Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Tauron – taryfa nocna

  Większość odbiorców energii elektrycznej korzysta z taryfy znanej jako G11, czyli takiej, która zakłada stałą stawkę za prąd przez całą dobę. Dzięki niej użytkownicy nie muszą zastanawiać się, kiedy „opłaca się” wykonywać czynności, podczas których korzystają z urządzeń o większym poborze energii, na przykład o której mogą włączyć pranie, żeby nie kosztowało tyle, co wizyta w pralni. Jednak osoby, które lubią mieć wpływ na wysokość rachunków i potrafią równie dobrze zarządzać swoim czasem, co i pieniędzmi, powinny zastanowić się, czy taryfa G11 jest na pewno dla nich najlepszym wyborem. Zarówno dla „ekonomicznych”, jak i „nocnych marków”, którzy najwięcej aktywności wykazują, kiedy inni idą spać lub całe dnie spędzają poza domem, ciekawym rozwiązaniem może okazać się zmiana taryfy na nocną.
   

  Taryfy dla domu od Taurona

  Tauron przygotował dla swoich klientów kilka propozycji taryfowych. Oto one:

  • taryfa G11, czyli wspomniana już taryfa jednostrefowa, w której stawka za prąd w ciągu dnia i nocy jest stała;
  • taryfa G12, czyli taryfa dwustrefowa – wyróżnia strefę szczytową i pozaszczytową;
  • taryfa G12e, czyli taryfa z wydłużoną tańszą stawką nocną;
  • taryfa G12w, czyli taryfa, której podstawą jest tańsza stawka nocna, ale oprócz tego pozwala zapłacić mniej za korzystanie z elektryczności również w weekendy.

   

  Jakie godziny obowiązują w taryfie nocnej?

  W taryfie G12 Tauron zaplanował niższą stawkę ze energię od godziny 22.00 do 7.00 rano, a także przez dwie godziny w ciągu dnia. Zwykle są to „widełki” między 13.00, a 15.00. W taryfie G12w, mniej płacimy również w weekendy i dni świąteczne, a w taryfie G12e niższa stawka za 1 kWh  obowiązuje przez dwie godziny w ciągu dnia, a w nocy od godziny 21.00 do 7.00.

   

  Dlaczego mniej za prąd po 22.00?

  Dystrybutory energii elektrycznej mają na celu dbanie o prawidłowe działanie całej infrastruktury energetycznej. Klient chce mieć pewność, że zawsze będzie mieć dostęp do energii, a dystrybutor, który pobiera opłaty na podstawie umowy, musi mu to zapewnić. Większość aktywności, zwłaszcza związanej z zadaniami społecznymi, ma miejsce w ciągu dnia i to wtedy zużywamy najwięcej prądu. W nocy prąd zużywają przede wszystkim te urządzenia, które działają w trybie stałym, czyli lodówka, alarmy i... niewyłączone na noc urządzenia w trybie czuwania lub ładowarki urządzeń mobilnych. Wniosek? W trakcie nocy linie energetyczne są obciążone nieporównywalnie mniej. Taryfę nocną, która zaczyna się od 22.00 wprowadzono po to, aby zachęcić użytkowników do przeniesienia części wykorzystania energii właśnie na mniej obciążony czas, a tym samym zmniejszyć przesilenie sieci w ciągu dnia.

   

  Taryfa nocna – dla kogo?

  Taryfa nocna to bardzo ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które:

  wychodzą rano z domu i wracają do niego późnym wieczorem,

  mają możliwość planowania prac domowych tak, aby włączać najbardziej energochłonne urządzenia (pralka, zmywarka, ładowanie urządzeń elektronicznych i korzystanie z RTV) po 22 lub przed 7 rano.

   

  Jeśli zatem nie jest dla Ciebie problemem, aby oglądać filmy, korzystać z komputera, czy włączać pranie i zmywarkę po 22.00 bez wywoływania wojen sąsiedzkich, to możesz zmniejszyć wysokość swoich rachunków za prąd nawet o 30-40% w stosunku do dotychczasowych opłat. Jeśli chcesz zmienić taryfę wystarczy skontaktować się z przedstawicielem Tauron.

  Więcej na temat : Energia elektryczna TAURON