Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Jedna prosta sztuczka, dzięki której będziesz wydawać mniej pieniędzy

  Wydawanie pieniędzy niektórym przychodzi za łatwo. Dodatkowo w wielu przypadkach nic wydaje się nie pomagać – ani konto oszczędnościowe, ani pilnowanie budżetu, ani lista zakupów. Byłoby świetnie, gdyby istniała jedna i to prosta sztuczka, dzięki której możemy wydawać mniej, prawda? 

  Okazuje się, że taka sztuczka istnieje, a specjaliści potwierdzają nawet jej skuteczność.

  Nierówna walka z zachciankami

  Powiedzmy sobie szczerze – większość nieprzemyślanych zakupów to po prostu zachcianki. Nowe ubranie, niepotrzebny gadżet, pysznie wyglądające danie… To rzeczy, których zakupu żałujemy dopiero po czasie, a które pochłaniają dużą część miesięcznego budżetu. Niestety, mimo to rezygnacja z nich nie jest wcale łatwa. To jednak może się zmienić.

  Niedawno zrobiło się głośno o “stranger test”, czyli o teście nieznajomego. Jego pomysłodawcą jest internauta o pseudonimie Willwalt, który doszedł do wniosku, że wizualizacja pieniędzy, jakie musimy wydać na daną rzecz, może nas powstrzymać przed ich wydaniem.

  Test nieznajomego

  Test nieznajomego to nazwa, którą metodzie wymyślonej przez internautę nadał Business Insider. Polega ona na tym, że musimy wyobrazić sobie nieznajomego trzymającego w jednej dłoni rzecz, którą chcemy kupić, a w drugiej ilość pieniędzy, jaką musielibyśmy na zachciankę wydać. Zadaniem jest wybór: rzecz lub pieniądze.

  Jeśli bez zawahania dojdziesz do wniosku, że wyciągnąłbyś rękę po pieniądze, rozwiązanie problemu jest proste. Wcale nie potrzebujesz rzeczy, którą chcesz kupić, bo wolisz pieniądze, jakie byś na nią przeznaczył.

  Czy to działa?

  Test nieznajomego może ci się wydawać prymitywny w swojej prostocie, ale specjaliści są zdania, że to jego główna zaleta. Dzięki regularnemu przeprowadzeniu testu istnieje większa szansa, że zrozumiemy powiązanie między wydawanymi pieniędzmi a nabywaną rzeczą. 

  W dzisiejszych czasach mało kto myśli o pieniądzach w kontekście ich wydawania, zwłaszcza że większość z nas płaci kartami. Wizualizowanie sobie sum, jakie znikają z naszego portfela, ma zatem wiele sensu. Ponadto, jeśli to na ciebie nie działa, możesz test nieznajomego zmodyfikować - pomyśl, ile godzin musisz przepracować, aby kupić daną rzecz. Być może właśnie to sprawi, że nowa zachcianka wyda ci się niepotrzebna?