Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Prąd na działce – co musisz o nim wiedzieć?

  Sezon działkowy w pełni, a to oznacza, że wielu działkowiczów zaczyna zastanawiać się nad podłączeniem energii elektrycznej. Czy prąd na działce musi być kosztowną inwestycją? Jakie formalności są niezbędne? Tego i więcej dowiesz się, czytając dalej.


  Przyłączenie do sieci dystrybucyjnej

  Jeśli ogródki rekreacyjne, na których znajduje się twoja działka, nie mają jeszcze energii elektrycznej, konieczne jest przyłączenie do sieci dystrybucyjnej.

  Aby to zrobić, musisz złożyć wniosek do dystrybutora właściwego dla twojego regionu. Warto jednak uzmysłowić sobie, że przyłączenie do sieci, aby uzyskać prąd na działce, wiąże się z kilkoma formalnościami. Trzeba nie tylko poprawnie wypełnić wniosek, ale także dołączyć do niego dokument, który potwierdzi prawo do działki rekreacyjnej. Niezbędnym załącznikiem jest również plan zabudowy wraz z informacjami o sąsiadujących obiektach i ich infrastrukturze sieciowej.

  Po rozpatrzeniu wniosku uzyskasz szczegółowe informacje o warunkach przyłączenia do sieci dystrybucyjnej, dzięki któremu uzyskasz prąd na działce. Będą to: umowa, harmonogram niezbędnych prac, wstępny kosztorys. Jeśli przez dwa lata nie skorzystasz z umowy, dokumenty stracą ważność.


  Umowa dystrybucyjna

  Jeśli twoja działka była już podłączona do sieci lub sam zadbałeś o jej podłączenie, musisz podpisać umową dystrybucyjną, czyli na sprzedaż prądu. Dopiero wtedy prąd na działce stanie się faktem.

  Sprzedawca prądu zobowiązany jest do montażu licznika. Pamiętaj, że nie musisz korzystać z usług tego samego dystrybutora, który zrealizował przyłącze. Na rynku znajdziesz wielu sprzedawców, którzy oferują bardzo atrakcyjne ceny. Czasami są nawet promocje dedykowane właśnie działkom rekreacyjnym.

  Prąd na działce - jaka taryfa?

  Przed podpisaniem umowy warto zorientować się w rodzajach taryf. Dzięki dobraniu taryfy dopasowanej do potrzeb działkowicz może mieć pewność, że nie płaci za prąd na działce, z którego potem nie korzysta.

  Taryfa G11, czyli cechująca się stałą ceną prądu przez całą dobę, polecana jest osobom, które spędzają na działce rekreacyjnej każdą wolną chwilę. Natomiast taryfa G12 będzie najlepszym rozwiązaniem dla działkowiczów, którzy korzystają z ogródka tylko w weekendy, ponieważ wtedy oraz nocą prąd jest tańszy.


  Licznik przedpłatowy idealny na działkę

  Wiele osób korzysta z prądu na działce jedynie w sezonie letnim. Wówczas dobrym pomysłem jest instalacja licznika przedpłatowego. W takim przypadku stan licznika doładowuje się kartą lub przez doladowaniaenergetyczne.pl i korzysta z energii jedynie w zakupionej ilości. To rozwiązanie, które eliminuje problem płacenia dodatkowego rachunku za prąd na działce.