Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Klasa energetyczna urządzeń – co oznacza i jaka jest najlepsza?

  Każdy z nas codziennie korzysta przynajmniej z kilku urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Prąd jest nam niezbędny do codziennego życia, ponieważ pozwala na posługiwanie się sprzętem elektronicznym, który wykorzystujemy w pracy, jak i w życiu codziennym. Natomiast każdy sprzęt przed tym, gdy trafi w nasze ręce, poddany jest wielu testom i próbom, które mają za zadanie określić jego wartość konsumencką. Jedna z klasyfikacji, jakiej jest on poddawany, to określanie jego klasy energetycznej. Co ona oznacza?

  Co oznacza klasa energetyczna urządzeń?

  Czym konkretnie jest klasa energetyczna urządzeń? Otóż określana jest ona według efektywności energetycznej danego sprzętu. Chodzi o jego roczne zużycie prądu oraz jego stosunek względem zużycia go przez inne podobne do niego urządzenia. Klasa energetyczna podawana jest w kilowatogodzinach, a konieczność jej umieszczania na etykietach wynika z dyrektyw Unii Europejskiej. 

  Etykiety do oznaczania klasy energetycznej urządzeń

  Kupując sprzęt elektroniczny i przyglądając się jego etykietom, możemy zauważyć takie, które właśnie odnoszą się jego klasy energetycznej. Są to kolorowe wskaźniki, do których przypisane są pierwsze litery alfabetu, które określają poszczególne klasy. W dawnych etykietach pierwsze trzy zaznaczone na zielono wskaźniki mają symbol A+++, A++ oraz A+. 

  Nowe etykiety do oznaczania klasy energetycznej 

  Natomiast od marca 2021 roku funkcjonują już nowe oznaczenia na etykietach odnoszących się do klasy energetycznej danego przedmiotu. Chodzi konkretnie o symbole klas. Wcześniej były to kolejno A+++, A++, A+, A, B, C, D. Aktualna identyfikacja to po prostu pierwsze litery alfabetu: A, B, C, D, E, F, G. Nadal można spotkać stare etykiety, lecz nowe sprzęty muszą już posiadać zaktualizowane wersje. 

  Jaka klasa energetyczna jest najlepsza?

  Klasa energetyczna urządzeń AGD oraz innych elektronicznych sprzętów może być różna w zależności od ich zużycia prądu. Rzecz jasna tym bardziej energooszczędne urządzenie, tym wyższa jest jego klasa energetyczna. Na starych etykietach najwyższą klasę określał symbol A+++, natomiast najniższą, symbol D. W nowych etykietach najwyższą klasę energetyczną oznacza litera A, a najniższą, litera G. 

  Klasa energetyczna – czemu służy?

  Tak jak było to wspomniane wcześniej – klasa energetyczna urządzeń ma służyć do informowania nas o tym, czy dany sprzęt pobiera dużo prądu, czy nie. Jak wiadomo, oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pozwala nam zaoszczędzić pieniądze, lecz przede wszystkim jest działaniem proekologicznym, które ma na celu odciążyć nasze środowisko.