Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • Układ jednofazowy czy trójfazowy?

  Układ instalacji elektrycznej wbrew pozorom ma duże znaczenie. Jeżeli często wybija ci korki, może to być znak, że najwyższy czas zmienić rodzaj układu. Czym się różni układ jednofazowy od trójfazowego? Który sprawdzi się w twoim przypadku najlepiej?

  Układ dopasowany do potrzeb

  Dostęp do elektryczności to podstawa. Na co dzień wszyscy korzystamy z licznych urządzeń elektrycznych, chociaż niekoniecznie zdajemy sobie sprawę z tego, że układ instalacji może być dopasowany do naszych potrzeb. Zazwyczaj po prostu zgadzamy się na  to, co zastaniemy. Ale tak być nie musi.

  Układ jednofazowy

  Układ jednofazowy sprawdza się w mieszkaniach i domach, których zużycie energii elektrycznej nie przekracza normy. Oznacza to, że ogrzewanie nie jest elektryczne, a prąd służy przede wszystkim do oświetlenia pomieszczeń i użytkowania urządzeń elektrycznych. Jeśli chodzi o urządzenia, to są to podstawowe sprzęty m.in. lodówka, pralka czy telewizor. W takich warunkach układ jednofazowy jest wystarczający.

  Instalacja jednofazowa cechuje się napięciem 230 V. Przesył mocy wynosi wówczas 6 kW. Jest to ilość wystarczająca do zasilenia podstawowych urządzeń elektrycznych, które znajdują się w większości domów.

  Układ trójfazowy

  Układ trójfazowy nazywany jest siłą. Posiada on znacznie większe napięcie bo 230/400 V. Jak sama nazwa wskazuje, składa się z trzech obwodów elektrycznych prądu przemiennego. Taki układ umożliwia przesył powyżej 3 kW, jednak zazwyczaj używany jest powyżej mocy umownej 6kW.

  Instalacja trójfazowa sprawdza się najlepiej w gospodarstwach, które mają duże zapotrzebowanie energetyczne. Wśród nich należy wymienić zwłaszcza domy i mieszkania ogrzewane elektrycznie. Taki układ jest też dedykowany osobom, które często używają sprzętów elektrycznych (komputera, pralki, kuchenki indukcyjnej, zmywarki itd.) i to jednocześnie. Instalacja jednofazowa może być wówczas niewystarczająca.

  System trójfazowy jest również wykorzystywany w firmach i zakładach produkcyjnych.

  Po czym poznać, że warto zmienić układ?

  Jednym z sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że pora wymienić instalację, może być częste wybijanie korków. Jeżeli dzieje się tak, kiedy podłączasz dodatkowe urządzenie, prawdopodobnie układ trójfazowy byłby rozwiązaniem problemu.

  Warto też przemyśleć zmianę układu, kiedy wprowadzamy duże zmiany. Taką zmianą jest choćby instalacja bojlera czy zmiana ogrzewania na elektryczne. Są to urządzenia pobierające dużo prądu i układ jednofazowy może im nie podołać.

  Czy układ trójfazowy jest droższy?

  Wielu ludzi obawia się wysokości rachunków po zmianie układu na trójfazowy. Warto jednak podkreślić, że różnice są nieznaczne, ponieważ zmienia się także opłata za przesył.