Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Rekompensaty za prąd w 2020 r. - na jakie kwoty można liczyć?

  Kilka dni temu światło dzienne ujrzał projekt ustawy wprowadzającej rekompensaty za tegoroczne podwyżki prądu. Podpowiadamy, na jakie kwoty można liczyć i czy wszyscy uzyskają rekompensatę.

  Wzrostu cen nie dało się uniknąć

  Rząd długo powstrzymywał się przed podaniem informacji o tym, czy w 2020 r. ceny prądu wzrosną. Spekulowano, że być może zamrożenie cen będzie obowiązywało przez następny rok. Plotkom nie sprzyjały też pierwsze wypowiedzi na ten temat, które sugerowały, że podwyżki nie będą dotyczyć gospodarstw domowych.

  Wzrostu cen nie dało się jednak uniknąć i od 2020 r. wszyscy Polacy muszą płacić droższe rachunki. Rząd zdecydował się na zaoferowanie rekompensaty, która miałaby wynagrodzić poniesione koszty. Na czym polegają? Jak uzyskać rekompensatę za prąd?

  Rekompensaty za prąd w 2020

  Na początek warto uściślić, co tak naprawdę oznacza rekompensata w rozumieniu ustawy. Można bowiem błędnie wysnuć wniosek, że na konto Polaków zostaną zwrócone pieniądze w określonej kwocie. Okazuje się jednak, że rekompensata będzie po prostu odliczona od rachunku za energię wystawionego po 15 marca 2021 r.

  Aby uzyskać rekompensatę, będzie trzeba złożyć wniosek w firmie dostarczającej energię. Każdy zainteresowany musi to zrobić do końca 2020 r.

  Wysokość rekompensaty

  Wysokość rekompensaty za prąd ma być zależna od progu zużycia energii. Przewidziano cztery stawki ryczałtu: 34,08; 82,80; 190,86; 306,75. Najniższa będzie przysługiwała gospodarstwom, które zużywają energię w wysokości od 63 do 500 kWh. Druga stawka należy się gospodarstwom ze zużyciem od 500 do 1200 kWh, trzecia ze zużyciem od 1200 do 2800 kWh i czwarta, najwyższa, obejmuje gospodarstwa ze zużyciem powyżej 2800 kWh.

  Rekompensata i działania na rzecz zahamowania wzrostu cen energii mają kosztować budżet ok. 10 mld zł.

  Czy rekompensaty za prąd przysługują wszystkim?

  Niestety, jak wynika z projektu ustawy rekompensaty nie będą przysługiwać wszystkim. Są one przeznaczone dla osób mieszczących się w pierwszym progu podatkowym. Oznacza to, że jeśli zarabiasz więcej niż 7 tys. zł brutto miesięcznie, nie możesz liczyć na rekompensatę za prąd.

  Warto też podkreślić, że rekompensata nie należy się całemu gospodarstwu domowemu. Przysługuje ona osobie, która podpisała umowę na dostawę prądu. Oznacza to, że jeśli dana osoba spełnia warunki do uzyskania rekompensaty za prąd, to otrzyma ją, nawet gdy domownicy nie należą do pierwszego progu podatkowego.