Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Sposoby i formy płatności za prąd

  Jak najwygodniej płacić za prąd? Czy zawsze trzeba to robić co miesiąc? Jakie taryfy mamy do wyboru? Przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu poznasz sposoby i formy płatności za prąd.

  Jak płacić rachunek za prąd?

  Rachunek za prąd możemy płacić na dwa sposoby: przez internet i w punkcie. 

   

  • Płatności w punkcie - rozwiązanie to jeszcze do niedawna było najbardziej popularne, bo też jedyne możliwe. Rachunki uiszcza się w ten sposób na Poczcie Polskiej lub w specjalnym punkcie płatniczym. Możliwe są też płatności w sklepach np. podczas zwykłych zakupów.

  Sposób ten ma duży plus, bo jest łatwy i wszystkim dobrze znany. Niestety, nie należy do rozwiązań szybkich i wygodnych. Z tego powodu rachunki za prąd płacimy teraz głównie przez internet.

  • Płatność przez internet - wygodny, niewymagający wyjścia z domu sposób na opłacenie rachunków. Można go podzielić na kilka opcji opłat: za pomocą aplikacji bankowej, za pomocą aplikacji dedykowanej płaceniu rachunkom, na stronie dostawcy prądu.

  Wybór sposobu płacenia rachunków zależy od naszych upodobań i możliwości. Warto jednak podkreślić, że płacenie przez internet jest nie tylko wygodniejsze, ale też tańsze i bardziej bezpieczne.

  Co ile płacić rachunek za prąd?

  Częstotliwość płacenia rachunku zależy od rodzaju rozliczenia ze sprzedawcą energii. W przypadku rozliczenia prognozowanego firma energetyczna wysyła rachunek zwykle co 2 miesiące i wtedy należy go opłacić, przy czym prognozy opracowywane są na podstawie okresu rocznego lub półrocznego. W przypadku rozliczenia rzeczywistego rachunki przychodzą w zależności od ustalonego okresu rozliczeniowego (zwykle 1 lub 2 miesiące).

  Rodzaje taryf energetycznych

  To, ile płacimy za prąd, zależy w dużej mierze od taryfy, w jakiej ten prąd pobieramy. Gospodarstwa domowe mają do wyboru 3: G11, G12, G12w.

   

  • G11 - taryfa jednostrefowa. Cena prądu pobieranego w tej taryfie nie zmienia się w ciągu doby, jest stała. Zalecana gospodarstwom, które korzystają z urządzeń elektrycznych przez całą dobę.

  • G12 - taryfa dwustrefowa. Podczas jednej strefy (najczęściej nocnej) prąd jest tańszy, a podczas drugiej droższy. 

  • G12w - taryfa weekendowa. Również dwustrefowa i działa tak samo jak zwykłe G12, ale prąd jest dodatkowo tańszy również w weekend.

  Prąd na kartę

  Pisząc o sposobach i formach płatności za prąd, nie można pominąć tematu prądu na kartę. Rozwiązanie to jest znane z telefonii komórkowej, a w energetyce działa na tej samej zasadzie - kupujemy konkretną ilość prądu i doładowujemy ją na posiadaną w liczniku kartę. Taki sposób płatności jest dość niezwykły, bo nie wymaga płacenia rachunków. Aby kupić prąd, wystarczy wejść na stronę doladowaniaenergetyczne.pl i kupić doładowanie.