Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Jakie żarówki wybrać do domu?

  Widne i dobrze oświetlone wnętrze to wymagania prawie każdego użytkownika, jakiejkolwiek przestrzeni mieszkalnej. Jednak, jeśli okien jest mało lub są one zwrócone w kierunku północnym, to z racji niewielkiej ilości światła naturalnego, jakie dostarczane jest do naszego pomieszczenia, powinniśmy wzbogacić je o wiele lamp, które nam ten stan rzeczy zrekompensują.  

  Rzecz jasna, nawet gdy nasze mieszkanie jest odpowiednio doświetlone promieniami światła słonecznego to i tak w nocy lub wieczorem musimy, a nawet korzystać z oświetlenia elektrycznego. 

  Wszelkie lampy, lampki i żyrandole cieszą nasze oko podczas wieczorów spędzanych w domu. Zapewniają miły przytulny nastrój, dzięki któremu wnętrze naszego domu jest dla nas prawdziwym schronieniem.  

  Natomiast każde oświetlenie wymaga dobrania do niego odpowiedniej żarówki, a jak wiemy – te bardzo od siebie różnią. Zatem jakie są rodzaje żarówek domowych? Jakie żarówki są najbardziej oszczędne? Jakie żarówki są lepsze: LED czy energooszczędne? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć właśnie w tym artykule. 

  Jakie są rodzaje żarówek domowych? 

  Każda żarówka składa się ze wkręcanego gwintu, klosza i elementu święcącego, którym jest cieniutki drucik znajdujący się we wnętrzu klosza. Natomiast w ramach udoskonaleń, żarówki zmieniały się na przestrzeni czasu i dzisiaj można wyróżnić ich różne rodzaje. Oto kilka z nich. 

  Tradycyjne żarówki żarowe  

  Są to najbardziej klasyczne egzemplarze, jakie możemy spotkać na rynku. Światło żarówek żarowych wydobywa się z zamkniętego w kloszu żarzącego się włókna. Także w nim znajdują się gazy, które wzmacniają moc żarówki, jak i wydłużają jej żywotność. Ich wadą jest duży pobór energii elektrycznej, a także stosunkowo niewielki czas ich użytkowania.  

  Żarówki halogenowe 

  Ich działanie polega na wykorzystaniu halogenu najczęściej jodowego. Żarówki halogenowe zapewniają jasne światło i mogą być użytkowane nawet przez 2 lata. Ponadto są one niewielkich rozmiarów. 

  Żarówki LED 

  Jest to model żarówek, który cieszy się rosnącą popularnością. Źródło światła pochodzi nie tyle z żarnika, ile z diody elektroluminescyjnej. Dzięki temu żarówki ledowe charakteryzują się długą żywotnością, mają niski pobór energii elektrycznej, cechuje ich szybki zapłon, a ponadto nie ulegają przegrzaniu.  

  Żarówki energooszczędne 

  Ten rodzaj żarówek osiągnał swój szczyt popularności szybko, lecz równie szybko dosięgła go infamia. Otóż żarówki energooszczędne, jak sama ich nazwa wskazuje, pobierają około 3 razy mniej prądu od żarówek żarowych, lecz niedługo po tym, jak zaczęły pojawiać się w naszych domach biurach i na klatkach schodowych, naukowcy, którzy poddali je ponownym badaniom, dowiedli, że znajdująca się w nich trująca rtęć nie może pokrywać przedmiotów codziennego użytku, gdyż jest szkodliwa dla zdrowia. Nowe obostrzenie dotyczyło również termometrów rtęciowych. Szkodliwość rtęci nie tyle była nieznana, ile w myśl nowych przepisów po prostu nie mogła tworzyć skład takich przedmiotów. 

   

  Powyższa charakterystyka poszczególnych rodzajów żarówek faworyzuje te, które są owocem nowej myśli technologicznej - żarówki LED oraz żarówki halogenowe. Nie chodzi tylko o ich funkcjonalność i użyteczność, ale przede wszystkim o to, że są one lepsze dla środowiska od swych poprzedniczek. A jak wiemy, jest tylu użytkowników żarówek na całym świecie, że wybór właśnie tych ekologicznych będzie globalnie najlepszym wyborem.