Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Które rachunki należy płacić najpierw?

  Badania pokazują, że 6 z 10 Polaków nie ma problemu z terminową płatnością rachunków. Pozostali są dłużnikami lub po prostu spóźniają się. Jak płacić rachunki, aby nie narobić sobie kłopotów? Na początek warto ustalić, które rachunki należy płacić najpierw.

  Jaki rachunek jest najważniejszy?

  W pierwszej kolejności należy zapłacić te rachunki, które są najważniejsze. Tylko które to są? Jak ustalić samemu hierarchię wartości? Tak naprawdę każdy uzna inne płatności za szczególnie ważne, ale w większości przypadków są to po prostu te rachunki, które zapewniają nam dach nad głową i poczucie bezpieczeństwa. To kryteria, którymi trzeba się kierować.

  Najpierw mieszkanie

  Opłaty mieszkaniowe są najważniejsze. Rachunki takie jak czynsz dla najemcy czy dla spółdzielni należy płacić najpierw, ponieważ zaleganie z nimi jest tragiczne w skutkach. Wprawdzie ktoś może powiedzieć, że akurat te rachunki mogą poczekać, bo mijają długie miesiące, nim spółdzielnia upomni się o swoje, ale to błędne założenie. Zwlekanie z rachunkami za mieszkanie może w najgorszym scenariuszu sprawić, że stracimy dach nad głową, a bez tego można zrobić już bardzo niewiele.

  Potem media

  Woda, prąd i gaz to media, które umożliwiają nam normalne funkcjonowanie. Są niezbędne, dlatego rachunki za nie należy płacić po zrealizowaniu opłat mieszkaniowych. Lepiej z tym nie zwlekać, bo utrata dostępu do któregokolwiek będzie dużym utrudnieniem. Szczególnie brak wody i prądu sprawiłby, że codzienność stałaby się bardzo uciążliwa. 

  Opłaty za media warto uiszczać od razu po zapłaceniu za mieszkanie.

  Na koniec usługi

  Usługi, czyli telewizja, telefon i inne opłaty abonamentowe to dodatki, bez których możemy się obejść. Pominięcie płatności któregoś tych rachunków będzie najmniejszych problemem, więc można je opłacać na samym końcu. Pamiętaj jednak, że zwlekanie z płatnościami to nic dobrego. Firmy mogą pozbawić klienta dostępu do usługi, jeśli ten nie wywiązuje się z umowy.

  Jak płacić rachunki?

  Zdecydowanie najlepszym, bo najbezpieczniejszym sposobem płacenia rachunków, jest opłacenie wszystkich na raz. W ten sposób ryzyko zadłużenia się jest znikome, zwłaszcza jeśli korzystamy z aplikacji, które ułatwiają płacenie rachunków (np. moje płatności). 

  Warto też pamiętać o tym, że z płacenia niektórych rachunków można zrezygnować, wybierając opcję zakupu usługi na kartę. To rozwiązanie stosowane nie tylko w telefonii, ale również w energetyce. Tak zwany prąd na kartę można łatwo doładować przez internet dzięki doladowaniaenergetyczne.pl.