Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Taryfy prądu - jak wybrać?

  Wielu Polaków nieświadomie przepłaca, pobierając prąd w niewłaściwej taryfie. Jeśli twoje rachunki za energię są horrendalnie duże, mimo że starasz się kontrolować zużycie prądu, problemem może być właśnie taryfa. Co oznaczają skróty G11 i G12? Jaką taryfę prądu wybrać do domu? Czym jest taryfa przedpłatowa?

  Rodzaje taryf dla gospodarstw domowych

  Taryfy prądu dla gospodarstw domowych oznaczone są literą G. Ich poprawne rozróżnianie stanowi podstawę do wyboru opcji dostosowanej do twojego domu.

  G11 - to taryfa jednostrefowa, w której stawka za prąd jest taka sama przez cały czas (niezależnie od godzin i dnia).
  G12 - to taryfa dwustrefowa, w której stawka za energię zależy od godziny. Prąd jest tańszy przez 10 godzin w ciągu doby: od 13:00 do 15:00 i między 22:00 a 06:00.
  G12W - to również taryfa dwustrefowa, ale cena w niej zależy już nie tylko od godziny. Tańsza stawka obowiązuje w konkretnym przedziale czasowym (jak w G12) i w weekendy oraz święta.
  G11P / G11E - to taryfa przedpłatowa. Prąd kupowany jest w systemie prepaid za pośrednictwem doladowaniaenergetyczne.pl

  Jaką taryfę wybrać?

  Aby zarządzać zużyciem energii możliwie najwydajniej, trzeba wiedzieć, jaką taryfę prądu wybrać. Na szczęście nie jest to aż tak problematyczne, ponieważ w większości gospodarstw domowych najlepiej sprawdza się taryfa jednostrefowa, czyli G11. Jeśli zużywasz najwięcej prądu w ciągu dnia, a weekendy spędzasz zwykle poza domem, będzie to optymalne rozwiązanie. Taryfa G12 lub G12W sprawdza się najlepiej u osób, które pracują do późnego wieczora, a najwięcej prądu pobierają w nocy lub w dni wolne.

  Taryfa przedpłatowa to rozwiązanie, które początkowo stosowano przede wszystkim w domach dłużników. Dzisiaj jest jednak powszechnie zalecana każdemu, kto chce mieć kontrolę nad zużyciem prądu. Jeśli więc odnosisz wrażenie, że ani G11, ani G12 nie pasują do twojego gospodarstwa, G11P / G11E może być dobrym pomysłem.

  Czy można zaoszczędzić, zmieniając taryfę?

  Odpowiedź na pytanie, czy zmiana taryfy może przełożyć się na oszczędności, jest prosta: tak. Trzeba jednak podkreślić, że zależy to od świadomości wprowadzanych zmian. Wielu ludzi opiera swoją decyzję o zmianie taryfy jedynie na przypuszczeniach, a tak naprawdę powinna to być zmiana dobrze zaplanowana. Należy wiedzieć, kiedy gospodarstwo domowe zużywa najwięcej prądu. Konieczne jest także porównanie ofert różnych sprzedawców i rozmowa z obecnym. Pamiętaj także, że oszczędności warto szukać w rozwiązaniach dostępnych od ręki, np. w zmianie nawyków. Dopiero po wdrożeniu innych sposobów na zaoszczędzenie energii, wskazane jest zwrócenie uwagi na taryfę prądu.