Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Na czym polega audyt energetyczny?

  Audyt energetyczny to niezbędnik przy pracach termomodernizacyjnych budynku. Jest to także sposób na wygenerowanie oszczędności. Czy wiesz czym jest i na czym polega audyt energetyczny?

  Czym jest audyt energetyczny?

  Audyt energetyczny to rodzaj ekspertyzy, która określa wszystkie parametry techniczne związane z profilem zużycia energii danego budynku. Na jego podstawie decyduje się o czynnościach modernizacyjnych budynku i wskazuje optymalne rozwiązania energetyczne.

  Audyt energetyczny odnosi się przede wszystkim do sprawdzenia izolacji budynku. Jeśli jest ona wadliwa, ciepło ucieka, a to przekłada się to na koszty ogrzewania.

  Co jest celem audytu energetycznego?

  Audyt energetyczny jest przeprowadzany z myślą o zmniejszeniu zapotrzebowania na energię, co ma zredukować koszty ogrzewania. 

  Audyt jest też niezbędny przed wykonaniem wszelkich prac modernizacyjnych. Prace wykonane bez audytu energetycznego mogą zwiększyć zapotrzebowanie energetyczne.

  Z czego składa się audyt energetyczny?
  Audyt energetyczny określa kilka istotnych parametrów. Kompletny zawiera:

  • ocenę właściwości cieplnych budynku;
  • charakterystykę energetyczną budynku;
  • inwentaryzację instalacji zużywających energię;
  • wskazanie rozwiązań zmniejszających zużycie energii;
  • wskazanie optymalnych czynności modernizacyjnych;
  • ocenę opłacalności możliwych rozwiązań.


  Co obejmuje audyt energetyczny?

  Audyt energetyczny obejmuje wszystkie instalacje i urządzenia w budynku, które przyczyniają się do zużycia energii. Są to: ściany, dachy, okna, instalacje grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne, oświetlenie, instalacje wody użytkowej, urządzenia produkujące energię odnawialną.

  Jak przeprowadzany jest audyt energetyczny?

  Audyt energetyczny wymaga użycia specjalnych urządzeń, np. kamer termowizyjnych, które określają miejsca najcieplejsze i najzimniejsze budynku. Ponadto stosuje się też mierniki energetyczne. Pomagają one w sprawdzeniu zużycia energii każdego z urządzeń. Audyt energetyczny to też sprawdzenie dokumentacji energetycznej (również rachunków).

  Jeśli chcesz przeprowadzić audyt energetyczny, musisz skontaktować się ze specjalistą, czyli audytorem energetycznym, lub zewnętrzną firmą. Możesz też sprawdzić Rozporządzenie Ministra Infrastruktury (Dz.U. 2009 nr 43 poz. 346), w którym znajdziesz szczegółowe informacje o audycie energetycznym.