboru prądu przez dotychczasowego właściciela.

    Stan licznika określony w protokole ma bezpośredni wpływ na końcowe rozliczenie, co z kolei wpływa na wysokość ewentualnej nadpłaty lub niedopłaty. Końcowe rozliczenie zostanie wystawione i wysłane osobie przekazującej licznik, co umożliwi nowemu właścicielowi podpisanie umowy z "czystym" kontem rozliczeniowym.

    Protokół zdawczo-odbiorczy pełni rolę nie tylko rozliczeniową dla osoby zdającej, ale także formalizuje przekazanie licznika nowemu właścicielowi. Zawiera on również parametry nowej umowy, a jego złożenie przez nowego odbiorcę oznacza zawarcie nowej umowy na dostawę prądu przez Tauron.

    Podstawowymi elementami protokołu są dane osobowe i teleadresowe obu stron – osoby zdającej i odbierającej licznik. Konieczne jest jednoznaczne zidentyfikowanie tych osób.

    Oprócz tych danych, protokół zawiera informacje o lokalizacji licznika i podstawowe parametry - numer fabryczny czy strefowość.

    Najistotniejszym elementem protokołu jest podanie rzeczywistego stanu licznika w dniu przekazania lokalu. Jest to kluczowe, ponieważ zużycie energii odnotowane po tym terminie będzie rozliczane na nowego właściciela. W protokole podaje się również informacje dotyczące konta, na które należy dokonać zwrotu ewentualnej nadpłaty lub wskazuje się płatnika, któremu przypisane będzie rozliczenie.

    Protokół zdawczo-odbiorczy jest także dokumentem umożliwiającym nowemu odbiorcy podpisanie nowej umowy z Tauronem.

    Operator zachęca dotychczasowych i nowych klientów do składania protokołu za pośrednictwem internetu i serwisu Mój TAURON. System samodzielnie uzupełni część danych, co przyspieszy i uprości cały proces.

    Tauron - przepisanie licznika w 3 krokach

    Firma Tauron mocno promuje przepisanie licznika online - i jak podkreśla operator - cały proces może odbyć się za pomocą trzech kroków. Osoba, która chce oddać licznik prądu, powinna zalogować się na platformie Mój Tauron, wypełnić swoją część protokołu zdawczo-odbiorczego, a następnie przesłać link do nowego właściciela, by ten uzupełnił swoją część dokumentu.

    Inicjatywa może wyjść również od przejmującego licznik. Wówczas należy skopiować i wysłać dedykowany link osobie, od której przejmujemy mieszkanie. Wtedy zdający rozpoczyna proces przepisania licznika zgodnie z powyższym opisem.

    Jak więc widać, nową umowę na prąd można zawrzeć w stosunkowo prosty i szybki sposób i to bez wychodzenia z domu.