Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Jak zmniejszyć rachunki za prąd w firmie?

  Rachunki za prąd w firmie mogą przyprawić niejednego przedsiębiorcę o ból głowy. Czy tak już musi po prostu być? Nie! Jest kilka sposobów na mniejsze zużycie energii w firmie. Znasz je?

  1. Wybór odpowiedniej taryfy

  Istnieją dwie taryfy przeznaczone dla biur oraz małych i średnich przedsiębiorstw – C11 i C12. W pierwszej obowiązuje jedna dobowa stawka za energię, w drugiej stawka jest niższa w nocy i poza godzinami szczytu. W przypadku obu taryf ważne jest określenie rzeczywistego poziomu zużycia energii.

  Jeśli chcesz zmniejszyć rachunki za prąd w firmie, miej na uwadze to, ile przedsiębiorstwo faktycznie zużywa energii. Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy wynajmowaniu lokali. Może się bowiem okazać, że poprzednia firma zużywała o wiele więcej prądu, opierając swoją działalność na elektronice. Różnica będzie więc znaczna, jeśli Ty korzystasz np. jedynie z oświetlenia. Wówczas warto zmienić umowę z dystrybutorem energii na bardziej korzystną. 

  Możesz ponadto ustalić z dystrybutorem mniejszy limit mocy umownej, co również przełoży się na oszczędności.

  2. Monitorowanie limitu

  Nie wszystkie przedsiębiorstwa mają pod kontrolą wspomniany limit mocy umownej, chociaż niemal wszystkie zastanawiają się, jak zmniejszyć rachunki za prąd w firmie. Tymczasem należy przyjrzeć się fakturom z ostatniego roku i porównać moc umowną z mocą pobraną.

  Czy wiesz, że że dodatkowo zużyta energia poza limitem mocy umownej może kosztować nawet 10 razy więcej? Jeśli więc regularnie przekraczasz limit zużycia, skontaktuj się z dystrybutorem i zwiększ za mały dla Ciebie limit.

  3. Inny sprzedawca

  Firmy są bardziej opłacalnym klientem od indywidualnego odbiorcy. Sprawia to, że sprzedawcy prądu prześcigają się w ofertach. Warto zatem mieć na uwadze aktualne ceny i zastanowić się, czy obecna umowa nie jest przypadkiem nieopłacalna. Przedsiębiorca niedoinformowany to przedsiębiorca stratny.

  4. Dbanie o szczegóły

  Mniejsze rachunki za prąd w firmie zaczynają się od dopilnowania kilku szczegółów. Zadbaj o to, aby w przedsiębiorstwie korzystano ze sprzętu energooszczędnego. Poinstruuj też pracowników w kwestii racjonalnego używania klimatyzacji i innych urządzeń grzewczych. Zwróć uwagę na elektronikę niepotrzebnie pozostającą w stanie czuwania. 

  Jak zmniejszyć rachunki za prąd w firmie? Przede wszystkim trzeba być świadomym rzeczywistego zużycia energii. Następnie należy wybrać ofertę dostosowaną do przedsiębiorstwa i mieć na uwadze kilka szczegółów. Oszczędności zaczną się generować niedługo potem.