Masz pytania? Napisz do nas!
X
 • W co inwestować? 6 propozycji dla początkujących

  Inwestycje są szansą na duże zarobki. Dają również bezpieczeństwo finansowe i ułatwiają podejmowanie przyszłościowych decyzji. Trudno jednak stwierdzić, w co inwestować, żeby przypadkiem na tym nie stracić. Na rynku nie brakuje bankrutów, którzy źle zainwestowali swoje pieniądze. Jeżeli zastanawiasz się, w co inwestować tak, aby zarobić, koniecznie przeczytaj nasze propozycje.

  Lokaty i konta oszczędnościowe

  Najbezpieczniejszą inwestycją są lokaty i konta oszczędnościowe. Oczywiście, kiedy zastanawiamy się, w co inwestować, jest to niekoniecznie pierwsza opcja, która przychodzi nam na myśl. Nie jest to też opcja gwarantująca bardzo duże zyski. Wszystko zależy bowiem od kwoty, którą wpłacimy na lokatę lub konto. Przy takiej inwestycji mamy jednak pewność, że zainwestowana kwota wzrośnie i nic jej nie grozi.

  Obligacje skarbowe

  Stojąc przed wyborem, w co inwestować, powinniśmy przede wszystkim postawić na bezpieczeństwo. Kolejną bezpieczną opcją są zaś obligacje skarbowe. Są to dłużne papiery wartościowe. W uproszczeniu można stwierdzić, że inwestując w obligacje skarbowe, udzielamy pożyczki państwu. Oprocentowanie jest niskie (niższe niż w niektórych lokatach i kontach oszczędnościowych), ale zysk pewny. Pomijając oczywiście sytuacje skrajne, np. gdy kraj bankrutuje.

  Obligacje korporacyjne

  W co inwestować, aby zyskać więcej niż na lokatach lub obligacjach skarbowych? W obligacje korporacyjne. System działania w ich przypadku jest podobny do obligacji skarbowych, ale zysk większy. Inwestycje prywatnych przedsiębiorstw są po prostu wyżej oprocentowane. Ta opcja wiąże się już jednak z pewnym ryzykiem. Nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że dane przedsiębiorstwo będzie wypłacalne. Wówczas w grę wchodzi postępowanie restrukturyzacyjne spółki.

  Crowdfunding udziałowy

  Crowdfunding udziałowy, czyli inwestowanie w startupy. Firmy potrzebują inwestorów, aby zarobić duże pieniądze. To właśnie Ty możesz stać się takim inwestorem. Musisz jednak pamiętać o tym, że crowdfunding jest niepewny. Należy się porządnie zastanowić nad tym, w co inwestować. Przecież nie wszystkie startupy mają realną szansę na przyniesienie zysku. 

  Fundusze inwestycyjne

  Fundusze inwestycyjne to opcja dla tych, którzy nie chcą się zastanawiać nad tym, w co inwestować. Tym zajmują się opłacani przez nas specjaliści. W ramach funduszy inwestycyjnych możemy wybrać kilka jednostek, m.in.: akcje spółek notowanych na giełdzie, depozyty bankowe, bony skarbowe. Musimy jednak pamiętać o tym, że straty ponosimy my, nie eksperci.

  Kryptowaluty

  W co inwestować, aby było bezpiecznie? Na pewno nie w kryptowaluty. W ich przypadku nigdy nie możemy mieć pewności, że zarobimy. Niestety, kurs kryptowalut przypomina sinusoidę. Ale! Gdy zainwestujemy w odpowiednim momencie, możemy zarobić naprawdę wiele. Cena bitcoina w ciągu trzech lat wzrosła aż sześciokrotnie, warto więc obserwować rynek kryptowalut. 

  Propozycji, w co inwestować, jest o wiele więcej, ale na początek warto poznać tylko wyżej wymienione. Wszystkie różnią się od siebie stopniem bezpieczeństwa i wielkością możliwego zarobku. Nie wszystkie polecamy. Przedstawiliśmy je po to, aby zobrazować różnorodność rynku inwestycyjnego. Bez świadomości jego niejednolitości, nie powinniśmy inwestować.