Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Oszczędzanie w czasie urlopu – jak zaoszczędzić na wczasach

  Wakacje na horyzoncie. To dobry moment, żeby zastanowić się, jak wypocząć i nie zmęczyć nadmiernie swojego budżetu. Bo chociaż urlop wydaje się tym wydarzeniem, na które oszczędzamy i w trakcie którego nie chcemy już oszczędzać, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby w kilku prostych krokach zadbać o swoje dobre samopoczucie po sprawdzeniu stanu konta, kiedy już wrócimy z wyjazdu.

  Jak zaoszczędzić na wczasach – 10 wskazówek 

  1. Zaplanuj swój budżet
  To pierwsza i absolutnie fundamentalna zasada! Budżet planujesz „na spokojnie” - bez sugerowania się emocjami czy chwilowymi zachciankami. Co więcej, planując wszystkie wydatki, z góry wiesz, na co możesz sobie pozwolić i minimalizujesz ryzyko „pogubienia się” w wydatkach. Jeśli widzisz, że budżet się nie domyka, sprawdź skąd możesz wziąć dodatkowe 200 zł / m-c. Spróbuj wszystko ułożyć sobie w głowie lub rozpisz budżet na kartce.Przelicz prognostycznie, ile będzie kosztować dojazd, noclegi, transport lokalny, wyżywienie i atrakcje, które uznałeś za obowiązkowe. Licz z nadwyżką około 5-10%. To pozwoli uniknąć Ci przykrych rozczarowań, a na koniec dorzuć jeszcze do całej puli 10% uzyskanej kwoty – tak „na wszelki wypadek”. 

  2. Trzymaj rękę na pulsie
  Bieżąca kontrola wydatków to najpewniejszy sposób zabezpieczenia przed sytuacją, kiedy w połowie wczasów okazuje się, że zostały Ci już tylko pieniądze na podróż powrotną. 

  3. Wybierz miejsca mniej uczęszczane 
  Zasada sprawdza się zarówno na terenie Polski, jak i za granicą. Miejsca, które oblegają całe tłumy turystów są najdroższe, a poza tym – trudno w nich o prawdziwy wypoczynek.

  4. Nie korzystaj z pośredników 
  Samodzielny wyjazd to prawie zawsze tańsza opcja, niż kiedy zdajesz wszystko na biuro podróży.

  5. Planuj wycieczki i sprawdzaj koszty
  Jeśli jednak chcesz skorzystać z ofert biura podróży, już przed wyjazdem zaplanuj wycieczki i przeanalizuj ich faktyczne koszty. Sprawdzaj, czy przypadkiem nie przepłacasz, tylko dlatego, że „ktoś” ma za Ciebie zorganizować wejściówki lub dojazd.

  6. Spakuj się z głową
  Jeśli podróżujesz własnym samochodem, istnieje duża pokusa, aby zabrać wiele rzeczy tylko dlatego, że  “mogą się przydać”. I o ile nie trzeba później martwić się, kto to wszystko przeniesie z samochodu do noclegu, ani obciążenie bagażnika nie wpływa na ilość zużytego paliwa, to wszystko jest ok. Jednak, kiedy lecimy samolotem, zmieszczenie się w bagaż uwzględniany w kosztach biletu jest dużą oszczędnością.

  7. Szukaj promocji w internecie
  Zasada obowiązuje wszystkie elementy budżetu na wczasy.

  8. Zakupy grupowe
  Korzystanie z takich serwisów może stać się nawykiem, który obok „łowienia promocji” wyraźnie obniży koszty wakacji. Zasada jest jedna – nie decyduj się na żadną ofertę tylko dlatego, że jest taniej – pytaj siebie, czy naprawdę chcesz skorzystać właśnie z tej alternatywy.

  9. Nie szalej z dietą
  Skoro na co dzień nie jadasz litrami logów, kilogramami gofrów, kilometrami spaghetti i nie wypijasz hektolitrów coli to... dlaczego chcesz to robić na wakacjach? Oczywiście nie chodzi o to, żeby pościć, ale zadbaj, aby nie stołować się wyłącznie w budkach z fast foodami czy drogich restauracjach. Staraj się jeść tam, gdzie lokalni i przygotowywać swoje posiłki samodzielnie (na ile to możliwe), a półprodukty kupuj w marketach, a nie ekskluzywnych delikatesach.

  10. Ostrożnie z pamiątkami
  Oczywiście, pamiątki dla siebie i bliskich to bardzo miły akcent związany z wczasami. Nie mniej, pojawia się pytanie – co i po co kupujesz? Jeśli bardzo chcesz przywieźć jakieś upominki, postaw na te praktyczne, które nie będą jedynie zbierać kurzu i psuć wystroju.