Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Stan licznika energii - jak odczytać licznik prądu?

  Opłaty za prąd są zawsze uzależnione od ilości jego zużycia, ilość tą mierzy oraz odnotowuje specjalny licznik, który znajduje się w każdym budynku, gdzie tylko podłączony jest prąd. Stan licznika energii elektrycznej co parę miesięcy odczytywany jest przez odpowiedniego pracownika wyznaczonego przez dostawcę, ale własne zużycie prądu można także sprawdzić samodzielnie. W kilku krokach pokażemy dziś, jak to zrobić.

  Co to jest licznik prądu i jak działa?

  Licznik energii elektrycznej zwany też licznikiem prądu to urządzenie zajmujące się pomiarem zużytej energii elektrycznej, które kontroluje ilość zużytego prądu oraz zlicza go. Urządzenie jest niezbędne, aby odczytać licznik prądu elektrycznego i na tej podstawie rozliczyć się z dostawcą. Warto wiedzieć jak prawidłowo odczytać licznik energii elektrycznej, dzięki czemu można lepiej kontrolować swoje wydatki na bieżące opłaty i sobie je rozplanować. Jako że w każdym domu oraz firmie taki licznik się znajduje, możemy łatwo sprawdzić w każdej chwili całkowite zużycie prądu, jakie miało miejsce, od poprzedniego rozliczenia. Aktualnie dostawcy zdalnie sczytują dane z liczników, niemniej warto mieć tę umiejętność w razie awarii lub chęci sprawdzenia stanu licznika.

  Rodzaje liczników prądu

  Aktualnie na rynku znaleźć można różne rodzaje liczników prądu, tak samo jest w polskich domach. Chcąc wybrać dla siebie najkorzystniejszy sposób rozliczania za całkowite zużycie energii elektrycznej, warto sprawdzić, jakie mamy możliwości. Jeśli natomiast chcemy skontrolować, ile energii elektrycznej zużywamy w swoim gospodarstwie domowym, należy na początek sprawdzić rodzaj naszego licznika, aby wiedzieć, jak przeprowadzić odczyt licznika samodzielnie.

  ·       Licznik indukcyjny lub tradycyjny- to dobre znany rodzaj licznika energii elektrycznej, który powoli zostaje wyparty przez nowocześniejsze urządzenia. W tym, przypadku stan licznika odczytywany jest manualnie i można to zrobić samodzielnie lub z pomocą pracownika elektrowni, podczas okresowego spisywania liczników.

  ·       Liczniki elektryczne- bardzo popularne dzięki komfortowi użytkowania oraz obsługi, które jest korzystne dla obu stron. Z ich pomocą dostawca prądu sam jest w stanie odczytać zdalnie stan licznika, bez konieczności wysyłania pracownika, co zdecydowanie ułatwia proces zarówno pod względem czasu oraz kosztów. Natomiast abonent nie musi przejmować się całym procesem i koniecznością umawiania się z pracownikiem elektrowni na spisanie stanu licznika prądu.

  ·  Licznik dwukierunkowy- czyli rozwiązanie dla coraz szerszego grona osób korzystających z fotowoltaiki tzw. prosumentów, którzy korzystają zarówno z usług elektrowni, ale także posiadają własne źródło energii elektrycznej. Liczniki prądu tego typu pokazują, ile prądu zostało pobrane, a ile oddane do sieci, dzięki czemu użytkownicy mogą rozliczać się z dostawcą na podstawie zasad opisanych w ustawie OZE. Aby odczytać jego wartość, należy użyć kodów OBIS, które są ogólnie dostępne w Internecie.

  ·       Liczniki jednofazowe

  ·       Liczniki trójfazowe

  Dwa powyższe rodzaje liczników nie mają wpływu na odczyt stanu licznika.

  Jak odczytać stan licznika?

  Sposób odczytania stanu licznika może różnić się w zależności od jego typu oraz taryfy, z której korzystamy. Jeśli posiadamy licznik indukcyjny, należy podać stan zużycia kWh, bez zer z przodu licznika oraz w pełnych kilowatogodzinach. Jeśli zaś posiadamy licznik inteligentny lub elektroniczny, stan licznika prądu możemy odczytać za pomocą kodu, który znajduje się w lewym górnym rogu licznika. Stan licznika prądu podaje się w pełnych kWh bez ułamkowej cyfry. Natomiast jeżeli korzystamy ze stałej taryfy całodobowej, licznik energii elektrycznej będzie wskazywał jednakową całkowitą ilość zużytego prądu, a jego wartość będzie podana w kWh. Jeśli zaś korzystamy z dwustrefowych taryf, czyli G12, musimy podać wartości każdej strefy osobno. Ilości będą inaczej się przedstawiały dla zarówno dla taryfy dziennej, jak i nocnej lub weekendowej.

  Jak odczytać dwutaryfowy licznik energii elektrycznej?

  Choć większą popularnością zdecydowanie cieszy się rozliczanie zużycia prądu w taryfie jednostrefowej, znaczna część osób decyduje się na dwustrefowy system rozliczania zwany także taryfą zmienną. Taryfa G12 lub G12w polega na tym, że stawki są znacznie niższe w określonych godzinach nocnych (między 22 a 6, oraz w weekendy i święta), a nie jak w przypadku jednostrefowego niezmienne w ciągu całego dnia. Ta możliwość jest korzystna dla osób, które w ciągu dnia nie korzystają zbyt wiele z urządzeń elektrycznych oraz chcą mieć pod kontrolą ilość zużywanego prądu, tak aby móc maksymalnie ograniczyć koszta jego zużycia. Chcąc sprawdzić stan licznika prądu, należy spisać wartości z obu stref.

  W jaki sposób podać stan licznika?

  Konieczność podawania stanu licznika dotyczy tylko tych gospodarstw domowych, w których korzysta się z urządzeń starszego typu, czyli indukcyjnych. Jednak istnieje możliwość, że abonent będzie musiał samodzielnie sprawdzić stan licznika i wartości przekazać dostawcy telefonicznie lub za pomocą wiadomości SMS. Dzieje się tak np. w przypadku awarii licznika. W takiej sytuacji należy podać wartości w pełnych kilowatogodzinach (nie należy podawać zer po przecinku ani zer znajdujących się z przodu wartości). W sytuacji, gdy abonent korzysta z taryfy wielostrefowej, należy podać wartości dla wszystkich stref.

  Co należy zrobić w przypadku awarii licznika?

  Jeżeli dojdzie do awarii licznika, należy niezwłocznie skontaktować się z dostawcą, w celu rozwiązania problemu. Do sygnałów, które mogą nas zaniepokoić, zaliczyć można zbyt niskie lub zbyt wysokie zużycie energii elektrycznej na rachunku za prąd. Może to być także paląca się dioda na urządzeniu. W celu sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku, można także odłączyć od prądu wszystkie urządzenia elektryczne w domu i sprawdzić, czy nadal naliczają się na nim wartości. Jednak nie polecamy działać na własną rękę i w celu naprawienia awarii lepiej zgłosić się do fachowca.