-
W co inwestować? 6 propozycji dla początkujących
Inwestycje są szansą na duże zarobki. Inwestowanie pieniędzy daje również bezpieczeństwo finansowe i ułatwia podejmowanie przyszłościowych decyzji. Trudno jednak stwierdzić, w co inwestować, żeby przypadkiem na tym nie stracić. Oszczędzanie pieniędzy jest ściśle związane z inwestowaniem, a odpowiedzialne zarządzanie i dywersyfikacja portfela są kluczowe dla początkujących. Na rynku nie brakuje bankrutów, którzy źle zainwestowali swoje pieniądze. Jeżeli zastanawiasz się, w co inwestować tak, aby zarobić, koniecznie przeczytaj nasze propozycje.
Lokaty i kontach oszczędnościowych
Najbezpieczniejszą inwestycją są lokaty i konta oszczędnościowe. Oczywiście, kiedy zastanawiamy się, w co inwestować, jest to niekoniecznie pierwsza opcja, która przychodzi nam na myśl. Warto jednak pamiętać, że można inwestować małe kwoty, co pozwala na rozpoczęcie inwestowania nawet z niewielkimi oszczędnościami. Nie jest to też opcja gwarantująca bardzo duże zyski, ponieważ oprocentowanie takich inwestycji jest zazwyczaj niskie. Wszystko zależy bowiem od kwoty, którą wpłacimy na lokatę lub konto. Przy takiej inwestycji mamy jednak pewność, że zainwestowana kwota wzrośnie i nic jej nie grozi.
Obligacje skarbowe
Stojąc przed wyborem, w co inwestować, powinniśmy przede wszystkim postawić na bezpieczeństwo. Kolejną bezpieczną opcją są zaś obligacje skarbu państwa. Są to dłużne papiery wartościowe, które emitowane są przez rząd. W uproszczeniu można stwierdzić, że inwestując w obligacje skarbowe, udzielamy pożyczki państwu. Oprocentowanie jest niskie (niższe niż w niektórych lokatach i kontach oszczędnościowych), ale zysk pewny. Pomijając oczywiście sytuacje skrajne, np. gdy kraj bankrutuje.
Obligacje korporacyjne
W co zainwestować pieniądze, aby zyskać więcej niż na lokatach lub obligacjach skarbowych? W obligacje korporacyjne. System działania w ich przypadku jest podobny do obligacji skarbowych, ale zysk większy. Inwestycje prywatnych przedsiębiorstw są po prostu wyżej oprocentowane. Ta opcja wiąże się już jednak z pewnym ryzykiem inwestycyjnym. Nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że dane przedsiębiorstwo będzie wypłacalne. Wówczas w grę wchodzi postępowanie restrukturyzacyjne spółki.
Crowdfunding udziałowy
Crowdfunding udziałowy, czyli inwestowanie w startupy. Samodzielne inwestowanie w tego typu projekty może wiązać się z wieloma wyzwaniami i ryzykiem. Firmy potrzebują inwestorów, aby zarobić duże pieniądze. To właśnie Ty możesz stać się takim inwestorem. Musisz jednak pamiętać o tym, że crowdfunding jest niepewny. Należy się porządnie zastanowić nad tym, w co inwestować. Przecież nie wszystkie startupy mają realną szansę na przyniesienie zysku.
Fundusze inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne to opcja dla tych, którzy nie chcą się zastanawiać nad tym, w co inwestować w funduszach inwestycyjnych. Zarządzanie aktywami w funduszach inwestycyjnych jest realizowane przez opłacanych przez nas specjalistów z towarzystwa funduszy inwestycyjnych. W ramach funduszy inwestycyjnych możemy wybrać kilka jednostek, m.in.: akcje spółek notowanych na giełdzie, depozyty bankowe, bony skarbowe. Musimy jednak pamiętać o tym, że straty ponosimy my, nie eksperci. Dlatego warto inwestować pieniądze, korzystając z doświadczenia profesjonalistów.
Kryptowaluty
W co inwestować, aby było bezpiecznie? Na pewno nie w kryptowaluty. W ich przypadku nigdy nie możemy mieć pewności, że zarobimy. Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych również wiąże się z ryzykiem, ale może być bardziej przewidywalne. Niestety, zmienność rynku sprawia, że kurs kryptowalut przypomina sinusoidę. Ale! Gdy zainwestujemy w odpowiednim momencie, możemy zarobić naprawdę wiele. Cena bitcoina w ciągu trzech lat wzrosła aż sześciokrotnie, warto więc obserwować rynek kryptowalut.
Propozycji, w co inwestować, jest o wiele więcej, ale na początek warto poznać tylko wyżej wymienione. Wszystkie różnią się od siebie stopniem bezpieczeństwa i wielkością możliwego zarobku. Nie wszystkie polecamy. Przedstawiliśmy je po to, aby zobrazować różnorodność rynku inwestycyjnego. Bez świadomości jego niejednolitości, nie powinniśmy inwestować.